Tretja tekma brez Dončića, tretji zaporedni poraz Mavericksov

New York, 21. 11. 2021 22.12 |

Sebastijan Kopušar
16

V srečanju moštev, željnih zmage po dveh zaporednih izgubljenih tekmah in brez prvih zvezdnikov, so Clippersi imeli bolj razpoloženo prvo peterko, na čelu s Paul Georgom. Z učinkovito obrambo so ravno dovolj otopili Maverickse brez Luke Dončića, da so na koncu zmagali za šest točk (97:91).

Ob odsotnosti prvih zvezdnikov sta breme prevzela Kristaps Porzingis (levo) pri Dallasu in Paul George pri Clippersih. FOTO: AP

Po izenačenem prvem polčasu je serija desetih zaporednih točk Clippersev na začetku tretje četrtine dala ton drugemu, v katerem sta se razigrala George (29 točk, 6 podaj, 4 skoki, ukradena žoga) in Reggie Jackson (23 točk, 4 podaje, 2 skoka). Mavericksi so ob čvrsti domači obrambi zmogli le 41-odstoten met, zadeli so le vsak peti poskus od daleč (6 od 30 metov za tri točke). A so se na krilih Kristapsa Porzingisa (25 točk, 2 podaji, 8 skokov, 2 blokadi) in Jalena Brunsona (20 točk, 8 podaj, 4 skoki, 3 ukradene žoge) nekako prebili do le treh točk zaostanka. Ključen trenutek je bilo polaganje Brunsona slabo minuto pred koncem, ko so mu sodniki prisodili še prosti met, a je domača klop ugovarjala. Po ogledu posnetkov se je sodniška trojka premislila in Brunsonu prisodila prekršek v napadu, Jackson je na drugi strani spretno dosegel skoraj cirkuški koš in tekma je bila zapečatena.

Mavericksi so vedeli, kaj je pot do zmage, omejiti učinek Georga, hkrati pa preprečiti, da bi se razigral kdo drug. Toda prvo jim ni najbolj uspelo, Jackson pa je po poraznem večeru v New Orleansu in na splošno piškavemu metu za tri točke nocoj zadel štiri trojke, polovico vseh metov. V prvem polčasu je za Clipperse zadeval Ivica Zubac (16 točk, 10 skokov), Dallasu so manjkali koši Tima Hardawayja mlajšega (8 točk, 5 podaj, 6 skokov), ki je žogo skozi obroč spravil le dvakrat v dvanajstih poskusih. Seveda najbolj pogrešajo točke, ki jih dosega Luka Dončić. "Če manjka eden od petih najboljših igralcev lige, se igre nekoliko spremeni, Verjeli smo, da lahko zmagamo, borili smo se, a žoga ni šla v obroč. Sezona je še mlada, vsi se borimo," je Brunson razmišljal po tekmi. Ni se preveč obremenjeval z odločitvijo sodnikov, da njegov koš spremenijo v prekršek v napadu. "Zdelo se mi je, da se ga nisem dotaknil, a očitno so to videli drugače. Pomembna odločitev. Gremo naprej."

Naprej je torek, ko znova merijo moči z istim tekmecem. Dončić se je danes pred srečanjem že ogreval, a so nato sklenili, da še ni nared za boj na parketu. Zato pa je na igrišče stopil Maxi Kleber (5 točk, 4 skoki, blokada), ki je pred tem izpustil devet tekem. "Nimam še ritma, a se počutim dobro," je Nemec opisal občutke po prvih dvajsetih minutah igre v skoraj treh tednih. Dallas je ostal še brez enega Evropejca, saj si je Frank Ntilikina (3 točke, podaja, blokada v slabih devetih minutah) že v prvem polčasu poškodoval desno meče. Toda vrnitev Nemca in v torek morda tudi Slovenca, ob dobri igri Latvijca napoveduje precej trše delo za Clipperse. Ti so brez Kawhija Leonarda, ki okreva po operaciji s katero so pokrpali strgano sprednjo križno vez v desnem kolenu.