Mavericksi so na tekmi, ki ne bo šla v anale, opravili s Pelicansi

New York, 09. 11. 2021 04.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Sebastijan Kopušar
2

New Orleans je v Dallasu igral brez svojih dveh najboljših igralcev, toda po hudem porazu v San Franciscu so bili Pelicansi zreli za presenečenje. Čeprav so se Mavericksi precej mučili z njimi, tega ni bilo – v zadnji četrtini so povsem nadzirali tekmo (108:92). Luka Dončić (5 podaj, 5 skokov) je bil s 25 točkami najboljši strelec srečanja.

Luka Dončić je bil deležen posebne pozornosti obrambe Pelicansov, zbral je 25 točk. FOTO: AP

Dallas je tekmo odprl s prodorom Luke Dončića skozi raketo in polaganjem žoge v koš, v obrambi so pozabili na Jonasa Valanciunasa, ki je brez težav izenačil. Nato sta imeli obe prvi peterki nekaj težav z zadevanjem, dokler ni Tim Hardaway mlajši zadel drugega od dveh prostih metov. Josh Hart je goste popeljal v prvo vodstvo, a je Dwight Powell dobro skočil v napadu, Hardaway pa zadel za tri točke. Po še eni minuti brez koša je bil od daleč natančen Devonte' Graham, prednost Pelicansov je povečal še Valanciunas. Po Dončićevi tretji izgubljeni žogi v prvih šestih minutah je domača klop vzela prvo minuto odmora. Graham je z novo trojko potrdil, da je dober strelec od daleč, Hart z žogo stekel skozi redko obrambo Dallasa in jo položil skozi obroč. Osem točk naskoka gostov se je lotil Reggie Bullock, po Dončićevih prodoru in podaji je dodal še met čez glavo. Skok v napadu Jaxsona Hayesa je prinesel njegovo zabijanje, Slovenec pa je pod košem obsedel z bolečim desnim gležnjem in domača klop je zahtevala premor.

Po njem je prišel na vrsto hiter prodor Jalena Brunsona. Hart je odgovoril s trojko, na drugi strani je Dončić zaoral skozi obrambo in zadel svoj drugi koš. Na začetku razgreti Hart je dva skoka v napadu soigralcev spremenil v še en zadetek, natančen je bil tudi Hayes, ki pa ni zmogel še dodatnega prostega meta ob prekršku. Ob peti izgubljeni žogi domačih je znova zadel. Nekaj energije sta na začetku precej bledim Mavericksom vlila Brunsonov prodor in težak met, a je Hayes odgovoril s prostima metoma za enajst točk naskoka. Zadnjo besedo sta imela Brunson in Kristaps Porzingis – prvi je podajal, drugi dvakrat zapored zadel za tri – in ob koncu prve četrtine so Pelicansi vodili le še za pet točk (27:22).

Frank Ntilikina je prihod s klopi Dallasa naznanil s trojko, znova preveč osamljeni Valanciunas je dodal še en koš za goste. Toda Porzingis je ob zadetku dobil še prosti met in zaostanek se je skrčil samo še na točko. Hardawayeva trojka je domače popeljala v vodstvo in klop gostov je nalet prekinila z minuto odmora. Drugi Porzingisov prekršek je Hartu ponudil prosta meta, oba je zadel. Še eno Litovčevo in Latvijčevo prerivanje za žogo se je končalo slabše za slednjega, Valanciunas  je Porzingisa s tretjo osebno napako predčasno poslal na klop. Dwight Powell, ki ga je nadomestil, je po Ntilikinovi podaji zadel za prvi točki, nato je Ntilikina prodrl do obroča in zabil. Bullockova trojka je pomenila sedem točk naskoka za Dallas, Pelicansi pa so odšli na nov posvet.

Valanciunas je pridno zbiral točke, malo manj Finney-Smith, ki je zgrešil oba prosta meta. Vztrajnost dveh bivših Knicksov je prinesla nov koš, ko je Bullock skakal, Ntilikina pa v drugem poskusu zadel. Valanciunas se je po dveh blokadah pod košem Dallasa raje umaknil dolgim rokam Mavericksov in zadel od daleč za svojo prvo trojko. Klop Dallasa se ni strinjala s Powllovim prekrškom, a so sodniki po dolgem ogledu posnetkov potrdili prvotno odločitev, posledica je bil prvi koš Nickeila Alexandra-Walkerja. Zagon gostov je prekinila Hardawayeva trojka, Graham pa je bil natančen po precej dvomljivi sodniški odločitvi, ki je Powllu pripisala še en prekršek.

Predolgo ždenje obrambe Pelicansov v raketi je pomenilo kazenski prosti met, zadel ga Dončić. Slovenec je dodal še koš iz obrata, nato pa enega od dveh prostih metov. Valanciunas je nadaljeval zadevanje, a se je Dončić otresel začetne nenatančnosti in tudi sam nizal koše. Skoraj ukradena žoga Brunsona se je končala s sodniškim metom, v katerem ni imel veliko možnosti proti centru New Orleansa. Pelicansi so se razveselili trojke Garretta Templa, toda Slovenec je bil ob koncu polčasa neutruden in tudi sam zadel od daleč. Drugo četrtino je zaključil Alexander-Walker in Pelicansi so v garderobo odšli s štirimi točkami zaostanka (51:47).

Gostje so tretjo četrtino začeli s Templovim košem, Porzingis pa je z nesebično podajo našel Finneyja-Smitha, ki je od daleč zadel svoj prvi koš. S trojko je nemudoma odgovoril Temple, nato je Hart izenačil. A je Dončić dvakrat zapored našel Powlla, ta je prvič zabil, drugič žogo položil skozi obroč in prednost je zrasla na štiri točke. Za goste je zadeval samo Temple, pri domačih je bil natančen Hardaway. V Templovo serijo pri New Orleansu se je vmešal Valanciunas, a je tudi Dončić od podajanja prešel še k zadevanju. Po trojki Alexandra-Walkerja je trener Dallasa Jason Kidd sklenil, da moštvo potrebuje posvet.

Znova je zadel Dončić, a je bil od daleč še enkrat natančen Alexander-Walker, ki je izenačil. Ne za dolgo – Dončić je nizal koše, Brunson pa zadel ob izteku napada. Zabijanje Hayesa, ki je vtekel pod obroč, je Pelicansom pomagalo slediti domačim. Toda sledila je izdatna serija Mavericksov: najprej je za tri zadel Finney-Smith, Brunson je dodal še en prodor in polaganje, zaključila jo je Bullockova trojka. Dallas je vodil za deset točk, New Orleans je potreboval minuto odmora. Hartov koš je blažil težave gostov, dodal je še enega od dveh prostih metov, a je tudi Brunson nadaljeval svoje spretno preigravanje. Zadnje minute v četrtini ni izrabil nihče in končala se je z devetimi točkami naskoka za Dallas (78:69).

Hardawayeva trojka na začetku zadnjega dela igre je gostom dala vedeti, da bo pot do zmage težka. Dvorana je navdušeno zabučala, ko je Boban Marjanović zabil za svoj prvi koš. Nato je pripravil prostor za Brunsona, razlika je vzkipela na 16 točk in Pelicansi so se hitro vrnili h klopi na nov posvet. Ta ni bil zelo koristen: Brunson se ni ustrašil Valanciunasa, žogo je mimo njega položil v koš, zadel je tudi dodaten prosti met. Ntilikina je prestregel podajo, protinapad je zaključil Bullock in Pelicansi so se utapljali v 21 točkah naskoka. Za goste je zadel Alexander-Walker, a je Hardaway odgovoril s trojko. Alexander-Walker je dodal še en koš, Marjanović je podal Ntilikini za dolgo dvojko. Izmenjavanje košev je nadaljeval Valanciunas, po minuti odmora za Dallas pa sta se Dončić in Porzingis vrnila na igrišče. Hart je zadel prosta meta, Alexander-Walker je dodal še prodor in polaganje žoge skozi obroč.

Slovenec je zadel enega od dveh prostih metov, ritem igre pa se je nekoliko upočasnil. Dallas je imel na parketu nekoliko nenavadno peterko: Dončića, Hardawaya, Sterlinga Browna ter dva stebra, Porzingisa in Marjanovića. Latvijec je izrabil njuno višino in čez roke obrambe podal Srbu za zabijanje. Sledila je serija gostov, za tri točke je zadel Valanciunas, slabo Dončićevo podajo je izrabil Hart, nato je Alexander-Walker žogo položil skozi obroč. Dallas je vzel minuto odmora, za njim pa takoj še New Orleans za dolg premor v igri.

Kidd se je po njem vrnil k skoraj prvi peterki, toda Valanciunas je lepo podal Hartu za še eno zabijanje, nato sta zamenjala vlogi, zadel je Litovec in razlika je bila osem točk. Brunsonova prosta meta sta prekinila nalet, za Pelicanse je zadel Temple. Toda Porzingisova trojka in Dončićevo polaganje sta tekmo vrnila v stare tirnice, Slovenec je dodal še trojko in srečanje je bilo odločeno. Zadnjo minuto sta odigrali rezervni postavi, Dallas je na koncu zmagal za 16 točk (108:92).