New York, 27. 10. 2021 05.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Sebastijan Kopušar
1

Nekdaj razburljivo teksaško merjenje moči med Mavericksi in Rocketsi je izgubilo precej tekmovalnosti, odkar so slednji sredi obsežne prenove. Toda mladinci iz Houstona se niso zlahka predali, Dallas je njihov odpor dokončno strl šele v zadnji četrtini za zmago za deset točk (116:106). Luka Dončić je v 34 minutah dosegel 26 točk, 14 skokov in sedem podaj.

Luka Dončić vs Houston
Luka Dončić vs Houston FOTO: Sofascore.com
 Luka Dončić (levo) in Eric Gordon sta bila najboljša strelca svojih ekip.
Luka Dončić (levo) in Eric Gordon sta bila najboljša strelca svojih ekip. FOTO: AP

Začetek srečanja se je nekoliko odmaknil, saj so na prvi domači tekmi predstavili celotno ekipo Dallasa, nato pa je Luka Dončić nagovoril občinstvo. To je nemudoma začelo skandirati "MVP" (naslov najboljšega igralca sezone), Slovenec pa jih je s širokim nasmehom nagovoril: "Dobrodošli, veseli smo, ker ste prišli, hvala in gremo Mavsi!"

Domači so začeli s podajo Dončića Dwightu Powellu, ki je žogo položil v koš. Slovenec je nato trikrat skušal skušal zadeti, a tudi po dveh skokih žoga ni hotela v obroč. Pri popravljanju svojega zgrešenega meta je bil bolj spreten Christian Wood, Tim Hardaway mlajši pa je z dolgo dvojko znova popeljal domače v vodstvo. Prvo vodstvo za goste je prinesla trojka Kevina Porterja mlajšega, med strelce se je vpisal Kristaps Porzingis, ki je zadel drugega od dveh prostih metov.

Zabijanje Wooda in polaganje Jae'Seana Tata sta prinesla manjšo prednost energičnim Rocketsom, a sta eleganten korak nazaj Dončića in trojka čez nemočnega branilca domače približala na le točko zaostanka. Wood je znova pobral svoj zgrešen met in žogo potisnil v obroč. Na drugi strani je bil Slovenec obakrat natančen s črte za proste mete, a je Porter z novo hitro trojko Housonu prinesel štiri točke naskoka. Prepolovila ga je podaja Jalena Brunsona vtekajočem Hardawayju, ki je žogo položil v koš. Gostujoči center Daniel Theis je pokazal svojo raznolikost z uspešnim metom izza črte za tri točke, domačo dvorano pa je razveselil Boban Marjanović, ki je kot gora med belimi dresi zgrabil zgrešeno trojko Dončića in žogo zlahka potisnil v koš. Nekaj kasneje je ponovil vajo, tokrat mu je Slovenec podal nad koš. Prednost gostov je ohranjal prodor Porterja, Marjanović pa je ujel zgrešen met Doriana Finneyja-Smitha, po prekršku pa zadel le prvi prosti met.

Eric Gordon, najboljši košarkar s klopi pred štirimi leti, je s trojko nadaljeval strelsko učinkovitost Houstona, a je nato naredil prekršek nad Dončićem, ki je košu dodal še prosti met. Met Marjanovića iz obrata je izenačil srečanje, a je Danuel House mlajši zadel od daleč, še eno trojko je dodal Wood. Prodor in polaganje Housa sta prinesla že osem točk prednosti, naskok gostov je ublažil koš Brunsona. S prostim mestom se je med strelce vpisal turški najstnik Alperen Sengun, mednarodno parado pa je zaključila trojka dallaškega Nemca Maxija Kleberja. To je bil zadnji priznani koš prve četrtine, po kateri so Rocketsi vodili za štiri točke (31:27).

Drugo četrtino je za Dallas začel koš Reggieja Bullocka, še enega je dodal Porzingis in izenačil, obakrat je podal Brunson. Prvič je zadel nekdanji Bucks D.J. Augustin, še eno trojko je dodal House, a je bil od daleč natančen tudi Bullock. Nato je Gordon s prostima metoma in še enim košem dodal nove štiri točka za goste. Nekaj zastoja je prineslo polaganje Brunsona, saj so sodniki dosodili še prekršek nad njim. Trener gostov Stephen Silas je vložil ugovor, sodniki pa so se po ogledu strinjali, da ni bilo prekrška. Po premoru je Bullock znova zadel za tri, a se je pri Rocketsih prebudil novinec Jalen Green in nanizal pet točk s košem in trojko. Slednjo je izničil Kleber, nato dodal še eno in klop gostov se je odločila za še en premor.

Prvo vodstvo za Dallas je prineslo lepo preigravanje Dončića, ki je zaokrožil okoli novinca Greena, nato pa zadel še prosti met ob prekršku slednjega. Slovenec je nato v obrambi izbil žogo centru Theisu, Finney-Smith pa je protinapad končal na črti za proste mete, zadel je oba. Čvrsti Green je poletel skozi obrambo in zadel, na drugi strani si je Hardaway priigral prostor za koš z vrha rakete.

Porterjev koš je lovil domače, a je nato naredil prekršek nad Porzingisom, ki je zadel drugi prosti met. Latvijec je še enkrat izvajal kazenske mete, ko so mu preprečili lepo zabijanje, tokrat je zadel oba, za pet točk naskoka. Znižala sta ga prosta meta Theisa, po zgrešenem metu Latvijca je bil od daleč za izenačenje natančen Wood. Dončićeva hitra sprememba ritma je prinesla nov zadetek Slovenca, a je Theis dodal še trojko. Slaba podaja Dončića je znova končala pri Nemcu v vrstah Rocketsov, žogo pa je odločno zabil v obroč. To je prineslo končni rezultat prvega polčasa, tri točke prednosti za goste (60:57).

Hardaway je nekoliko okleval na začetku drugega polčasa, nato le zadel, Dončić pa je z novim korakom nazaj Dallas povedel v vodstvo. Znova je nadaljeval Hardaway s svojo prvo trojko, nato je Slovenec ob dotiku poletel v zrak in zadel, zraven pa dobil in izkoristil prosti met. Polaganje Powella je pomenilo serijo dvanajstih zaporednih točk Mavricksov in klop gostov je potrebovala minuto odmora. Pred tem so sporočili, da Danuel House zaradi zvina desnega gležnja ne bo več igral, kar je bil udarec za goste, saj je v prvem polčasu zadel tri od štirih metov, dva sta bila za tri točke. Povrh je Tate naredil svojo peto osebno napako, in to v napadu, ter sedel na klop. Powell je z enim prostim metom zvišal naskok na deset točk, preden je David Nwaba s svojim prvim košem dosegel prvi zadetek za goste v drugem polčasu, šele po štirih minutah. Trojka Porzingisa je nadaljevala rast prednosti Mavericksov, a je Nwaba očitno odpravil težave Rocketsov, saj je hitro dodal še en koš, sledila pa sta mu Wood in Gordon s trojko, domači trener Jason Kidd pa se je odločil za posvet z igralci.

Če je Houston potreboval injekcijo energije, jo je prinesel Nwaba, njegov prodor je s prekrškom ustavil prvega od dveh prostih metov. Slovenec je na drugi strani lepo preigral Gordona, ta je nato v napadu zadel prosta meta. Brunsonova trojka je ohranjala zagon Dallasa, a je od daleč zadel tudi Gordon. Nato je svojo drugo trojko prispeval Haradaway in Dallas je vodil za šest točk. Neprevidna igra mladega Senguna je prinesla prosti met za Dallas (predolgo je stal v prepovedanem območju rakete), novi točki je dodal tudi Dončić. Met od daleč Greena je Houston znova približal. Kidd je v igro poslal tudi mladega Mosesa Browna, ki je zadel prosti met, Gordon pa se je s polaganjem še naprej trudil, da Houston ne bi preveč zaostal.

Prodor Brunsona, nato pa podaja Franka Ntilikine za zabijanje Browna, sta navdušila domače občinstvo. Pri Dallasu je igro okusilo vsej petnajst aktivnih igralcev, pri Houstonu je bil gonilo Gordon z novim polaganjem, Nwaba je naslednji napad zadel prosti met. Enega je zadel tudi Kenyon Martin mlajši in razlika je bila znova le štiri točke. Zvišalo jo je polaganje Ntilikina, ki je nato naredil prekršek nad Gordonom, a je ta zadel le en prosti met. To je popravil v naslednjem napadu, žogo je znova položil v obroč, po treh četrtinah pa je Dallas vodil za tri točke (91:88).

Domača klop je na začetku zadnje četrtine nemudoma vložila ugovor ob dosojenem prekršku Kleberja, a so sodniki potrdili svojo odločitev. Medtem je prišlo sporočilo, da Porzingis zaradi bolečin v spodnjem delu hrbta ne bo več igral. Mladi Sengun je zadel le drugi prosti met, Bullock pa je s trojko nadaljeval dobro igro. Toda od daleč je zadel tudi Sengun. Za domače je bil dvakrat zapored natančen Marjanović, skoraj z istega mesta blizu črte za proste mete. Rocketsi so imeli znova težave z zadevanjem, domačo taktirko pa je prevzel Bullock s petimi zaporednimi točkami, dvojko in metom od daleč. Veselje ni trajalo dolgo, saj je bil za tri natančen Theis, Tate pa je dodal še polaganje ter domačo prednost znižal na šest točk.

Slabih osem minut pred koncem se je na parket vrnil Dončić, odločno zabijanje Finneyja-Smitha pa je razgrelo dvorano. Gostje se niso predajali, precej bolj nežno je zabil Theis. Ritem igre je prekinila tehnična napaka, dobil jo je Porter, ko je sodniku povedal, kaj si misli o nedosojenem prekršku nad njim. Brunson je zadel kazenski met, Porter pa je nekaj kasneje dobil svoj prekršek, a zadel le drugi prosti met. Ko je Powell zadel zahteven met prek nasprotnega centra, je razlika zrasla na osem točk. Sodniki so Dončiću dosodili dvomljiv prekršek v napadu, a se Slovenec ni odzval pretirano jezno. Le en natančen prosti met Wooda ter polaganje Wooda sta razliko zvišala na devet točk, nato je Dončić prodrl do koša in žogo skozi obrambo položil v obroč.

Rocketsom je zmanjkovalo ustvarjalne energije, kar se je kazalo v vse več izgubljenih žogah, Wood je znova zadel samo enega od dveh prostih metov. Koš Tata je poldrugo minuto pred koncem razliko znižal na osem točk, na drugi strani je Hardaway zanesljivo metal s črte za proste mete. Dončić je po dveh zgrešenih metih znova zaoral skozi obrambo in žogo položil v koš. Slabo minuto pred koncem je bila razlika ducat točk in tekma je bila praktično odločena. Porter je zadel še prosta meta za goste, ki sta postavila končen rezultat, 116:106 za Dallas.