Raptorsi so tekmo s Clevelandom izgubili v zadnjih petih sekundah

New York, 06. 11. 2021 03.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Sebastijan Kopušar
1

Cavaliersi vedo, da je važna samo ena prednost, tista ob zadnjem sodnikovem žvižgu. V Torontu so zaostajali celotno tekmo, nato pa si z vztrajnostjo pet sekund pred koncem priigrali točko prednosti in jo tudi obranili (102:101). Goran Dragić si je tekmo že petič zapored ogledal s klopi.

Scottie Barnes (levo) pri Torontu in  Evan Mobley pri Celevelandu sta med najopaznejšimi novinci te sezone.
Scottie Barnes (levo) pri Torontu in Evan Mobley pri Celevelandu sta med najopaznejšimi novinci te sezone. FOTO:

"To je bil čuden poraz. Zdi se mi, da smo igrali na vso moč in precej dobro. Potrebovali smo samo eno žogo v svojo korist, a je ni bilo," je trener Toronta Nick Nurse obžaloval zapravljeno priložnost. Sojenje ga ni ravno navdušilo: "Postavili smo svetovni rekord v sodniških metih, ti nam niso ravno koristili." Precej pozornosti je dobilo soočenje dveh morda najopaznejših novincev v NBA, Evana Mobleyja (18 točk, 2 podaji, 5 skokov, 2 blokadi) iz Clevelanda in Scottieja Barnsa (14 točk, 4 podaje, 10 skokov, 2 blokadi) iz Toronta. Na koncu se je veselil prvi, a sta oba pokazala dobro igro. "Zdi se mi, da bosta oba še dolgo tu," je Nurse pohvalil mladeniča.

Potek srečanja

Raptorse je pognal Gary Trent mlajši z metom od daleč, precej bližje koša je bil natančen Precious Achiuwa za zgodnje vodstvo domačih. Odgovor gostov sta začela Darius Garland, za njim pa Mobley, ki je ob košu dobil še prosti met in izenačil. Trent je z dobro obrambo napad Clevelanda prisilil k izgubljeni žogi, ta je hitro prišla do OG Anunobyja, ki jo je odločno porinil skozi obroč. Vajo je ponovil v naslednjem hitrem protinapadu, po trojki Freda VanVleeta pa je klop Clevelanda vzela minuto odmora.

Posvet je pomagal Cavaliersom; najprej je z metom čez glavo zadel Mobley, nato je Collin Sexton v gneči pod košem zgrabil odbito žogo in jo položil skozi obroč. Jarrett Allen je zadel še enega od dveh prostih metov, med strelce se je vpisal tudi krilni center Dean Wade in rezultat je bil znova izenačen. Trent je s trojko pognal domači napad, njihova obramba se je ubadala z Allenom, ki je odločno skakal na obeh straneh igrišča, po že drugem Achiuwovem prekršku pa zadel oba prosta meta. Nov Anunobyjev koš je povečal prednost Toronta na tri točke, a je trojka Cedija Osmana znova poravnala rezultat.

Prednost sta gostom prinesla Allenova prosta meta, na drugi stani je Dalano Banton zgrabil žogo, ki se mu je odbila v roke, in darilo potisnil skozi obroč. Prvi koš je dosegel novinec Barnes, ki se je vrnil po kratkem predahu zaradi poškodbe palca. Veteran Clevelanda Ricky Rubio se je ogrel s prostima metoma, nato pa dodal še prodor in polaganje. Za domače je zadel Banton, nato se je Rubio še enkrat pognal pod koš in s težkim metom znova izenačil. Rezervni center Raptorsov Khem Birch, ki vse bolj izpodriva Achiuwo iz prve postave, je pridelal svoji prvi točki, Banton je dodal met čez glavo. Zadnjo besedo so imeli gostje: Osman je zadel za tri ob izteku časa in prva četrtina se je končala le s točko prednosti za Toronto (29:28).

Drugo četrtino je za domače začel Barnes z dvema zaporednima zadetkoma. Galand je s polaganjem sledil Torontu, nato je Banton zadel enega od dveh prostih metov. Svi Mykhailiuk, ki je tokrat vstopil s klopi, je s trojko vpisal prve točke, na drugi strani je vse bolj čvrsta obramba Raptorsov dušila Clevelandov napad. Nato je priletela nova trojka VanVleeta za deset točk prednosti in gostje so sklenili, da je čas za posvet ob klopi. Po njem sta obe moštvi poldrugo minuto iskali pot do koša. Prvi jo je našel Mobley, metu čez glavo je dodal prosti met. Sledil mu je Sexton s polaganjem, domači trener Nurse pa se je naveličal naenkrat neučinkovitega napada in še sam vzel minuto odmora.

Posvet je navdahnil VanVleeta za že tretji met za tri točke, Wade je z metom od table zadel za goste. Po dveh izgubljenih žogah na obeh straneh je skoraj prišla tretja, a je Trent žogo poslal v Sextonove roke, Allen, ki je ostal sam pod košem, pa jo je z lahkotno odločnostjo zabil skozi obroč. Chris Boucher, ki še vedno ni v pravi formi, je zadel enega od dveh prostih metov, Malachi Flynn je prestregel podajo gostov in žogo poslal k Anunobyju za zabijanje. Na lov za Raptorsi se je podal Rubio s trojko, Osman pa prispeval enega od dveh prostih metov, a je Barnes, ki je znova vstopil v igro, pobral svoj zgrešen met in žogo položil v koš.

Dvorano je nekoliko utišal Allen, ki je skočil v napadu in zabil. Toda zadel je Flynna, nato pa ukradel žogo Sextonu, Barnesovo polaganje pa je znova naelektrilo domače občinstvo. Tega je razveselil še Achiuwa, ki je naprej blokiral Allenov poskus, nato s skokom v napadu prišel do drugega zadetka. Flynnova trojka je nadaljevala zagon Raptorsov, a je znova imel zadnjo besedo Osman, njegova trojka ob koncu polčasa je zaostanek Cavaliersov zmanjšala na devet točk (57:48).

Toronto je tretjo četrtino začel odločno: VanVlett je zadel za tri, Anunoby pa zabil po še eni izgubljeni žogi Cavaliersov. Prosti met Achiuwe je prednost povečal že na petnajst točk, prvi koš za Cleveland je šele po treh minutah igre zadel Wade. Za domače je bil natančen Trent, nato pa je Mobley z dvema zaporednima zabijanjema vlil energijo gostujočemu moštvu. VanVleet je imel priložnost, da s črte za proste mete zadene trikrat, uspelo mu je le dvakrat. Za goste je Garland žogo najprej položil skozi obroč, nato pa bil natančen še izza črte za tri točke, kar je opazno načelo prednost Toronta. Trentovo polaganje jo je znova povečalo na deset točk, a je domača klop vseeno vzela minuto odmora.

Trentova trojka je prišla v pravem trenutku, nato je prestregel Garlandovo podajo, a so ga v protinapadu dohiteli in mu izbili žogo, povrh pa je napravil še prekršek. Lamar Stevens je s polaganjem prišel do prvega koša, nalet gostov je nadaljevala Osmanova trojka. Anunoby je s polaganjem skušal zavreti Clevelandov pohod, a je priletela nova dolga trojka Osmana, že njegova peta. Ko je zadel tudi Mobley, so gostje zaostajali samo še za pet točk. Stevensova blokada je ustavila Barnsa, Trent je poskusil s trojko, sodniki pa so prisodili prekršek Windlerju. Klop gostov je ugovarjala, sodniki pa so se po ogledu posnetkov strinjali in dosodili sodniški met.

Dobili so ga gostje, a hitro zapravili žogo, Trent pa je bil uspešen nekoliko bližje obroču. Osman je Toronto lovil z enim od dveh prostih metov, nato je prišlo novo zabijanje Mobleyja, ki je znova ostal sam pod obročen. Novinec Banton je nadaljeval dobro igro in zadel, po Rubievem podajanju je dodal še koš iz srede rakete.  To je bil tudi zadnji zadetek v tretji četrtini, v kateri je Cleveland zaostanek zmanjšal na šest točk (80:74).

Mobleyjeva prosta meta na začetku zadnje četrtine sta goste približala na štiri točke, za domače moštvo je zadel VanVleet. Trojka dotlej precej tihega Sextona je dala nov zagon Cavaliersom, a sta bila nato natančna Birch in Anunoby za tri točke. Vajeti Cavaliersov je prevzel Garland s polaganjem in trojko. Vmes je zabil Barnes, toda Garland je bil v zaletu, dodal je polaganje in dobil še prosti met. Razlika je znašala samo še dve točki, a je priletela Anunobyjeva trojka in nekoliko olajšala pritisk.

Sexton je s skokom v napadu pospravil svoj zgrešeni met, koš je dodal še Wade in Cavaliersi so s točko zaostanka dihali za ovratnik Torontu. Ta se je reševal z novim metom od daleč, zadel je VanVleet. Stevensov poskus trojke je blokiral Anunoby, a je bil Allen ob izteku napada natančen od daleč in domača klop je potrebovala nov posvet. Med njim so sodniki preverili zadnji VanVleetov zadetek in ugotovili, da je stal na črti, zato so Torontu odvzeli točko, tako da je bil rezultat poravnan. Raptorse je v vodstvo popeljal Trent, zanje je zadel tudi Birch. VanVleet je ukradel žogo Garlandu, a je Osman blokiral njegov met. Nov Garlandov koš in le dve točki prednosti za domače so napovedovali napeti zadnji dve minuti.

Znova je v pravem trenutku priletela Anunobyjeva trojka, a je domača obramba znova pozabila na Allena, ki je zabil. Po Anunobyjevem zgrešenem metu je Allen dodal še polaganje in razlika je znova znašala le točko. Gostje so slabih 25 sekund pred koncem imeli napad, pred njim so odšli na posvet. Sexton je skoraj izgubil žogo, a je naposled le ostala v njihovih rokah. Nato je poskusil še enkrat, Trent ga je ustavil z blokado, sodniki pa so menili, da je pravi razplet sodniški met žoge. Ta je končala v rokah Clevelanda, Anunoby pa je naredil prekršek nad Garlandom. Domači trener Nurse je vzel premor in vložil ugovor, a so ga sodniki zavrnil. Cavaliers je zadel oba prosta meta za šele prvo vodstvo gostov, do konca je ostalo še slabih pet sekund. Raptorsi so prišli do meta, a je bil Anunobyjev poskus malenkost predolg, Barnes pa je žogo premalo odločno potisnil skozi obroč in ob koncu se jim je zmaga izmuznila iz rok (102:101).