MotoGP

Po osvojenem naslovu: Nimam besed, s katerimi bi opisal te občutke

Valencia, 15. 11. 2020 15.48 |

VN Valencie je ponudila zares izjemen boj za prvo mesto med Francom Morbidellijem in Jackom Millerjem, ki pa je minil v senci Joana Mira. 23-letnik je s sedmim mestom postavil piko na i fantastični sezoni, v kateri je nenadejano prišel do naslova prvaka. Španski dirkač je tako Suzukiju pripeljal prvi naslov v elitnem razredu po Kennyju Robertsu mlajšemu in letu 2000.

Joan Mir je s sedmim mestom osvojil dovolj točk, da je dirko pred koncem že potrdil osvojeni naslov. FOTO: AP

"Neverjetno, neverjetno, neverjetno. Nimam besed, s katerimi bi lahko opisal te občutke. Za to sem se boril celotno življenje, celotno kariero. In da mi je končno uspelo … Ne morem se smejati, ne morem se jokati, to je mešanica čustev. Samo zelo vesel sem. Trenutno ne morem verjeti, kaj se dogaja. Potreboval bom nekaj časa, da se sprostim in ugotovim, kaj mi je v resnici uspelo," je bil po uspehu kariere pričakovano vzhičen prvi junak VN Valencie Joan Mir

Lorenzov podatek o španskih prvakih sicer ne drži. Poleg že omenjene trojice je prvak leta 1999 s Hondo postal še Alex Criville, tako da ima Španija sedaj štiri različne prvake.

Čestitke deževale z vseh strani
23-letnik iz Palme de Mallorce je postal šele drugi voznik, ki je uspel slaviti naslov prvaka, odkar je v motoGP leta 2013 vstopil Marc Marquez. Zanimivo pa je, da je tudi Jorge Lorenzo, ki je Marqueza ugnal leta 2015, rojen v istem mestu kot Mir. "Kot Španec in Majorčan sem izredno ponosen, Joan. Suzukiju si privozil prvi naslov po 20 letih, postal si tretji španski prvak, in to v svoji drugi sezoni. Čestitke, zaslužil si si," je na Twitterju zapisal Lorenzo.

Rojaku je za uspeh prek družbenih omrežij že čestital tudi Marquez, ki je moral letos brez boja, saj je zaradi poškodbe izpustil skoraj celotno sezono, predati šampionsko krono.

Mir je s 23 leti in 75 dnevi postal sedmi najmlajši zmagovalec elitnega razreda, s čimer je za malenkost zaostal za Valentinom Rossijem, ki je bil prvič prvak pri 22 letih in 240 dneh. Je pa bil legendarni "The Doctor" eden tistih, ki so po dirki Miru takoj čestitali za vstop v ekskluzivni klub šampionov.

Prvak brez "pola", na koncu je odločila konstantnost
Zmage 23-letnika pred sezono zagotovo ni pričakoval nihče, kako presenetljiva je bila, pa potrjuje tudi kar nekaj statističnih podatkov. Mir namreč doslej v tej sezoni niti enkrat ni startal z najboljše pozicije, s čimer je postal prvi po Waynu Raineyju in letu 1992, ki je postal prvak brez niti enega samega "pole positiona". Poleg tega je Španec prvi zmagovalec elitnega razreda v zgodovini, ki je do naslova prišel z eno samo osvojeno dirko. Je pa res, da lahko Mir to statistiko prihodnji vikend, ko je na sporedu VN Portugalske, še "pokvari".

Suzuki je tako le prekinil 20-letno čakanje na naslov prvaka, pa čeprav sta Mir in drugi dirkač ekipe Alex Rins skupaj vpisala le dve zmagi, oba sta slavila po enkrat. Za primerjavo, Yamahini dirkači so na najvišjo stopničko doslej stopili sedemkrat. Po trikrat Fabio Quartararo, ki je tokrat končal v pesku, in Franco Morbidelli, medtem ko je bil Vinales najboljši na drugi dirki v Misanu.

Miru je na koncu naslov prinesla izjemna konstantnost, saj je doslej izmed vseh dirkačev zbral največ stopničk, in sicer sedem. Vsaj toliko stopničk je od Suzukijevih dirkačev kot zadnji zbral prav že omenjeni Kenny Roberts mlajši v zanj zmagovalni sezoni 2000, ko je na oder za zmagovalce stopil devetkrat.