MotoGP

Quartararo: Na zadnji dirki sezone si želim predvsem uživati

Sepang, 24. 10. 2022 06.00 |

Dirka v Maleziji je postregla s takšnim razpletom, da se vsi ljubitelji motociklizma še bolj veselijo zadnje dirke sezone, ki se bo odvila v španski Valencii. Italijan Francesco Bagnaia se je z novo zmago le še utrdil na prvem mestu, Fabio Quartararo je končal kot tretji in tako v skupnem seštevku zdaj zaostaja 23 točk. Francoz je prepričan, da razplet še ni dokončen in tako ohranja upanje, da bi drugo leto zapovrstjo slavil naslov svetovnega prvaka. Scenarij je možen v primeru, da bi na zadnji dirki sezone zmagal, Italijan pa mora dirko zaključiti kot 15. ali slabše.

Fabio Quartararo
Fabio Quartararo FOTO: motogp.com

Fabio Quartararo je na nedeljski dirki, ki je štela 20 krogov iz 12. mesta, pripeljal na stopničke. Na koncu je slavil tretje mesto, rezultat, ki ga še vedno ohranja pri možnostih, da že drugo leto zapovrstjo osvoji naslov najboljšega v motociklistični karavani. Čez dva tedna bo v Valencii, tudi v primeru slabega vremena, zelo vroče, vse to je omogočil razplet dirke v Maleziji, natančneje v Sepangu. Ker je Francesco Bagnaia slavil, pomeni, da se je razlika med prvima dvema dirkačema povečala iz 14 točk na 23. To seveda pomeni, da mora Francoz dirko v Valencii zmagati, pri tem pa upati na to, da bo Italijan uvrščen na 15. mesto ali nižje. Tretji v skupni razvrstitvi je Aleix Espargaro, ki šteje 212 točk in dejanskih možnosti za naslov več nima. Quartararo je po koncu dirke povedal, da je vedel, da mora od samega začetka voziti agresivno, da bi lahko odgovoril na to, da je Bagnaia iz devetega mesta že v prvem ovinku prišel na drugega, drugače bi se njegove sanje o ubranitvi naslova najbrž končale že v nedeljo.

"Začetek dirke je bil ključen, posebej prvi krog," je dejal Quartararo, ki je dirkal z zlomljenim prstom na levi roki. "Nekoliko smo spremenili strategijo, v primerjavi z dirko v Avstraliji. Tam smo gumo želeli ohraniti dlje časa svežo, toda danes sem na začetku kar precej pritisnil, vemo pa, da naš motocikel ni znan po tem, da bi lahko ohranjal svežino pnevmatik. Zelo sem moral delati prve tri, štiri kroge, dokler nisem prehitel Marca Marqueza. Videl sem, da je bil Pecco zares dober pri prvem zaviranju, zato sem si rekel, da moram nekaj ukreniti, drugače bo moja priložnost za naslov splavala po vodi. Tako da ja, uspelo je, prvi krog smo peljali fantastično. Čeprav se je razlika na lestvici še povečala, pa še nisem obupal in si želim dobre dirke v Valencii."

Francoz se sicer zaveda, da so njegove možnosti za zmago v prvenstvu zelo omejene, toda želi si, da bi na zadnji dirki preprosto užival, pri tem pa upal, da bi se stvari odvile po njegovih željah. "Pripravil se bom po svojih najboljših močeh, vem, da je edina prava stvar, ki jo lahko naredim, samo zmaga. Na koncu ni pomembno to, temveč da bom na zadnji dirki v sezoni preprosto užival, videli pa bomo, kakšen bo rezultat. Ampak čutim, da moram predvsem uživati," še zaključi.