MotoGP

Quartararo: Veliko sem jokal, kričal in razmišljal o vseh težkih trenutkih v svoji karieri

Misano, 24. 10. 2021 18.53 |

Fabio Quartararo je po četrtem mestu na VN Emilije-Romanje in padcu Francesca Bagnaie postal svetovni prvak v razredu motoGP. 22-letni Francoz je po osvojitvi svojega prvega naslova odkrito priznal: "Živim svoje sanje."

Vrhunci dirke razreda motoGP za VN Emilije - Romanje

Dirko v Misanu je sicer osvojil Marc Marquez, kljub temu, da je dolgo zaostajal za vodilnim Francescom Bagnaio. Italijan je bil edini, ki bi lahko zaustavil prvenstveno zmago Fabia Quartararoja, a njegov padec v zaključku dirke je Francozu na široko odprl vrata do njegovega prvega naslova v kraljevi disciplini.

Novi prvak je po dirki priznal, da je bil zaključek dirke zanj zelo čustven: "Trenutno živim svoje sanje in se pravzaprav ne zavedam, kaj se mi dogaja. Veliko sem jokal in kričal. Zaključek dirke je bil zame neverjeten in ob prečkanju ciljne črte sem pomislil na vse težke trenutke v svoji karieri."

Fabio Quartararo
Fabio Quartararo FOTO: AP

Prvi Francoz z naslovom motoGP

Quartararo je prvi Francoz, ki je osvojil naslov v kraljevem razredu. Francija je tako postala šele sedma država z zmagovalcem v prvenstvu motoGP. Z naslovom je Francoz prekinil serijo devetih zaporednih zmag Špancev (šestkrat Marquez, dvakrat Jorge Lorenzo in enkrat Joan Mir). Postal je tudi prvi dirkač Yamahe z naslovom motoGP po Lorenzu, ki je bil zadnjič prvak leta 2015. Španca je "prehitel" tudi v kategoriji najmlajših Yamahinih prvakov.

Mladenič, ki je motocikel prvič vozil že pri rosnih štirih letih, se je po dirki spomnil svoji začetkov med profesionalnimi dirkači. V prvenstvo moto3 je vstopil kot zelo obetaven dirkač, a poškodba gležnja mu je preprečila slavje v dveh sezonah v najšibkejšem razredu (2015, 2016). Osvojil je zgolj dve drugi mestu leta 2015."Nato sem se preselil v moto2 in poskušal pridobiti izgubljeno samozavest. V prvem letu mi to ni uspelo, v drugem pa," se je spomnil 22-letnik iz Nice. Šele v letu 2018 je osvojil svojo prvo dirko v razredu moto2.

Najbolj domač v najmočnejšem razredu

Leta 2019 se je takrat 20-letni Francoz preselil v najmočnejši razred. "Naslov prvaka v razredu moto2 zame ni bil mogoč, pravzaprav sem od njega bil zelo oddaljen. Nisem pričakoval, da se bom preselil v motoGP,"  je po osvojenem naslovu v kraljevem razredu odkrito povedal Quartararo.

"Ko sem prvič sedel na motocikel na na testu v Valencii sem pomislil: "Kaj hudiča počnem na tem motociklu?" Nisem ga mogel voziti, ker je bil preprosto prehiter," je svoje začetke v prvenstvu motoGP slikovito opisal Francoz. Po štirih sezonah v nižjih razredih, v katerih se je zgolj štirikrat znašel na zmagovalnih stopničkah, je Francoz vnovič čutil močno pomanjkanje samozavesti.

A že prva sezona v kraljevem razredu je pokazala, da se obetavni Quartararo najbolje počuti na najmočnejših motociklih. V sezoni 2019 se je namreč kar sedemkrat znašel na zmagovalnem odru (pet drugih mest in dve tretji mesti).

Prva zmaga na VN Španije

V sezoni 2020 je zmagal na treh dirkah. Letos pa na kar petih. Poleg tega se je letos na podiju našel še petkrat. Do konca sezone sta ostali zgolj še dve dirki. "Leto 2019 je bilo dobro in seveda sem sanjal o osvojitvi naslova. Danes sem to tudi dosegel. Ne vem, kaj reči. Veliko več se bom zavedal danes zvečer in jutri, ko bom najbrž ostal popolnoma brez glasu," je svoje slavje dolgo v noč napovedal nasmejani prvak sezone 2021.