Superbike: dvojna otoška zmaga v Aragonu

Alcaniz, 22. 05. 2021 14.36 |

N.M., M.J.
19

Na španskem dirkališču Motorland Aragon se je začela nova sezona svetovnega prvenstva Superbike. Britanec Jonathan Rea je zmagovalec uvodne preizkušnje sezone, drugo mesto je osvojil njegov rojak Alex Lowes, bron pa je osvojil Turek Toprak Razgatlioglu. Rea je prišel do jubilejne stote zmage v karieri. V nedeljo nas čaka nova dirka – kvalifikacije bodo ob 10.55, dirka pa točno ob 13.55. Seveda na VOYO.

Iz 24UR: Na Motorland Aragon se začenja Superbike

Prvo letošnjo dirko razreda Superbike sta najbolje odprla Kawasakijeva dirkača. Prvi krog je najhitreje odpeljal Jonathan Rea, za njim pa je ciljno črto prevozil Alex Lowes.  Prvo trojico po uvodnem krogu je tvoril še Garrett Gerloff, blizu je bil tudi Scott Redding z ducatijem. Ista trojica je vodilna mesta držala še nekaj krogov, do prave odločitve pa seveda še ni prišlo. Rea in Lowes sta bila vodilna v karavani še deset krogov pred koncem, na mestih od tretjega naprej pa so se dirkači ves čas izmenjevali. Rea je bil osem krogov pred ciljem s prednostjo slabih dveh sekund pred Lowesom, zaostanek drugih pa je bil precej večji in vse bolj je kazalo, da sta prvi dve mesti globoko sredi dirke že oddani. A Turek Toprak Razgatlioglu ni delil tega mišljenja in je sedem krogov pred koncem prehitel Lowesa. Nekaj krogov pred koncem uvodne preizkušnje sezone je imel Rea že neulovljivo prednost, v boju za stopničke pa je bilo kar pet dirkačev. Prednost Ree pred prvim zasledovalcem je bila tri kroge pred koncem že štiri sekunde, tako da je bilo edino veliko vprašanje to, kdo bo osvojil drugo mesto. Lowes in Razgatlioglu sta se podila vse do ciljne črte, kjer je bil za malenkost hitrejši Britanec.

Rea najhitrejši v kvalifikacijah
Na prvih letošnjih kvalifikacijah si je s časom 1:48.458 najugodnejši startni položaj zagotovil Jonathan Rea (Kawasaki), na drugem mestu je pristal Scott Redding (Ducati) s časom 1:48.733, na tretjem pa Tom Sykes (BMW) s časom 1:48.840. Sledijo še Alex Lowes, Chaz Davies in Garrett Gerloff. Na prvih sedmih mestih, je kar šest britanskih dirkačev. Obeta se nam zanimiva prva dirka, ki si jo lahko v neposrednem prenosu ogledate na VOYO. V družbi našega komentatorja začnemo ob 13.55. Gre za tekmovanje najmočnejših različic serijskih motociklov, dostopnih širši javnosti. Dirke bomo lahko spremljali ob sobotah in nedeljah.

Dirke v razredu Superbike bi lahko na nek način enačili z dirkami v elitnem razredu motoGP – gre za dirke z velikimi hitrostmi in atraktivnimi prehitevanji, posledično pa žal tudi s številnimi padci. Zadnja leta v razredu Superbike nastopajo številni dirkači, ki smo jih še pred leti lahko gledali v razredu motoGP, denimo Alvaro Bautista, Scott Redding, Tito Rabat in Stefan Bradl. Ravno tako so se iz razreda Superbike v elitni razred motoGP že preselili mladi talenti, med njimi Cal Crutchlow in Ben Spies.

V letošnji sezoni bo svoj sedmi naslov lovil Jonathan Rea, ki je 6-kratni zaporedni svetovni prvak. 34- letnik iz Severne Irske bo pri tem skušal doseči svojo stoto zmago v karieri. Da ima za to lepe možnosti, mu je kazalo tudi na testiranjih, ki so jih dirkači opravljali pred pričetkom dirkaške sezone.  V letošnjem letu se bo na 13 prizoriščih pomerilo 23 dirkačev, vsega skupaj pa jih čaka 39 dirk.