MotoGP

Po dveh prekinitvah slavil Di Giannantonio, Bagnaia po kazni za Mira tretji

Barcelona, 17. 05. 2026 15.17 pred 31 dnevi 5 min branja 46

Dirka za VN Katalonije

Velika nagrada Katalonije je postregla s kaotično dirko, ki sta jo zaznamovali kar dve rdeči zastavi. Za prvo je poskrbel srhljiv trk med Pedrom Acosto in Alexom Marquezom, za drugo pa nesreča Luce Marinija, Francesca Bagnaie in Johanna Zarcoja. Po tretjem startu se je najbolje izkazal Fabio Di Giannantonio, ki je v predmestju Barcelone slavil prvo letošnjo zmago. Ciljno črto je kot drugi prečkal Joan Mir, ki pa je bil kasneje kaznovan zaradi tlaka v pnevmatikah, tako sta stopničke osvojila Fermin Aldeguer in Francesco Bagnaia.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: V Kataloniji slavil Di Giannantonio, oči javnosti pa uprte v padec Alexa Marqueza
    03:00
    Iz 24UR: V Kataloniji slavil Di Giannantonio, oči javnosti pa uprte v padec Alexa Marqueza
  • Vrhunci dirke razreda motoGP
    08:44
    Vrhunci dirke razreda motoGP
  • Padec Alexa Marqueza z drugega zornega kota
    00:34
    Padec Alexa Marqueza z drugega zornega kota
  • Tehnične težave Acoste in grd padec Alexa Marqueza
    00:30
    Tehnične težave Acoste in grd padec Alexa Marqueza
  • Prvi krog dirke za VN Katalonije
    03:10
    Prvi krog dirke za VN Katalonije

Stanje na vrhu prvenstva MotoGP je bilo pred VN Katalonije zelo napeto, saj sta vodilnega Marca Bezzecchija in Jorgeja Martina ločili le dve točki. A dirkača Aprilie vsaj na začetku nedeljske dirke nista bila glavna akterja. Ta naziv je pripadel Pedru Acosti in Alexu Marquezu. Acosta je dirko začel odlično in ubranil prvo mesto. Nato se je pred njega vrinil Raul Fernandez, ki pa ni bil dolgo aktualen in spremljali smo zelo tesno in napeto bitko Acoste in A. Marqueza. Vse do 12. kroga ...

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Takrat je Acosta pri pospeševanju doživel tehnično napako, Marquez, ki mu je sledil, pa se ni mogel izogniti trku. Njegovemu grdemu padcu je sledila rdeča zastava. Med daljšo prekinitvijo so organizatorji sporočili, da je bil A. Marquez pri zavesti in odpeljali so ga v najbližjo bolnišnico.

Dirka se je ponovno začela in že v prvem ovinku prvega kroga je sledila nova nesreča, ki je poskrbela za rdečo zastavo. Tokrat so na tleh pristali Johann Zarco, Francesco Bagnaia in Luca Marini. Znova je sledila prekinitev, vsi trije so bili pri zavesti, Zarcoja pa so odpeljali v bolnišnico.

Po še tretjem startu je najbolj zbran ostal Acosta. Španec je povedel pred Martinom in Fernandezom, ki pa sta se zapletla in oba zdrsnila s steze. Tokrat sicer trk ni bil tako resen in dirka se je lahko nadaljevala. Se pa je po njunem odstopu na drugo mesto prebil Joan Mir, tretji je bil Bagnaia, najhitrejše čase pa je nizal Fabio Di Giannantonio.

"Diggia" je v boju za tretje mesto ugnal Bagnaio, nato pa se nevarno približal tudi Miru. Štiri kroge pred koncem je Italijan v barvah ekipe VR46 švignil mimo Mira in se z Acosto zapletel v boj za zmago. Di Giannantonio je dva kroga pred koncem potrdil status najhitrejšega na stezi in Špancu odvzel upe na prvo nedeljsko zmago v razredu MotoGP. Ko je ugnal Acosto, si je Italijan v enem krogu privozil več kot pol sekunde prednosti in se odpeljal zmagi naproti.

Dirka za VN Katalonije
Dirka za VN Katalonije
FOTO: Profimedia

"Presrečen sem, toda bil sem zares zaskrbljen za vse dirkače, ki so se znašli na tleh. Danes ni bil enostaven dan za nas vse, zares upam, da je z Alexom vse v redu. Vemo, da je naš šport izjemen in da želimo gledalcem ponuditi čim večji spektakel, ampak smo le ljudje in nismo neranljivi. Sem pa zelo zadovoljen s svojo dirko, že dolgo časa smo skušali storiti nekaj takega, zato moramo biti ponosni in veseli," je po zmagi dejal Di Giannantonio.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V boju za preostali dve mesti na zmagovalnem odru pa je bilo zanimivo do konca. Acosta je potem, ko je izgubil vodstvo, padel na četrto mesto - klonil je tudi proti Miru in Ferminu Aldeguerju. V zadnjem krogu pa je po trku z Oguro končal na tleh.

Dirka za VN Katalonije
Dirka za VN Katalonije
FOTO: Profimedia

"Neverjetno je, o tem smo sanjali in trdo delali, da bi prišli do takega rezultata, ampak imel sem veliko smole s padci. Danes pa nam je uspelo sestaviti vse skupaj, zelo sem užival v dirkanju, čeprav smo imeli dve rdeči zastavi in tri starte. Ni bila lahka dirka, za današnjo dirko bi morali prejeti višje število točk. Upam pa, da sta Johann in Alex v redu in ju bomo lahko videli že v Mugellu," pa je po prvih letošnjih stopničkah dejal Mir.

"Začetek sezone je bil zame in za vse okoli mene zelo zahteven, ampak spet smo na stopničkah. Ni bil enostaven konec tedna, saj sem zaradi padcev in rumenih zastav dirko začel s 15. mesta, ampak uspelo se nam je prebiti v ospredje. Ta rezultat namenjam vsem okoli sebe in tudi mojemu moštvenemu kolegu Alexu, upam, da je z njim vse v redu," je povedal veseli Aldeguer, ki si je pred slabega pol leta zlomil stegnenico, zdaj pa se vrača med najboljše.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

A slabi dve uri po konci dirke je prišla informacija, da je Joan Mir zaradi prenizkega tlaka v pnevmatikah prejel kazen 16 sekund. Aldeguer je tako skočil na drugo mesto, stopničke pa je dopolnil Bagnaia. Kazen zaradi tlaka so sicer prejeli še Raul Fernandez, Jack Miller, Toprak Razgatlioglu in Alex Rins.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Četrto mesto je osvojil Bezzecchi, ki ohranja vodstvo v skupnem seštevku, peti je bil Fabio Quartararo, šesti Marini, sedmi Brad Binder, po kazni zaradi trka z Acosto pa je osmo mesto vknjižil Ogura. Med najboljšimi desetimi sta dirko končal novinec Diogo Moreira in Franco Morbidelli.

Bezzecchi ima po dirki v Kataloniji 15 točk prednosti pred moštvenim kolegom Martinom, tretji je Di Giannantonio s 26 točkami zaostanka, medtem ko Acosta zaostaja že za 50 točk.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Dirkači se bodo na stezi znova udarili čez dva tedna, ko bo na sporedu dirka za VN Italije v Mugellu.

Moto3 in Moto2

V razredu Moto2 je slavil Španec Manuel Gonzalez, ki je tako še povišal prednost na vrhu prvenstvene lestvice. Celestino Vietti je bil drugi, tretji pa je bil Izan Guevara.

V razredu Moto3 je svoj dominanten začetek sezone nadaljeval Maximo Quiles, ki je zmagal tretjič zapored in četrtič na prvih šestih dirkah sezone. Na preostalih dveh (VN Tajske in VN Amerik) je zasedel drugo mesto. Zdaj ima s 140 točkami pred drugim v skupnem seštevku Adrianom Fernandezom kar 64 točk prednosti. Drugo mesto na dirki je zasedel trenutno tretji v skupnem seštevku Alvaro Carpe, tretji pa je bil David Munoz.

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO
16.01

Hvala, da ste vztrajali z nami, pridružite se nam znova čez dva tedna!

Dirkaškega dogajanja, ki se je zavleklo dolgo v popoldan, je za danes konec. Še naprej vas bomo obveščali o stanju poškodovanih dirkačev, hkrati pa vam posredovali tudi prve odzive dirkačev. Hvala, da ste do konca dirke vztrajali v naši družbi, pridružite se nam znova čez dva tedna, ko bo na sporedu VN Italije v Mugellu!

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
16.00

V skupnem seštevku še naprej vodi Marco Bezzecchi

Italijan je svojo prednost pred Jorgejem Martinom, ki je dirko končal z ničlo, povišal na 13 točk.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
15.55

Di Giannantonio čustven po prvi zmagi letos

"Presrečen sem, toda bil sem zares zaskrbljen za vse dirkače, ki so se znašli na tleh. Danes ni bil enostaven dan za nas vse, zares upam, da je z Alexom vse v redu. Vemo, da je naš šport izjemen in da želimo gledalcem ponuditi čim večji spektakel, ampak smo le ljudje in nismo neranljivi. Sem pa zelo zadovoljen s svojo dirko, že dolgo časa smo skušali storiti nekaj takega, zato moramo biti ponosni in veseli," je po zmagi dejal Di Giannantonio.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
15.51

Prve letošnje stopničke tudi za Mira

"Neverjetno je, o tem smo sanjali in trdo delali, da bi prišli do takega rezultata, ampak imel sem veliko smole s padci. Danes pa nam je uspelo sestaviti vse skupaj, zelo sem užival v dirkanju, čeprav smo imeli dve rdeči zastavi in tri starte. Ni bila lahka dirka, za današnjo dirko bi morali prejeti višje število točk. Upam pa, da sta Johann in Alex v redu in ju bomo lahko videli že v Mugellu," pa je po prvih letošnjih stopničkah dejal Mir.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
15.40

Fermin Aldeguer po zlomu stegnenice nazaj na stopničkah

"Začetek sezone je bil zame in za vse okoli mene zelo zahteven, ampak spet smo na stopničkah. Ni bil enostaven konec tedna, saj sem zaradi padcev in rumenih zastav dirko začel s 15. mesta, ampak uspelo se nam je prebiti v ospredje. Ta rezultat namenjam vsem okoli sebe in tudi mojemu moštvenemu kolegu Alexu, upam, da je z njim vse v redu," je povedal veseli Aldeguer, ki si je pred slabega pol leta zlomil stegnenico, zdaj pa se vrača med najboljše.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 2
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 3
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 4
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 5
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 6
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 7
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 8
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 9
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 10
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 11
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 12
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 13
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 14
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 15
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 16
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 17
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 18
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 19
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 20
KOMENTARJI46

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

abc123df
18. 05. 2026 11.40
Bravo VR46! Še 1x ste dokazali da ste najbolj brez_brižni nečloveški in... Kot tudi ostali mediji po svetu se strinjam, da slavja na tako kaotični dirki ne bi rabili priredit. Ampak vseeno seveda Rossi ni mogel prestopiti svojega ega in so prepevali, se polivali s šampanjci, od veselja skakali med tem ko sta Marquez in Zarko bila prepeljan v bolnišnici. Tukaj se vidi mentaliteta.
Kaktus - x
18. 05. 2026 12.04
MM-ja sta na zadnji dirki, predno se je ob tla vrgel, odpihnila celo Mir in Fabio na popolnoma nekonkurenčnih motorjih, to pa je sramota brez primera. Če je vsaj malo pameten se ne bo več vsedel na motor, valjda mu je končno jasno da nima za burek in ja čast Ducatija rešuje ravno Rossi z Digo na čelu, kar podrepne še posebej boli.
abc123df
18. 05. 2026 14.14
Rossi je rešil Dukati že pred leti. Tako da so se ga sramotili. Samo za intermenco.
Kaktus - x
18. 05. 2026 15.32
Tole si se zmislu v obupu, tipični podrepnik!
Kaktus - x
18. 05. 2026 10.07
Bravo Diga, zasluženo najboljši Dukatist.
Tenma
17. 05. 2026 21.54
bezeči me spominja na rosito, more veliko dirkačev odstopiti da pride do stopničk.
Kaktus - x
18. 05. 2026 09.33
Bolečina še kar ne pojenja, neprecenljivo!
abc123df
18. 05. 2026 11.41
Ja saj ko pol dirkačev odstopi pol so pa na vrhu rumenjaki
Kaktus - x
18. 05. 2026 12.01
Najboljši rumenjak te nervira, neprecenljivo!
Ice_Cat
17. 05. 2026 21.27
Koncne rezultate dirke spremente.......
Logik
17. 05. 2026 20.36
Martin pa danes ni vozil "lepo" je samo zrival in skoraj povzročil še kakšno nesrečo 🤔
bandit1
17. 05. 2026 19.02
Tisti ki ste najbolj kritični do tega , saj Kruha in iger. To gledate zato greste na take dirke. Zato so "Gladiatorji " Plačani kot so. Pojdite gledat nogomet , punčke ki se valjajo po travniku. To je za vas. P 100 mio plače dobijo.
ESPRESSO
17. 05. 2026 19.03
Tho mp son
17. 05. 2026 18.02
A kdo ve , zakaj je na naših cestah tako malo nesreč z udeležbo motoristov . Glede na to , kako se vozi , ne bi bilo nič čudno , če bi cepali kot muhe .
a.kralj1994
17. 05. 2026 17.49
Takoj po padcu Alexa bi morali tekmo prekiniti...takoj...tako so pa tekmovalci šli pretreseni na ponoven štart...in še na en štart...mislim...kot da so motoristi v areni in se igrajo gladiatorje...katastrofa od organizatorja dirke in FIM!!! In zanimivo, da takšno poročilo o dirki nima niti besedice o Alexovem trenutnem stanju...
NDM
17. 05. 2026 17.21
ja res proslavjat dirko sposobni samo Italijani take dirke sploh ne bi smelo več bit po drugi zastavi prekinit... Alex je gledal smeti v oči obokanenec in diga rajala neprimerno
AyrtonS
17. 05. 2026 17.12
Tole je bila pa kaotična nedelja, želim obema vse najboljše in brez hujših posledic za prihodnost...bi pa vseeno pokomentiral, kakšni komentarji bi leteli,predvsem vemo s strani katerega osebka, da bi na mestu Ogure ali Fernandeza bil to MM93...in pa nikakor ne morem mimo dejstva, da danes, tudi če bi jih še 6 odstopilo,bi bil Bezzechi še vedno na 8.mestu
Kaktus - x
17. 05. 2026 18.24
Kot vse kaže bolečina še kar ne pojenja, ne morem verjet.
Protoc
17. 05. 2026 16.36
Danes kakor vsi pisejo..bodimo spoštljivi danes..upam da bo z Alexom in Zarcojom vse ok..
kladivo
17. 05. 2026 16.33
Grdo je preletel v steno
kladivo
17. 05. 2026 16.31
Dajte no kaj se je alekso danes zgodilo ni lepo ne bi nikomur privoscil sem skoz navijal za rosija ampak ocitno ni dobro ker za zarkoja so objavili da ima poskodovano no nogo za aleksa pa nic in zlo grdo je zgledalo po tem pa vec nobenega posnetka 😱😔kar kaze na to da je resno
prost1
17. 05. 2026 15.45
Kakšna kaotična dirka. Upam da sta Marquez in Zarco v redu. Predvsem tisto od Joana z nogo zataknjeno v motocikel je zgledalo grdo. Dobro Fabio.
Palar
17. 05. 2026 15.44
Bravo Di-Ga, bravo Mir, bravo Fermin in Ogura lepa razpredelnica, zelo zadovoljen
motorist_mb
17. 05. 2026 15.37
Če ni prvi ali drugi je pa tretji na tronu Diga 👏👏👏
roberrrtino
17. 05. 2026 15.33
nisem za mm-e, ampak to nima veze, nihče to ne zasluži. želim mu vse naj mlajšemu bratu. danes naj vsi oboževalci GPja v miru komentirajo. želim mlademu fantu, da ni nič težkega. vsem lep pozdrav držimo skup dones
Buča hokaido
17. 05. 2026 15.28
To ni več za gledat.
huperz
17. 05. 2026 14.59
Kaj dans bo šlo to skoz da zaključijo? 🥴
L7
17. 05. 2026 14.51
Dejmo bi spoštljivi! Samo da bo ok!💪
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763