Atlet Matic Osovnikar (224 glasov) in tekačica na smučeh Petra Majdič (390) sta najboljša športnika Slovenije v letu 2006. Člani Društva športnih novinarjev Slovenije (DŠNS) so za najboljšo ekipo izbrali veslača Iztoka Čopa in Luko Špika (60), nagrado za fair play je prejel nogometaš Simon Vogrinčič, posebno priznanje za zamejske športnike pa je dobila večkratna svetovna prvakinja na tekaških rolkah Mateja Bogatec. Med športniki je bil drugi - tretjič zapored - telovadec Aljaž Pegan (214), tretji pa njegov stanovski kolega Mitja Petkovšek (136), ki je bil najboljši lani. Pri dekletih je bila za Majdičevo druga Katarina Srebotnik (232), tretja pa judoistka Lucija Polavder (43).
Velike statue OKS za športnike in zlate plakete za trenerje so dobili Aljaž Pegan (njegov trener Jože Mešl), Iztok Čop in Luka Špik (trener Miloš Janša), deskar na snegu Dejan Košir (trener Aleš Vidic), Petra Majdič (trener Robert Slabanja) ter biatlonke Tadeja Brankovič, Teja Gregorin, Dijana Grudiček in Andreja Mali (trener Tomaš Kos).
Tradicionalna prireditev Športnik leta je bila v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani. DŠNS jo je v samostojni Sloveniji pripravilo 16., skupaj pa je bila že 39. Olimpijski komite Slovenije (OKS), ki je skupaj z novogoriškim podjetjem HiT in Fundacijo za financiranje športnih organizacij ter Športno loterijo Slovenije denarno podprl prireditev, je ob tej priložnosti podelil tudi najvišja priznanja. Pred tem je minister za šolstvo in šport Milan Zver v Cankarjevem domu sprejel najboljše športnike Slovenije.
Prireditev sta vodila Blažka Müller Pograjc in nekdanji veslaški reprezentant Jani Klemenčič, režiser pa je bil Matjaž Pograjc. Za glasbeno kuliso so poskrbeli pevci Alenka Godec, Nina Pušlar, Janez Bončina Benč in Uroš Perič, vokalna skupina Pinocchio pod vodstvom Eve Kozlevčar, trener nogometašev Domžal Slaviša Stojanovič je pokazal mojstrstvo na kitari, vsi pa so svoj nastop predstavili v živo ob spremljavi Big banda DOM po vodstvom Braca Doblekarja. Da je bilo dogajanje na odru še bolj zanimivo, so poskrbeli Zmajčice, Vintage swing plesalci, Žabe, ritmične gimnastičarke in plezalci na vrveh. Na družabnem srečanju po prireditvi je goste zabavala skupina Hazard. Priznanja DŠNS za najboljše športnike je, tako kot vsa zadnja leta, izdelal priznani akademski slikar Janez Mišo Knez, podelili pa so jih nekdanji najuspešnejši slovenski športniki in znane slovenske osebnosti.
Petri Majdič naporen trening ni nikoli odveč
Vse, kar delaš, delaj dobro in pošteno, se glasi geslo komunikativne športnice velikih dejanj - Petre Majdič. Še tako naporen trening ji ni nikoli odveč, vedno ga opravi zavzeto, saj se zaveda, da le-to prinaša uspehe. Doslej je zbrala sedem olimpijskih nastopov in njena najslabša uvrstitev je odlično štirinajsto mesto. Pa še to bi lahko izboljšala, če je v Pragelattu med tekom na 30 kilometrov ne bi podrl nemški trener. Najboljši rezultat pa šesto mesto. Dosegla ga je na letošnjih igrah, v teku na 10 kilometrov v njenem ljubšem slogu - klasičnem.
Šestnajstega februarja je močno dišalo po kolajni. Splet okoliščin pa jo je od tako želene kovine oddaljil za pičle 8,3 sekunde. Tudi dejstvo, da je dosegla najboljšo slovensko tekaško uvrstitev v zgodovini olimpijskih iger, ni moglo ustaviti solz. Čas je počasi celil rano. Petra je še vedno trdo delala in zgodilo se je. Deveti marec 2006, Drammen na Norveškem, šprint v klasični tehniki, zadnji metri finala in velika zmaga. Po zaslugi Petre se je Slovenija prvič v zgodovini vpisala med zmagovalce tekem svetovnega pokala v smučarskem teku.
Ob koncu sezone se je poslovil njen trener Robert Slabanja. Petnajst let je spremljal njene uspehe in razočaranja. Slovo je bilo težko, toda prišel je slovaški strokovnjak Ivan Hudač. Delo se je malce spremenilo, uspehi pa nadaljevali. V Kuusamu, 25. novembra, je Petra ponovno ugnala vse tekmice. In to v izjemnem slogu. Na zadnjem vzponu se je otresla še zadnje nasprotnice in krik veselja na cilju je povedal vse. In če smo začeli s pravljično številko sedem, pa še končajmo z njo. Sedemkrat se je Petra doslej povzpela na zmagovalni oder, od tega štirikrat letos.
Matic Osovnikar - slovenski kralj kraljice športov
Škofjeločan Matic Osovnikar je seveda najhitrejši Slovenec, kralj kraljice športov pri nas, eden najhitrejših Evropejcev in verjetno najhitrejši zobozdravnik na svetu. Predan delu oziroma treningu in eden redkih slovenskih športnikov, za katerega res lahko rečemo, da ima glavo na pravem mestu. Na velikih tekmovanjih nikoli ne razočara. Nikoli.
Letos je bila njegova skrita želja kolajna na evropskem prvenstvu v švedskem Goeteborgu. Ni je obljubljal na glas, toda vsa Slovenija je verjela vanj. In nismo bili razočarani. Z državnim rekordom, 10,14 sekunde, je osvojil bron na 100 metrov, v disciplini, v kateri ima največjo konkurenco na svetu.
Že v dvoranski sezoni se je videlo, da ima v nogah dinamit. Na svetovnem prvenstvu v Moskvi je na 60 metrov tekel odlično in z državnim rekordom, 6,58 sekunde, osvojil četrto mesto. Matic ima šestindvajset let in ga čaka, če le ne bo poškodb, še veliko tekov. S trenerjem Albertom Šobo imata pred seboj dva cilja - olimpijske igre v Pekingu in naj se sliši še tako neverjetno, magično mejo desetih sekund. Matic je do zdaj še vedno izpolnil vse kar je obljubil in vsi verjamemo, da se bo potrudil in naredil vse, da prinese domov olimpijsko kolajno in prebije zvočni zid.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.