New York, 24. 11. 2021 07.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Sebastijan Kopušar
7

Viharna tretja četrtina, v kateri je Luka Dončić (26 točk, 9 podaj, 9 skokov) dosegel 15 točk, nato pa serija trojk v zadnji sta Maverickse pripeljali na rob zmage. Toda v zadnjih treh minutah so zapravili deset točk prednosti, nato pa je Paul George z metom v zadnji desetinki izenačil (103:103). A to je bil zadnji koš domačega moštva iz igre, po podaljšku je Dallas zmagal za osem točk (112:104).

Hrvat Ivica Zubac (levo) je bil tretji strelec Clippersev na prvi tekmi, Kristaps Porzingis je poganjal Dallas. FOTO:

Hrvaški center Ivica Zubac je imel v nedeljo uspešen večer – tudi tega je odprl s prvima točkama iz prostih metov. Na drugi strani je v obrambi dlje kot tri sekunde stal v raketi, kar je Kristaps Porzingis kaznoval s prostim metom. Prvo soočenje zvezdnikov je dobil Paul George, ki se je v obrambi postavil na pot Slovenčevega prodora, Dončić pa si je prislužil osebno napako v napadu. Reggie Jackson se tokrat ni počasi segreval in je začel hitro zadevati. Prvič je bil natančen tudi Dončić, a je Jackson nemudoma odgovoril s polaganjem. Sledila sta trojka Marcusa Morrisa in polaganje Erica Bledsoeja, klop Dallasa pa je ob osmih točkah zaostanka vzela minuto odmora.

Ta je strnila svoje vrste, odbili so domači napad, na drugi strani je prvič zadel Tim Hardaway mlajši. Porzingisova prosta meta sta prinesla še dve točki in zaostanek se je prepolovil. Latvijec je s košem iz bližine obroča nadaljeval naskok Dallasa, dokler ni Terance Mann zadel za tri točke, nato pa je Jackson prestregel Porzingisovo podajo in žogo popeljal do obroča. Slaba podaja Jalena Brunsona se je končala z Mannovim zabijanjem, Dallas pa je po tem preobratu potreboval nov posvet. George je s prostima metoma zaostanek gostov prvič potisnil čez deset točk, a je Brunsonova podaja našla Doriana Finneyja-Smitha, ki je zabil, nato je Hardaway dodal še dolgo dvojko. Za domače je zadel Jackson, prvi koš je dosegel Brunson.

V lov za Clippersi se je podal tudi Maxi Kleber s prostima metoma, vmes sta se na parket vrnila Dončić in Porzingis. S črte za proste mete je bil natančen Mann, ki je bil v obrambi nato nemočen proti Dončiću. Slovenec mu je ob tem zabrusil nekaj sočnega, sodnica pa ni bila razpoložena za tovrstne šale in mu prisodila tehnično napako. Jackson jo je kaznoval s prostim metom, še enega je dodal Serge Ibaka. Mann in Dončić sta soočila tudi v naslednjem napadu, Slovenec je znova prevladal in zadel prosta meta. To sta bila zadnja zadetka prve četrtine, ki so jo Clippersi dobili za pet točk (26:21).

Prva minuta druge četrtine ni prinesla koša – obroč je načel šele drugi Georgeev prosti met. Ibaka je gostom pridelal prosti met, ker je predolgo postaval v raketi, zadel ga je Porzingis. Kazenske mete je nadaljeval Dončić, po prekršku starega prijatelja Morrisa je dvakrat zadel. Trojka Amirja Coffeyja in Morrisov koš sta znova odbila naskok gostov, Porzingis je naredil še prekršek v napadu, Finney-Smith pa stopil z igrišča, a Clippersi niso kaznovali njunih napak. Z Dončićevo podajo nad obroč se je pogostil Porzingis, nato je Slovenec našel še Finneyja-Smitha, ki je vtekel do obroča in s polaganjem zmanjšal zaostanek na štiri točke.

Navdahnejni Jackson je s težko trojko znova ustavil nalet Dallasa, nato je Dončić dobil tretjo osebno napako, in to v napadu. Zubčevo polaganje je razliko znova povečalo na devet točk, dokler ni prvič zadel Sterling Brown. Nekaj težav z natančnostjo so imeli tudi  domači,  za goste pa je zadel Brunson, toda v naslednjem napadu je nerodno pristal in odšepal na klop. Tekma se je nadaljevala s piškavim metom obeh moštev, Hardaway je zadel enega od dveh prostih metov. Morris je po uspešnem prodoru dobil priložnost, da polaganju doda prosti met, a je ni izkoristil. Zato pa je bil dvakrat natančen Pozingis, zadel je tudi losangeleški velikan Zubac z metom čez glavo.

George je prvi koš iz igre dosegel šele slabi dve minuti pred koncem polčasa. Latvijec je dobil ob soočenju z Bledsoejem prasko na desnem licu, a ga ni zmotila, zadel je prosta meta. Toda končno prebujeni George je bil vse natančnejši iz igre, zraven je dobil še prosti met. Po Dončićevi slabi podaji je Coffey zabil v protinapadu, Slovenec je s šele prvo trojko Dallasa na tekmi popravil napako. Porzingis je dodal prosti met, še enega Finney-Smith, Clippersi pa niso izkoristili zadnjih desetih sekund. Prvi polčas se je tako končal s šestimi točkami naskoka domačih (48:42).

Dončić je drugi polčas začel z dolgo podajo Finneyju-Smithu, ki je zadel polaganje. Toda Slovenec je nato neprevidno naredil četrto osebno napako, Zubac pa je bil natančen s črte za proste mete. Po napovedih je začel George odločneje prodirati proti obroču, najprej je žogo položil skozenj, nato zadel prosta meta. Ogrel se je tudi Dončić, najprej z dvema točkama, nato še s trojko. Ko je dodal še prodor in polaganje, je zaostanek gostov skopnel na le tri točke. Nalet je nekoliko upočasnil Jackson s prostima metoma, a ne za dolgo. Od daleč je priletela Porzingisova trojka, nato pa še Dončićeva in Mavericksi so prvič na tekmi povedli.

Zubčev skok v napadu je Hrvatu omogočil, da je zgrešen met potisnil v koš. Gostje so izenačili s prostim metom Porzingisa, ki je metal, ker so Kalifornijci zadrževali žogo, nato je Willie Cauley-Stein prodrl do obroča in zadel. Kazenski met so dobili tudi Clippersi, ker je Cauley-Stein predolgo stal v raketi, zadel ga je George. Na drugi strani je Latvijec skočil v napadu in zabil, toda George je s košem in dodanim prostim metom znova izenačil. Domačim je vodstvo priigral met Jacksona, ki je dodal še trojko in nadaljeval naskok. Iz Dallasove garderobe je medtem prišla slaba novica, da se Brunson ne bo vrnil v igro.

V pravem trenutku je priletela Hardawayeva trojka, po le enem Jacksonovem zadetem prostem metu je še eno dodal Dončić in rezultat je bil izenačen. Domače je z novim košem poganjal Jackson, a je bil Slovenec v ognju in znova izenačil. Dwight Powell je imel priložnost goste popeljati v vodstvo, potem ko so sodniki Mannovo visoko dvignjeno nogo označili za nešportni prekršek, a je zgrešil oba prosta meta. Zato pa je bil  po že petem Mannovem prekršku trikrat natančen Trey Burke. Domače je znova reševal Jackson, ki pa ob košu ni zadel še dodatnega prostega meta. Ob pomanjkanju branilcev pri Dallasu je breme prevzel Burke in zadel iz igre, nov Jacksonov koš , nato pa Georgeeva prosta meta so tehtnico nagnili na stran Clippersov. Ne za dolgo: Brown je najprej izrabil Porzingisovo podajo, nato pa ob izteku tretje četrtine zadel še od daleč in Dallas je vodil za štiri točke (80:76).

Clippersi so zadnjo četrtino začeli s koši Isaiaha Hartensteina in Georgea, odgovoril je Porzingis z metom čez precej nižjega Bledsoeja. Slaba Latvijčeva podaja se je končala s Kennardovo trojko, gostom je prednost znova priigral prodor Finneyja-Smitha. Domači so odgovorili z Georgeevim polaganjem in Hartensteinovim zadetkom, lepo kroženje žoge med Mavericksi pa je odprlo prostor za zabijanje Finneyja-Smitha. Ta je serijo nadaljeval s trojko v pravem trenutku in Dallas je znova imel pobudo. Coffeyjeva prosta meta sta Clipperse ohranjala v bližini, nato sta Porzingis in Morris izmenjala trojki, a je od daleč zadel tudi Hardaway,  podobno natančen je bil še Finney-Smith in domača klop je morala naskok prekiniti z minuto odmora.

Osma Dončićeva podaja je bila namenjena Kleberju, ki je zabil, prednost je narasla na deset točk. Dallasova obramba je postala nerešljiva uganka, ključ zanjo pa je našel šele Jackson. A ustavil se je tudi met gostov – ko je Kennard minuto pred koncem zadel trojko, se je razlika skrčila na le še pet točk. Domača peterka ni kaznovala Dončićevega zgrešenega poskusa za tri, saj je Kleber prestregel Jacksonovo podajo. Dallas je imel 20 sekund pred koncem žogo, napad se je končal s sodniškim metom med Porzingisom in Mannom, ki ga je visoki Latvijec izgubil. Deset sekund pred koncem so Clippersi iskali način, kako vanje spraviti dva koša. Uspeli so z Jacksonovo trojko, nato pa nemudoma napravili prekršek nad Kleberjem. Nemec je zadel prvi prosti met, nato zgrešil drugega in Clippersom je ostala dobra sekunda, da izenačijo.  In tudi so – George je zadel tik ob izteku časa (103:103).

Na začetku podaljška je moral Porzingis dvakrat skočiti, preden je žogo le potisnil skozi obroč za prvi koš v dodatnih petih minutah. Kleberjeva trojka je naskok gostov zvišala na pet točk. Domači napad ni več zadeval, po Jacksonovem metu se je žoga celo zagozdila med tablo in obroč, kar je pomenilo sodniški met, dobil ga je Porzingis. Latvijčevo zabijanje je prednost Dallasa zvišalo na sedem točk, Clippersi pa so na sredi podaljška odšli na minuto odmora. Jacksonov prodor se je znova končal z zagozdeno žogo, nov sodniški met pa se je končal s prekrškom za Manna. Domača klop je ugovarjala, a so sodniki potrdili svojo odločitev in Mann je moral s šestimi osebnimi napakami na klop. Ogled posnetkov je prinesel tudi tehnično napako za Porzingisa, ker se je pretirano odzval, kazenski prosti met je zadel George. Toda to le je podžgalo Samoroga, ki je najprej skočil v napadu, nato pa dodal še koš. Ta je zapečatil srečanje, Dallas ga je na koncu vseeno dobil za osem točk (112:104).