NBA: Ostroge v finalu

San Antonio, 31. 05. 2007 10.17 |

Košarkarji San Antonia so si prvi izborili finale končnice NBA. K uspehu je pripomogel tudi Beno Udrih.

San Antonio je prvi finalist
San Antonio je prvi finalist FOTO: Reuters

Potem ko so v peti tekmi finala zahodne konference še četrtič premagali moštvo Utah Jazz, so si košarkarji San Antonia kot prvi izborili finale končnice lige NBA. V noči s srede na četrtek so Ostroge v San Antoniu prepričljivo slavile s 109:84, slovenski košarkar Beno Udrih pa je k uspehu gostiteljev v desetih minutah igre prispeval dve točki in podajo. Za drugo mesto v velikem finalu se potegujeta moštvi Cleveland Cavaliers in Detroit Pistons, finalista vzhodne konference, kjer je trenutno izid v zmagah 2:2.

Po začetnih minutah relativno izenačene igre in vodstva domače ekipe s 16:11 je košarkarjem San Antonia na krilih Tonyja Parkerja uspel delni izid 14:0, s čimer so razblinili še zadnje sume o tem, kdo bo v letošnjem velikem finalu končnice predstavnik zahodne konference. Potem ko so domači košarkarji prvo četrtino dobili visoko s 34:15, je gostom do polčasa sicer uspelo zaostanek ublažiti, toda vnovično visoko vodstvo na začetku nadaljevanja, tokrat s 23 točkami prednosti, je pri gostih ugasnilo še zadnjo iskrico upanja za morebitni preobrat.

Pri domačih se je poleg Parkerja, ki je tekmo končal z 21 točkami ter petimi podajami in skoki, izkazal še en veteran - Tim Duncan. Nosilec igre San Antonia pod obema obročema je prav tako dosegel 21 točk, temu pa dodal še sedem skokov. "To je veličastno. Po lanski težki sezoni smo se spet zbrali, uspešno prebrodili tri težke ovire in se uvrstili v finale," je bil po tekmi navdušen Duncan, ki bo tako po sezoni 1997/98, ko se je pridružil Ostrogam, igral že v petem finalu. V sezonah 1999, 2003 in 2005 je San Antonio šel vse do konca, medtem ko ga je na tej poti leta 2001 na koncu ustavilo moštvo Los Angeles Lakers.

"Nocoj smo vsi igrali odlično, od tistih, ki so tekmo začeli, pa vse do tistih, ki so na igrišče stopili s klopi," je dejal Parker, ki je tako razkril poglavitni razlog prepričljivega uspeha domače ekipe. "Rezervisti" so namreč skupaj dosegli kar 45 točk in se z izjemo veterana Roberta Horryja prav vsi vpisali med strelce. Zanimiv je tudi podatek, da so skoraj vsi košarkarji San Antonia imeli 50 ali še boljši odstotek meta iz igre. Skupno povprečje sta kvarila le omenjeni Horry in Udrih, ki pa na srečo svoje ekipe vsaj nista veliko metala. Horry je poskušal le enkrat, medtem ko Udrih v treh poskusih prav tako ni niti enkrat poslal žoge skozi mrežico, zato pa je bil obakrat uspešen s črte za proste mete.

Veliko slabše so bili razpoloženi v taboru poražencev, ki pa so nasprotniku športno čestitali za uspeh. "Uničili so našo željo po igri," je dejal trener Utaha Jerry Sloan in dodal: "Vse spoštovanje do nasprotnikov, za vse kar so dosegli. Vedel sem, česa so njihovi košarkarji sposobni in prav tako sem se zavedal, da se jim bo izredno težko zoperstaviti." Pri Utahu sinoči pravzaprav ni bilo niti enega razpoloženega igralca, dvomestno številko v statistiki doseženih košev pa je uspelo doseči le Andreju Kirilenku (13) ter Deronu Williamsu in Mattu Harpringu, ki sta dosegla po 11 točk.

||San Antonio Spurs | Utah Jazz | 109:84||