NBA: Tri moštva v drugem krogu

New York, 26. 04. 2004 00.00 |

V ligi NBA so si napredovanje v drugi krog že zagotovila moštva San Antonio, Indiana in New Jersey.

Houston Rockets - Los Angeles Lakers
Houston Rockets - Los Angeles Lakers FOTO: Reuters

Ekipa San Antonio Spurs je v prvem krogu končnice severnoameriške košarkarske lige NBA na gostovanju premagala Memphis Grizzlies s 100:97 in si s 4:0 v zmagah zagotovila napredovanje v drugi krog. Slovenski center Rašo Nesterovič je v 21. minutah dosegel osem točk (met iz igre 4:6), štiri skoke in tri podaje. Tudi New Jersey Nets si je napredovanje zagotovil s 4:0 v zmagah, ker je na četrti tekmi premagal New York Knicks s 100:94. Indiana Pacers je premagala Boston Celtics z 90:75 in si s 4:1 v zmagah prav tako zagotovila napredovanje v končnici. Nekaj upanja imajo še igralci Houston Rockets, čeprav so po podaljšku izgubili četrti dvoboj z Los Angeles Lakersi z 88:92; Lakersi so povedli v dvoboju s 3:1.

Najbolj dramatična je bila tekma v Houstonu, kjer so bili gostitelji na pragu uspeha in izenačenju na 2:2 v zmagah. Zmaga pa je odšla z Lakersi v Los Angeles. Štiridesetletni veteran Karl Malone je bil poln mladostne energije s 30 točkami in 13 skoki, Kobe Bryant pa je bil drugi ključni igralec zvezdniške ekipe iz Los Angelesa. Bryant je šest od svojih 18 točk nanizal v podaljšku. "Karl Malone je bil brez dvoma ključna osebnost dvoboja. Bil je pol energije tako v obrambi kot v napadu," je priznal Shaquille O'Neal, ki je imel težave z osebnimi napakami in je zbral skupaj 17 točk in 12 skokov. Steve Francis je vodil ekipo Houstona s 17 točkami in devetimi podajami, vseh pet članov prve peterke pa je doseglo dvoštevilčno število košev. Jim Jackson je ob 16 točkah vpisal zanj rekordnih 20 skokov, Kitajec Yao Ming pa je dodal 16 točk, vendar v ključnih zadnjih trenutkih ni igral zaradi šeste osebne napake. Rocketsi so namreč po zaporednih polaganjih Cuttina Mobleyja (16 točk) dve minuti in 23 sekund pred koncem podaljška povedli s 87:83, nato pa sta na sceni zagospodarila Bryant in Malone.

San Antonio Spurs je dosegel petnajsto zaporedno zmago in z njo končal prvo sodelovanje Memphis Grizzlies v končnici NBA. Francoz Tony Parker je ob 29 točkah dosegel še 13 podaj, največ v končnicah doslej, Tim Duncan je dodal 26 točk, rezervni igralec Robert Horry pa 14. Spursi so zadeli kar 11 od poskusov za tri točke, imeli pa so 59 odstotni met iz igre. Španec

Pau Gasol z 22 točkami in James Posey z 20 točkami ter 11 skoki sta bila prva moža Memphisa.

Prvi nosilci končnice, igralci Indiane Pacers, so se po treh zaporednih porazih v prvem krogu končno otresli negativnega slovesa. "Za nas je bil ta dvoboj po pomenu prav tak, kot če bi igrali finale za prvaka. Zdaj smo presegli pravo blokado v naših glavah in optimistično zremo v nadaljevanje prvenstva," je dejal veteran Indiane Reggie Miller (14 točk). Ron Artest je dodal 22 točk, Jermaine O'Neal pa 18. Paul Pierce (27 točk, 11 skokov) in Mark Blount (21 točk in 13 skokov) sta bila najučinkovitejša igralca Bostona, ki je izgubil osmo zaporedno tekmo v končnicah. Lani so brez zmage izpadli v dvoboju z New Jerseyjem.

Slednji so za šest točk premagali New York Knicks. Kenyon Martin je zadel 13 od svojih 36 točk v zadnji četrtini, ter ujel 13 žog. Jason Kidd je za zmagovalce prispeval še 20 točk in sedem podaj, 31 točk Stephona Marburyja, od tega 14 v zadnji četrtini, ni bilo dovolj za zmago Knicksov, ki so izpadli v prvem krogu prvič po letu 1991.