NBA: Turkoglu ranil Boston

Ljubljana, 28. 01. 2008 09.53 |

Poslastica večera v ligi NBA je bila tekma med Orlandom in Bostonom, ki so jo dobili prvi zahvaljujoč trojki Turka Heda Turkogluja v zadnji sekundi.

Ray Allen je izid 14 sekund pred koncem poravnal, a je kasneje Turk Hedo Turkoglu zadel za zmago Orlanda. FOTO: Reuters

Boston, vodilna ekipa lige, je prvič v sezoni nastopil brez prvega zvezdnika Kevina Garnetta (težave s hrbtom) in po zaostanku 16 točk v drugem polčasu za las ostal brez nove zmage. Potem ko je Ray Allen s trojko 14 sekund pred koncem izenačil rezultat na 93, je Turkoglu vzel žogo v roke in jo izpustil šele ob zvoku sirene. Njegov met z osmih metrov je končal v obroču. "Načrt je bil, da izsilim osebno napako, toda obramba Bostona me je zaustavila ob prodoru pod koš. Zato sem stopil dva koraka nazaj in vrgel. Vesel sem, da je žoga končala v košu," je po tekmi povedal Turkoglu, ki je bil s 27 točkami tudi najboljši strelec tekme.

Podobno tesno je bilo tudi v Los Angelesu, kjer je gostoval Cleveland z najboljšim strelcem lige LeBronom Jamesom. Prvi zvezdnik lige je dosegel 41 točk, od tega 14 v zadnjih dvanajstih minutah, vključno z dvema prostima metoma sedem sekund pred zaključkom, ki sta Clevelandu zagotovila tri točke naskoka. V zadnjem napadu, v katerem bi lahko domačini izsilili podaljšek, sta Luke Walton in Kobe Bryant (33 točk, 12 skokov) zgrešila poskusa za tri točke.

Vince Carter je dosegel 25 točk za New Jersey.
Vince Carter je dosegel 25 točk za New Jersey. FOTO: Reuters

Tudi na drugih prizoriščih so zmagovalce na koncu odločale malenkosti in delčki sekunde. New Jersey je s tremi točkami razlike izgubil v Minnesoti, Portland je na domačem parketu premagal Atlanto s 94:93, Sacramento je bil v gosteh boljši od Seattla s 103:101, Golden State je ugnal New York s 106:104, tekma med Milwaukeejem in Washingtonom pa se je končala po podaljšku.
Portland je zmagoviti koš dosegel 2,3 sekunde pred zaključkom in tako prav ob koncu izpeljal preobrat, pred katerim je imela Atlanta že 19 točk naskoka. Junak večera je bil Brandon Roy s 24 točkami in odločilnim prostim metom.

Tudi v Minneapolisu je zmagovalca odločil najboljši strelec tekme. Al Jefferson je dosegel rekord kariere s 40 točkami in 19 skoki, ob tem pa je dobrih enajst sekund pred koncem zadel še dva prosta meta, ki sta podaljšala niz porazov New Jerseyja na devet tekem. Richard Jefferson je dosegel 35 točk, Vince Carter pa 25.
Drugače je bilo v Milwaukeeju, kjer je gostujoči igralec Caron Butler dosegel rekord kariere 40 točk, vendar pa ni mogel preprečiti poraza Washingtona, ki je sicer v zadnjih 92 sekundah rednega dela izničil kar 11 točk prednosti domačinov. V podaljšku so odločilno vlogo odigrali Mo Williams (25 točk), Charlie Bell (22 točk) in Andrew Bogut (18 točk, 15 skokov).
Sacramento je podaljšal niz porazov Seattla na 14, česar v klubu ne pomnijo od njegove ustanovitve. Tokrat so bili Nadzvočni blizu prve zmage v letu 2008, vendar je Kevin Martin želel drugače in v zadnji minuti s petimi točkami poskrbel za novo razočaranje v vrstah tekmeca. Pri Sacramentu je kar sedem igralcev doseglo deset ali več točk, med njimi tudi Beno Udrih, ki je iz igre metal 3:8, proste mete 3:4, v statistiko pa je vpisal še po en skok, podajo ter izgubljeno žogo.