Tomaž Nose, kolesar novomeškega kolesarskega kluba Adria Mobila, se je po treh dnevih odzval na dopinške obtožbe zaradi domnevnega pozitivnega testa po lanski dirki Po Sloveniji, ko so v njegovem urinu našli sledove jemanja zdravila testoviron, ki so mu ga zdravniki predpisali zaradi osteoporoze. Zavedal se je, da je testoviron na listi prepovedanih substanc, zato je za uživanje od 4. januarja 2006 do 4. januarja 2007 pridobil dovoljenje Olimpijskega komiteja Slovenije.
A očitno to ni bilo dovolj, saj ga je Kolesarska zveza Slovenije (KZS) suspendirala za 20 mesecev, in to nerazumljivo tudi za nazaj, za mesece, ko je Nose tekmoval. Očitno je, da je prišlo do birokratske napake, saj bi moral kolesar zdravila prijaviti tudi UCI, kar pa ni storil. Kot zatrjuje, je od uradnega zdravnika OKS, kot ga imenuje, dobil odobritev terapevtske uporabe zdravila na vseh dirkah, zato se s tem ni obremenjeval. Še posebno, ker naj bi s tem bila seznanjena tudi Svetovna protidošpinška agencija (WADA).
"Odločitev Protidopinške komisije KZS me je negativno presenetila. Glede na to, da je sporna, smo se v klubu odločili, da položaj natančno pojasnimo na novinarski konferenci. Zato med vikendom nisem dejal izjav," se je Nose najprej opravičil novinarjem, nato pa zaradi bojazni, da ne bi izpustil kakšnega izmed podatkov, prebral izjavo.
V njej je med drugim zapisal, da je na vseh dopinških testih navedel, da jemlje testoviron, predložil je tudi kopijo o odobritvi, nikoli pa mu nihče ni svetoval ali vsaj omenil možnosti, da potrdilo ne ustreza pravilom Mednarodne kolesarske zveze UCI. "Testoviron sem jemal izključno iz zdravstvenih razlogov in nikakor ne z namenom izboljšanja rezultatov, prav tako pa sem zdravilo ves čas jemal v predpisani količini. Jemanja zdravil nikoli nisem skrival. Rezultate sem vedno dosegel s trdim delom in treningi. Nisem in ne bom dopingiranec, čeprav me je za to komisija KZS z lahkoto proglasila," je v izjavi dejal zdaj že nekdanji dvakratni zaporedni zmagovalec dirke Po Sloveniji, ki je celo dovolil novinarjem, da pogledajo njegov zdravstveni karton.
Osredkar: Nose bi moral poznati pravila
"Res sem mu izdal potrdilo, toda samo za področje, za katerega smo mi odgovorni, se pravi za dirke državnega prvenstva in podobno, za mednarodne dirke, ki so v pristojnosti drugih pa ne, za te bi si ga moral pridobiti na Mednarodni kolesarski zvezi," pa je pojasnil predsednik Protidopinške komisije Olimpijskega komiteja Slovenije Joško Osredkar, ki meni, da bi moral vsak kolesar sam poznati pravila.
"Nose se mora zavedati, da vse, kar sem delal zadnje dni, gre le v njemu v prid. Želim mu pomagati. Očitno je, da si ni želel pomagati z nedovoljenimi poživili, toda vseeno je za vse kriv sam," je dejal Osredkar, ki ni hotel komentirati kazni Kolesarske zveze Slovenije, a je vseeno dal vedeti, da se mu zdi previsoka: "Komisija KZS bi se morala odločiti na podlagi drugih temeljev."
Na navedbe Noseta se je v sporočilu za javnost odzvala tudi KZS. Sporočilo objavljamo v celoti ...
Neznanke ostajajo
Dokler ne bo svojega stališča predstavila tudi KZS, pa bo v primeru še veliko neznank. Po protidopinških pravilih UCI bi moral biti o odprtju primera pismeno obveščen s strani nacionalne zveze v dveh dneh po prejemu obvestila UCI na KZS in imeti v roku petih dni možnost zaprositi za test B. A nista ne on ne klub prejela obvestila, zato testa ni mogel opraviti. S tem je bilo kršeno eno izmed osnovnih načel takih postopkov: možnost dvojnega testiranja. Še posebno, ker je bila analiza vzorca A opravljena v dveh uradnih laboratorijih UCI, avstrijski v Seibersdorfu je ugotovil pozitiven vzorec, švicarski v Lausanni pa negativen.
Nose upa, da bo s pomočjo kluba dokazal, da je nedolžen, saj trdi, da bi, če bi vedel, da potrebuje, še kakšno dovoljenje, zanj zagotovo zaprosil. Postopka in kazni nima za verodostojne, celo razmišlja o nadaljnjih ukrepih proti proti protidopinški komisiji KZS.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.