Nekaj dni pred igrami se prireditelji niso mogli dogovoriti ali imajo prijavljenih 143 ali 142 držav, na dan slavnostnega odprtja so postregli s podatkom o 140 državah, na večerni slovesnosti pa se je številka znižala že na 136.

Vseeno pa so se Grki pohvalili, da je tudi to število rekordno, saj je na prejšnjih igrah v Avstraliji sodelovalo 123 držav. Mimogrede, tudi v Sydneyju niso natančno vedeli, koliko držav sodeluje, število se je med igrami gibalo od 128 do 123.
DREVO S SIMBOLNIM POMENOM
Veliko umetno drevo sredi stadiona je že nekaj dni pred uradnim odprtjem zbujalo nemalo pozornosti, prireditelji pa niso želeli izdati, kakšno vlogo bo imelo na sami prireditvi. Tisti, ki so pričakovali kakšno spektakularno povezavo med olimpijsko baklo in drevesom, so se ušteli, je pa bilo drevo nekakšna rdeča nit kulturnega dela odprtja. Simboliziralo naj bi rast sodobne grške družbe iz korenin antike, pod njim so mladi plesalci simbolizirali napredek družbe, nazadnje pa je bilo tudi hvaležna kulisa za barvne reflektorje, ki so osvetljevali stadion.

OGENJ IN OGNJEMET
Ognjemet je stalnica slavnostnih prireditev na velikih športnih tekmovanjih, nad uvodnim v Atenah pa bi bili občudovalci pirotehničnih dosežkov kar malo razočarani. Vse skupaj je trajalo le nekaj minut, so pa zato Grki poskrbeli za zanimivo prižiganje paraolimpskega ognja. Zadnji nosilec Gregorios Toptsis je z baklo prižgal vžigalno vrvico na eni strani stadiona, nato pa je ogenj dosegel školjkasto streho objekta, zanetil ognjemet, prek katerega se je nato na drugi strani prižgala velika olimpijska bakla španskega arhitekta Santiaga Calatrave. Slednja tako po slabih treh tednih, odkar je v Atenah ugasnil olimpijski ogenj, spet, tokrat zadnjič, služi svojemu namenu.

PREPOVEDANE RAGLJE
Lesene raglje so ena od značilnosti slovenske ekipe, z njimi so gledalce pozdravili tudi na petkovem uradnem odprtju iger, niso pa vselej dobrodošle. Na namiznoteniških tekmovanjih v dvorani Galatsi so morali tako slovenski navijači hitro pospraviti glasne navijaške pripomočke, saj so jih opozorili, da s hrupom motijo ostale tekmovalce. Tako se bosta morali Andreja Dolinar in Mateja Pintar v prihodnje zadovoljiti samo z glasovno podporo svojih navijačev.
(NE)PROSTOVOLJNE DODATNE VOŽNJE PROSTOVOLJCEV
V uvodnih dneh iger imajo nekaj težav pri zagonu celotnega sistema tudi prostovoljci. Tako je voznik uradnega avtomobila, ki ga ima na voljo slovenska reprezentanca, dolgo neuspešno iskal pravi vhod, pred katerim bi odložil svoje potnike. Prostovoljci pred dvorano za namizni tenis ga niso znali usmeriti na pravi dovoz, nekajkrat je obkrožil varnostne ograje, tudi njihov pogovor v grščini je bil najbrž zelo zanimiv, na koncu pa je z malo zamude in dobre volje vendarle izpolnil svojo nalogo.