United preživel nalet Cityja za lovoriko v pokalu FA

London, 25. 05. 2024 16.09 | Posodobljeno pred 22 dnevi

Nogometaši Manchester Uniteda so z zmago v finalu pokala FA nad mestnim tekmecem Cityjem (2:1) nekoliko popravili sicer zelo bled vtis iz letošnje sezone. Za rdeče vrage sta na Wembleyju zadela Alejandro Garnacho in Kobbie Mainoo, za City pa je v zaključku tekme znižal Jeremy Doku. United si je z zmago priigral vozovnico za nastopanje v Ligi Evropa.

Obračun mestnih rivalov na Wembleyju se je začel silovito. Že v prvi minuti je Erling Haaland zahteval enajstmetrovko, a se je igra nadaljevala. Rdeči vragi so se postavili presenetljivo visoko, s čimer so imeli njihovi tekmeci nemalo težav, saj si omembe vrednih priložnosti na začetku tekme niso uspeli pripraviti.

Je pa zato na drugi strani v deveti minuti kot prvi resneje poskusil Alejandro Garnacho, a je meril naravnost v vratarja Stefana Ortego. Po pol ure igre pa si je vratar Manchester Cityja v kombinaciji z Joškom Gvardiolom privoščil nedopustno napako, po kateri je prav Garnacho zadel za presenetljivo vodstvo Uniteda. Hrvaški branilec je želel po globinski podaji vrniti žogo svojemu vratarju, ki je prehitro zapustil svoja vrata, zato ga je žoga preletela in argentinski krilni nogometaš jo je le še potisnil v prazno mrežo.

V 37. minuti je United zadel še enkrat, a je bil gol Marcusa Rashforda razveljavljen zaradi prepovedanega položaja, v katerem se je znašel podajalec Garnacho.

Le dve minuti pozneje so varovanci Erika ten Haga vendarle povedli z dvema goloma prednosti, ko je sijajno asistenco Bruna Fernandesa kronal odlični Kobbie Mainoo. 19-letnik je s tem poslal jasno sporočilo na tribune, kjer je sedel angleški selektor Gareth Southgate. Glede na nedavno formo obetavnega vezista bo veliko presenečenje, če ga Southgate ne bo peljal s seboj v Nemčijo.

Statistika Manchester City - Manchester United
Statistika Manchester City - Manchester United FOTO: Sofascore.com

Na začetku drugega polčasa je Pep Guardiola v igro poslal Jeremyja Dokuja, ki je na levo stran napada meščanov vnesel nekaj prepotrebne svežine. Zadnja vrsta vragov je imela s hitrim Belgijcem obilo preglavic, zato je bilo tudi priložnosti za Manchester City bistveno več. Po desetih minutah nadaljevanja je Haaland stresel okvir vrat, Andre Onana pa se je moral izkazati po strelu Kyla Walkerja. Zatem sta poskušala še Julian Alvarez in Haaland, a znova brez uspeha.

United se je v drugem delu bolj ali manj posvečal zgolj branjenju, kar je bilo glede na ugodno prednost tudi razumljivo. V 87. minuti je to kaznoval prav že omenjeni Doku, ki je sprožil po preigravanju na robu kazenskega prostora. Omeniti pa velja, da gre veliko krivde za gol pripisati vratarju kluba z Old Trafforda, ki bi moral bolje posredovati.

Nalet Cityja je dodatno podžgal še izdaten sodniški dodatek (sedem minut), a je obramba vragov zdržala vse nalete aktualnih angleških prvakov. United je tako prišel do zmage za obliž na boleče rane iz letošnje sezone in evropsko vozovnico v skupinski del Lige Evropa.