Nogomet

Afriške nogometne zvezde od nedelje naprej v lov za laskavo lovoriko

Ljubljana, 07. 01. 2022 11.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Kamerun bo od nedelje do 6. februarja gostil afriško prvenstvo v nogometu. To bi moralo biti že lani poleti, a so ga zaradi pandemije covida-19 preložili na nov termin. Tudi zdaj je svet še vedno v primežu covida-19, a Kameruncev to ne moti. Ti bodo lahko podpirali svojo ekipo na turnirju, na katerem bo naslov branila Alžirija.

Alžirski navijači v Parizu proslavljajo naslov afriških prvakov leta 2019.
Alžirski navijači v Parizu proslavljajo naslov afriških prvakov leta 2019. FOTO: AP

Čeprav širjenje novega koronavirusa ne pojenja, bodo v Kamerunu gledalci na tekmah lahko prisotni, in sicer tisti, ki so polno cepljeni in ki pokažejo negativen test PCR, ki ne sme biti starejši od 72 ur. Kot zanimivost, francoska tiskovna agencija AFP navaja podatek, da je v Kamerunu le šest odstotkov odraslih cepljenih.

Šesterica stadionov

Kakor koli, stadioni bodo lahko 60-odstotno zasedeni, na tekmah Kameruna pa celo 80-odstotno. Tekme bodo gostili stadion Japoma v Douali (kapaciteta 50.000), stadiona Olembe in Ahmadou Ahidjo v Yaoundeju (kapaciteti 60.000 in 42.500), stadion Roumde Adjia v Garoui (30.000), stadion Kouekong v Bafoussamu (20.000) in stadion Limbe v Limbeju (20.000).

Skupine prvenstva

Domačini bodo igrali v skupini A, skupaj z Burkino Faso, Etiopijo in Zelenortskimi otoki, v skupini B bodo Senegal, Zimbabve, Gvineja in Malavi, v C bodo Maroko, Gana, Komori in Gabon, v D Nigerija, Egipt, Sudan in Gvineja-Bissau, v E branilka naslova Alžirija, Sierra Leone, Ekvatorialna Gvineja in Slonokoščena obala, v F pa Tunizija, Mali, Mavretanija in Gambija.

V osmino finala, ki se bo začela 23. januarja, se bodo uvrstile prvo- in drugouvrščene ekipe iz skupin ter štiri najboljše tretjeuvrščene. Finale in tekma za tretje mesto na 33. izvedbi prvenstva Afrike bosta 6. februarja na stadionih v Yaoundeju.

Liverpoolova Mohamed Salah in Sadio Mane sta po mnenju večine prva zvezdnika turnirja.
Liverpoolova Mohamed Salah in Sadio Mane sta po mnenju večine prva zvezdnika turnirja. FOTO: AP

Šesterica veličastnih

Na turnirju bo tako kot vsakokrat tudi nekaj zelo uglednih nogometnih imen, pri AFP so izpostavili bolj ali manj vsem dobro znano šesterico, "ki se jo splača ogledati".

Prvi v tej šesterici je v Nemčiji rojeni Kamerunec Eric Maxim Choupo-Moting, ki sicer igra za Bayern, pred tem pa je bil pri PSG v napadu zamenjava za Neymarja in Kyliana Mbappeja. Tokrat je prva zvezda svoje reprezentance, ki lovi šesti naslov afriškega prvaka.

Še večji ugled ima Senegalec Sadio Mane, 29-letni zvezdnik Liverpoola in nekdanji afriški nogometaš leta, ki si želi z reprezentanco prvič zasesti afriški vrh. Senegal je bil blizu že leta 2019, ko je v finalu izgubil proti Alžiriji.

Maročan Achraf Hakimi je naslednji, ki ga je izpostavila AFP. Triindvajsetletni desni bočni branilec PSG velja za enega najboljših igralcev na svojem položaju pri napadalnih nalogah. Z Marokom bo eden glavnih kandidatov za naslov, kar bi bil prvi maroški po letu 1976.

V zadnjih letih najbolj znano afriško nogometno ime nosi Mohamed Salah. Devetindvajsetletni napadalec Egipta in Liverpoola je nočna mora za branilce in vratarje, nič drugače ne bo niti v Kamerunu, kjer bo Egipt lovil rekordni osmi naslov.

Še en nekdanji afriški nogometaš leta je Alžirec Riyad Mahrez. Krilni nogometaš Manchester Cityja je na prejšnjem prvenstvu svojo reprezentanco popeljal do naslova, tudi tokrat bo prvo ime svoje ekipe pri branjenju lovorike in lovu na tretjo alžirsko.

V dresu Ajaxa blesti še en igralec, ki nase opozarja v napadu. To je 27-letni Sebastien Haller, ki je v tej sezoni že pri 22 golih, v Ligi prvakov je zadel prav na vseh šestih tekmah. Tako bo močno orožje Slonokoščene obale, ki je dvakrat slavila na afriškem prvenstvu, nazadnje 2015.

Poznavalci kot glavnega favorita omenjajo branilko naslova Alžirijo, sledijo pa Senegal, Maroko, Kamerun, Egipt in Nigerija.

Zvezdnikov bo sicer še kar nekaj, velja omeniti tudi senegalskega branilca Kalidouja Koulibalyja, nigerijskega vezista Wilfreda Ndidija, gabonskega napadalca Pierra-Emericka Aubameyanga, ki bo sicer uvod izpustil zaradi okužbe z novim koronavirusom, ganskega vezista Thomasa Parteyja, senegalskega vratarja Edouarda Mendyja ...

Zanimivejši rekordi

Rekorder po številu naslovov je Egipt s sedmimi. Ta je tudi edini, ki mu je uspelo slaviti trikrat zapored (2006, 2008, 2010), in je s 24 udeležbami prav tako rekorder afriških prvenstev.

Najboljši strelec v zgodovini je Kamerunec Samuel Eto'o z 18 goli, s 14 mu sledi Laurent Pokou (Slonokoščena obala), 13 pa jih je dosegel Rashidi Yekini (Nigerija). Največ golov na enem samem turnirju je dosegel Ndaye Mulamba, v dresu takratnega Zaira je leta 1974 zadel devetkrat.

Rekorderja po številu odigranih turnirjev (8) sta Kamerunec Rigobert Song in Egipčan Ahmed Hasan. Slednji je skupaj z rojakom Esamom El Hadarijem rekorder po številu lovorik, oba imata štiri.

El Hadari je tudi najstarejši nogometaš, ki je igral na afriških prvenstvih, leta 2017 je odigral tekmo pri 44 letih in 21 dneh. Najmlajši doslej pa je Gabonec Shiva N'Zigou, leta 2000 je debitiral pri 16 letih in 93 dneh.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Platfus
07. 01. 2022 12.33
+1
Ali je mogoče kje spremljati prenos teh tekem?
mojcd
07. 01. 2022 12.15
+4
Nobenega ne moto covid dokler ni v EU pod van der lojtrovo