Rezervist Shaqiri odločil največji angleški derbi, Arsenal po avgustu prvič poražen

Liverpool, Southampton, Brighton, 16. 12. 2018 16.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Nogometaši Liverpoola so po zaslugi Xherdana Shaqirija ugnali Manchester United in se spet zavihteli na vrh prvenstvene lestvice (3:1). Topničarji so si na gostovanju v Southamptonu privoščili velik spodrsljaj, Svetniki so se zahvaljujoč zadetku Charlieja Austina v 85. minuti veselili pomembnih točk (3 : 2). Londonski Chelsea je proti Brightonu vknjižil novo zmago (1 : 2).

Liverpool je na slovitem Anfieldu poskrbel za najlepše praznično darilo, saj je z zmago kronal veliko rivalstvo z Manchester Unitedom. Redsi so pred dnevi doma že odigrali zahtevno tekmo proti Napoliju ter si z zadetkom Mohameda Salaha zagotovili napredovanje v osmino finala. Rdeči vragi so v zadnjem krogu skupinskega dela Lige prvakov klonili na gostovanju v Valencii, a se kljub temu skupaj z Juventusom uvrstili v izločilne boje.

Jürgen Klopp je za razliko od torkove tekme proti Napoliju, v začetno enajsterico uvrstil Fabinha in Nabyja Keitaja. FOTO: AP
Nogometaši Liverpoola so z novo zmago podaljšali svoj niz neporaženosti na 18 tekem, kar je klubski rekord.

Tako Jürgenu Kloppu kot Joseju Mourinhu so pred derbijem spanec kratile številne poškodbe, Nemec je zato v začetno postavo uvrstil tudi Nathaniela Clyna, ki vse od maja ni dobil mesta v ligaški enajsterici.

S čustvi nabito rivalstvo, ki sega že daleč v zgodovino je tudi tokrat ponudilo pravo nogometno poslastico. Z zadetkom jo je otvoril Ashley Young, a je sodnik zadetek razveljavil, saj se je v prepovedanem položaju znašel Romelu Lukaku. Liverpool je bil v prvem polčasu podjetnejši, s čimer je Kloppova četa potisnila vrage na njihovo polovico. Fabinho, ki je dobil priložnost vse od prve minute je sprožil nevaren strel proti vratom Uniteda, žoga je za las zgrešila levo vratnico, a je posredoval David de Gea in jo potisnil v kot. Liverpoolu se je tako ponudila nova priložnost pred vrati gostov, po lepem predložku je do strela prišel Dejan Lovren, a je zadetek v zadnjem hipu preprečil eden izmed gostujočih branilcev.

To je še dodatno spodbudilo domače, po krasni podaji Fabinha je žogo pred vrati lepo zaustavil Sadio Mane in potisnil volej za hrbet de Gee. V 28. minuti je bilo pred vrati španskega čuvaja mreže spet nevarno. Po prostem streli Liverpoola je žoga našla Roberta Firmina, ta je podal do Lovrena, a slednji ni uspel lepo udariti žoge. Pet minut kasneje je Manejev zadetek izničil Jesse Lingard. Lukaku je streljal na vrata, Alisson Becker je poskušal ubraniti, žoga se je iz njegovega objema odbila proti Lingardu, ki jo je potisnil v mrežo. Liverpool je vse do konca polčasa skušal še nekajkrat ogroziti vrata Uniteda, a redsom vse do konca polčasa ni uspelo spremeniti rezultata.

David de Gea je imel na velikem derbiju precej dela.
David de Gea je imel na velikem derbiju precej dela. FOTO: AP

Tudi v drugem polčasu tekme je ritem narekoval Liverpool. Mourinho je v drugem polčasu spremenil taktiko, v igro je poslal Marouana Fellainija. Prva priložnost se je Liverpoolu ponudila v 53. minuti, ko je z nevarnim strelom poskušal Firmino, a se je z izjemno obrambo izkazal de Gea. Gostujoči vratar je uspel prestreči tudi natančen strel z razdalje Fabinha nekaj minut kasneje. V 70. minuti pa se je Klopp odločil za menjavo, ki je spremenila potek tekme, na zelenico je vstopil Xherdan Shaqiri. Tri minute po prihodu je poletna pridobitev Liverpoola že vpisala svoj četrti zadetek v prvenstvu.

S strani je poskušal Mane, de Gea je uspel ubraniti, a žoga se je odbila le do Shaqirija, ki jo je med nogami Younga poslal v vratnico od koder se je odbila v mrežo. Sedem minut kasneje je švicarski reprezentant kosovskih korenin vnovič poskrbel za eksplozijo na Anfieldu. Po izmenjavanju žoge v kazenskem prostoru je do strela prišel Shaqiri, ki je z močnim udarcem še drugič na tekmi zatresel mrežo. Liverpool se je z novo zmago spet zavihtel na vrh angleške lestvice, redsi tudi po 17. krogih ostajajo neporaženi.

Topničarji poraženi prvič po avgustu, modri do novih treh točk

Nogometaši Arsenala so v 17. krogu angleškega prvenstva klonili na jugu Anglije. Southampton je načel mrežo topničarjev že v 20. minuti, ko se je pod zadetek z glavo podpisal posojeni igralec Liverpoola Danny Ings.

Strelec dveh zadetkov za Arsenal - Henrik Mhitarjan.
Strelec dveh zadetkov za Arsenal - Henrik Mhitarjan. FOTO: AP

Varovanci Unaia Emeryja so za odgovor potrebovali pičlih osem minut. Nacho Monreal je utekel z boka ter poslal lep predložek pred vrata domačih, tega je z glavo v mrežo potisnil Henrikh Mkhitaryan. A v slačilnico so po prvih 45 minutah boljše volje le odšli nogometaši Southamptona, Ings je namreč tik pred koncem polčasa še drugič zatresel mrežo Arsenala. V 53. minuti so gostje uspeli zaostanek nadoknaditi. Po podaji Alexandra Lacazetteja, ki je v igro vstopil kmalu po začetku drugega polčasa, je z roba kazenskega prostora do strela prišel Mkhitaryan. Gostje so se proti koncu polčasa na vse pretege trudili priti do treh točk, a neuspešno.

V 85. minuti je vse upe Topničarjev razblinil rezervist Charlie Austin, ki je v igro vstopil namesto Ingsa. Izkoristil je veliko napako Bernda Lena, ki ni uspel ujeti žoge ter z glavo priskrbel svetnikom pomembne točke v boju za obstanek.

Londonski Chelsea si je na gostovanju v Brightonu že v prvem polčasu zagotovil zmago. Za modre sta se med strelce vpisala Pedro in Eden Hazard, poraz domačih pa je v 66. minuti ublažil Solomon March.