Atleticovo maščevanje Juvetu: Felix zadeval, Oblak branil

Solna, 10. 08. 2019 19.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Na zadnji pripravljalni tekmi pred začetkom nove sezone so nogometaši madridskega Atletica v ponovitvi letošnjega para osmine finala Lige prvakov premagali Juventus, oba zadetka pa je za rdeče-bele zabil njihov najdražji posameznik Joao Felix, ki je na portugalskem obračunu povsem zasenčil slavnega rojaka Cristiana Ronalda (2:1). Z nekaj obrambami se je izkazal tudi Slovenec v Atleticovem golu Jan Oblak.

Obračun na stadionu Friends Arena v Solni, kjer je Maribor pred manj kot dvema tednoma spisal novo veliko evropsko zgodbo in po podaljšku kvalifikacijske tekme Lige prvakov napredoval proti švedskemu prvaku AIK, je v prvi postavi Atletico Madrida pričakovano začel tudi nekdanji vratar ljubljanske Olimpije Jan Oblak. Za Diega Simeoneja in varovance je bil spopad z Juventusom, njihovim krvnikom v letošnjem paru osmine finala Lige prvakov, zadnji pred začetkom ligaške sezone, Simeone pa je pred slovenskega reprezentanta postavil novinca Kierana Trippierja in Renana Lodija, branilski par pa sta sestavljala Stefan Savić in Jose Maria Gimenez.

TEKMA

Na krilu je napadalcema Joau Felixu in nekdanjemu članu Juventusa Alvaru Morati pomagal Thomas Lemar, medtem ko je prvi strelec Atletica na letošnjih pripravah Diego Costa čakal na klopi, potem ko je bilo kar nekaj črnila prelitega glede njegove izključitve na prejšnji tekmi ICC proti Real Madridu, a je vseeno dobil zeleno luč. Maurizio Sarri je od prve minute stavil na najodmevnejšo okrepitev v poletnem prestopnem roku, nizozemskega srednjega branilca Matthijsa de Ligta, ki je združil moči s povratnikom po poškodbi Giorgiem Chiellinijem, v "trizobem" napadu pa so Oblaka ogrožali Douglas Costa, Gonzalo Higuain in Cristiano Ronaldo, ki je bil s hat-trickom glavni junak zadnjega medsebojnega obračuna v Torinu, tokrat pa se je lahko prvič pomeril z rojakom Felixom, ki ga na Portugalskem omenjajo kot njegovega najverjetnejšega naslednika v vrhu evropskega in svetovnega nogometa.

Slavje nogometašev Atletica po enem od golov na letošnjih poletnih pripravah.
Slavje nogometašev Atletica po enem od golov na letošnjih poletnih pripravah. FOTO:

Portugalski obračun premočno dobil talentirani Felix
Ronaldo je na Friends Areni leta 2013 odigral eno najbolj legendarnih tekem v karieri, ko je s hat-trickom popeljal Portugalce do vozovnice za svetovno prvenstvo v Braziliji na povratni tekmi dodatnih kvalifikacij s Švedsko, ki ji je takrat še poveljeval Zlatan Ibrahimović. Po izenačenem začetku je Juventus ob Ronaldovem povratku v Solno prevzel pobudo proti Atleticu in v 12. minuti je Oblak rešil soigralce po strelu Chiellinija, ki je ostal sam na oddaljenejši vratnici, kjer pa je njegov strel z odličnim posredovanjem pričakal Škofjeločan. Rdeče-beli se v prvih 20 minutah nikakor niso mogli izviti iz primeža belo-črnih, njihovi obrambi je celo kopico težav na svoji prvi pripravljalni tekmi povzročal Costa. A nato je imel Atletico v 22. minuti dvojno priložnost za vodstvo: najprej so italijanski branilci uspeli izbiti pred Morato oziroma Felixom, a le do Kokeja, čigar poskus je na črti vrat ustavil Alex Sandro.

V enem naslednjih napadov pa so španski podprvaki le uspeli povesti: Felix, ki se je po rekordnem 126-milijonskem prestopu iz Benfice odlično znašel v novi sredini, je zabil že svoj tretji gol na petih obračunih v Atleticovih barvah, ko je predložek Trippierja z okoli enajstih metrov pospravil za hrbet nemočnega Wojciecha Szczesnyja. Juventus je pet minut kasneje izid poravnal, ko je po dolgi akciji žogo po strelu Adriena Rabiota slabo izbijala Atleticova obramba, mrežo Oblaka, ki je na svoji črti ostal kot vkopan, pa je z roba kazenskega prostora s strelom po tleh zatresel še en nekdanji član madridskega Reala v vrstah "stare dame" Sami Khedira. In kot bi mignil je Atletico spet vodil, spet pa se je med strelce vpisal vroči Felix, ki je v padcu ujel dolgo podajo Lemarja za hrbet obrambe italijanskih prvakov ter mojstrsko zadel.

Na zelenico tudi Buffon, Ronaldo brez gola odšel v 70. minuti
Pred vrati Oblaka se Higuain v 38. minuti ni znašel tako dobro, saj je v lepi priložnosti predolgo odlašal s strelom in izgubil žogo, po predložku Rabiota pa je v eni naslednjih akcij streljal previsoko. Polčas se je končal z nekaj vroče krvi med Szczesnyjem in Morato v Juventusovem kazenskem prostoru in slabim poskusom Rabiota. V drugi polčas sta šla Simeone in Sarri s po eno menjavo: Thomas Partey je dobil priložnost namesto Marcosa Llorenteja pri Atleticu, pri Juventusu pa je Leonardo Bonucci zamenjal še ne najbolje pripravljenega Chiellinija. Blizu novemu izenačenju je bila "stara dama" že v enem prvih napadov, a je Costa uspel zatresti le okvir Oblakovih vrat, potem ko se je njegov strel odbil od Kokeja. Po akciji Coste in Higuaina je Argentinec v 50. minuti meril mimo vrat slovenskega vratarja.

Po kotu v 54. minuti, izvajal ga je Trippier, je po izbijanju Juventusove obrambe poskusil Lodi, a bil nenatančen. Simeone je nato izvedel še nekaj menjav, v igro so prišli Costa, Hector Herrera, Felipe Monteiro, Mario Hermoso, Santiago Arias in Angel Correa. Oblaku je v 58. minuti na pomoč spet priskočil okvir vrat, tokrat po strelu z levico Rabiota, minuto kasneje pa je ekipo na zelenici močno osvežil še Sarri in v igro poslal Gianluigija Buffona, Juana Cuadrada, Blaisa Matuidija, Paula Dybalo, Federica Bernardeschija in Rodriga Bentancurja. Po lepi akciji v 62. minuti med Lemarjem, Lodijem in Correo je slednji poskušal zaposliti Costo, ki pa mu ni uspelo ogroziti Buffona. V 70. minuti sta igro zapustila tudi Ronaldo in De Ligt, prvo priložnost v novem klubu pa je ob Emreju Canu in Mariu Mandžukiću dobil Danilo. Tri minute kasneje bi lahko Atletico povišal prednost, a je strel svežega Rodriga Riquelmeja za las zgrešil desno vratnico povsem iztegnjenega Buffona.

Oblak si je v 75. minuti privoščil veliko napako in podaril žogo Italijanom, nato pa se je izkazal, ko ga je poskušal premagati Dybala. Argentinec je bil spet nevaren tri minute kasneje, ko je njegov strel z roko ustavil Manuel Sanchez, a glavni sodnik ni pokazal na belo točko. Juventus je odgovoril z izvrstno akcijo, ki jo je zaključil Cuadrado, a je Oblaku na pomoč junaško priskočil Hermoso, slovenski vratar pa je v padcu uspel v 84. minuti ustaviti nov poskus Dybale. Belo-črnim do konca dvoboja ni uspelo vsaj izenačiti in Atletico se je tako že s šesto zaporedno zmago na pripravah in peto po rednem delu (po enajstmetrovkah so pred tremi tedni premagali Chivas Guadalajaro) brezhibno ogrel na prvi obračun španskega prvenstva, ki ga bodo Oblak in soigralci odigrali pred domačimi navijači proti najprijetnejšemu presenečenju minule sezone, mestnemu tekmecu Getafeju.