Barcelona z Messijem v prvi postavi premagala tretjeligaša

Barcelona, 12. 09. 2020 21.06 |

Lionel Messi je v vlogi kapetana začel prvo pripravljalno tekmo Barcelone, ki je na stadionu Johana Cruyffa premagala tretjeligaša Gimnastic iz Tarragone (3:1). Zadeli so Ousmane Dembele, Antoine Griezmann in Philippe Coutinho.

Vse oči so bile uprte v Messija, ki je zaigral prvič po koncu minule sezone in javno izraženi želji po prestopu. FOTO: AP

Ronald Koeman je ob debiju na klopi Barcelone v igro na začetku obeh polčasov poslal dve povsem različni postavi. A največ pozornosti je seveda požela začetna, v kateri je bil tudi kapetan Lionel Messi, ki je po merjenju moči z vodstvom kluba v zadnjih tednih popustil in se kljub podani uradni zahtevi za prestop odločil ostati na Camp Nouu. Koeman mu je v napadu priključil še razočaranje minule sezone Antoina Griezmanna in še enega hitrega Francoza Ousmana Dembeleja, ki so mu vse sezone v Kataloniji do sedaj pokvarile težje poškodbe. V vratih je ob odsotnosti nedavno operiranega prvega vratarja Marc-Andre ter Stegna začel Norberto Neto, v obrambi Sergi Roberto, Gerard Pique, Clement Lenglet in Jordi Alba, na sredini igrišča pa Sergio Busquets, Carles Alena in Pedri.

Barca je igrala v sistemu 4-2-3-1, ki je novemu strategu tudi najljubši, madridski časnik MARCA pa je po dvoboju na svoji spletni strani izpostavil predvsem portugalskega debitanta, še ne 21-letnega krilnega napadalca Francisca Trincaa, ki se je klubu pridružil iz Brage, in naj bi od "rezervistov" najbolj prepričal. Dodali so, da je Alena na položaju zadnjih vezistov pod pritiskom, saj mora prepričati Koemana, sicer bi ga klub lahko vnovič poslal na posojo. Odigral je dobro tekmo proti tretjeligašu, se veliko ponujal in nasploh zapustil dober vtis, ocenjuje MARCA.

Pozitivni znaki v drugem polčasu
Messi je tekmo začel na desnem boku, medtem ko je v konici napada pogosteje operiral Pedri. Neprestano sta menjala svoja položaja, Pedri pa je bil iz minute v minuto boljši. Sodeloval je tudi pri vodilnem golu Dembeleja, ki je v prvem polčasu večkrat pokazal svoj talent in (predvsem) hitrost. Njegov mladi španski soigralec mu je v peti minuti lepo prepustil žogo, nekdanji član Rennesa in Borussie Dortmund pa je v polnem iztegu poslal žogo med nogama vratarju za 1:0. To je bila sicer prva tekma za Francoza po kar desetih mesecih premora zaradi (nove) težje poškodbe stegenske mišice.

Zelo visoko sta po poročanju dnevnika MARCA igrala tudi Roberto in Alba, a večjih priložnosti svojim soigralcem nista pripravila. Drugi gol je z enajstih metrov v 17. minuti dosegel Griezmann, še en nogometaš, ki se mora v dresu Barcelone še precej dokazati. Messi bi tudi v prihajajoči sezoni sicer moral biti prvi na seznamu, ko gre za izvajanje enajstmetrovk, a jo je tokrat prepustil Francozu, ki spet ni imel veliko vpliva na igro, v drugem polčasu pa so številne menjave in mladi obrazi izboljšali ritem na zelenici. Poleg Trincaa velja izpostaviti tudi Nelsona Semeda in Konrada de la Fuenteja, ki sta skrbela za pobege po bočnih položajih. Izpostaviti velja tudi gol povratnika Philippa Coutinha, ki je po znižanju Gimnastica v 51. minuti zadel z najstrožje kazni in s "finto" samozavestno tudi ukanil vratarja. Coutinho je bil v minuli sezoni član Bayerna in z dvema goloma sodeloval pri zdaj že famoznem ponižanju svojih delodajalcev v četrtfinalu Lige prvakov.

Coutinho se je po ocenah dnevnika MARCA dobro znašel, saj je ob odsotnosti Messija, ki je odigral le prvi polčas, postal stična točka Barcinih napadov, a naj bi se mu še poznalo pomanjkanje ritma. Posebno omembo si je zaslužil borbeni Danec Martin Braithwaite, ki je sredi minule sezone zaradi posebnih okoliščin (težja poškodba Dembeleja) lahko okrepil Katalonce kljub že končanemu prestopnemu roku. Braithwaite si je priigral tri lepe priložnosti, a mu mreže ni uspelo zatresti.