Hat-trick Lookmana za prvi evropski naslov Atalante

Dublin, 22. 05. 2024 23.23 | Posodobljeno pred 24 dnevi

A.V., S.V.
21

Prekinjen je 51 tekem dolg niz neporaženosti Bayerja iz Leverkusna. Velik skalp je uspel nogometašem Atalante, in to v finalu Lige Evropa, sploh prvem evropskem finalu za moštvo iz Bergama. Junak Italijanov je v Dublinu postal Ademola Lookman, ki je izjemno predstavo kronal s hat-trickom (3:0).

Začetni postavi Atalante in Bayerja iz Leverkusna:

Atalanta je svojo prvo evropsko tekmo odigrala leta 1962, to pa je bilo za italijansko zasedbo sploh prvo finale. Zadnje dejanje letošnje izvedbe Lige Evropa sta ekipi odprli previdno z zavedanjem za kako velik vložek gre. Po 10. minutah igre sta bila tako vratarja Juan Musso in Matej Kovar še povsem brez dela.

Toda le dve minuti kasneje je sledila prva resnejša priložnost, po kateri so do vodstva prišli nogometaši Atalante. Z desne strani je pred vrata Nemcev podal Davide Zappacosta, predložek pa je unovčil Ademola Lookman. Ob tem je povsem nezbrano odreagiral Exequiel Palacios, ki je dopustil Nigerijcu, da se je prikradel do strela.

Tekma se je po uvodnem zadetku nekoliko bolj razživela. Varovanci Xabija Alonsa so še naprej uživali terensko premoč, Italijani pa so bili tisti, ki so bili konkretnejši. Sprva je z roba kazenskega prostora zapretil Gianluca Scamacca, ki je sprožil preko vrat, nato pa je na sceno znova stopil 26-letni Lookman.

Nigerijski krilni napadalec je atraktivno med nogama preigral Granita Xhako, nato pa natančno zaključil v daljši vratarjev kot.

Tako nemočnega Leverkusna kot je bil v prvem polčasu v letošnji sezoni še nismo videli. Atalanta je nadzorovala potek srečanja z visoko intenziteto v obrambni fazi in hitrim prehodom iz obrambe v napad. Delovali so precej bolj agresivno, pokazali pa so tudi občutneje več želje po osvojitvi naslova.

V 42. minuti si je poletno razigrana zasedba iz Bergama po novi lepi akciji priigrala ugodno situacijo za tretji zadetek, a ob poskusu Charlesa De Ketelaereja je bil na pravem mestu češki čuvaj mreže.

Tik pred odhodom na odmor je vendarle prvič zapretil tudi Leverkusen, ko je žoga ob strelu švicarskega reprezentanta Xhake švignila mimo vratnice.

Finale v Dublinu si je ogledal tudi predsednik UEFE Aleksander Čeferin, ki je po tekmi podelil medalje.. FOTO: AP

Taktično dovršena partija čete Gian Piera Gasperinija se je nadaljevala v drugem delu igre, prav tako pa tudi šov Lookmana. Slednji je v 75. minuti znova pokazal svoje sposobnosti preigravanja, ko je brez težav obšel Edmonda Tapsobo, nato pa z močnim strelom poslal žogo za hrbet Kovarja. S tem je postal sploh prvi nogometaš, ki je v finalu Lige Evropa dosegel hat-trick.

Statistika Ademole Lookmana, ki je bil najboljši igralec v finalu Lige Evropa:

Statistika Ademola Lookman vs. Bayer
Statistika Ademola Lookman vs. Bayer FOTO: Sofascore.com

Nemški prvaki niso uspeli ogroziti zajetne prednosti moštva iz Bergama, ki je na koncu v svojem prvem finalnem nastopu v evropskih tekmovanjih prišlo do prve evropske lovorike v 116 let dolgi klubski zgodovini. Na drugi strani so lekarnarji v 21. stoletju odigrali pet final in vselej klonili (Liga prvakov 2002, nemški pokal 2002, 2009 in 2020 ter Liga Evropa 2024).

Hvala za pozornost in lahko noč!

Po finalu lige Evropa se z mislimi že usmerjamo k finalu konferenčne lige, v katerem se bosta naslednjo sredo v Atenah ob neposrednem prenosu na Kanalu A in VOYO pomerili zasedbi Olympiakosa in Fiorentine. Hvala, da ste bili v naši družbi, in želimo vam lepo in mirno noč!

22.58

22.57

Statistični učinek igralca tekme Ademole Lookmana

22.57

Statistika finala lige Evropa

90'+4'

Konec tekme v Dublinu: Atalanta povsem nadigrala Bayer za svojo prvo evropsko lovoriko

Nogometaši Atalante so po odlični predstavi več kot zasluženo z visokih 3:0 v finalu lige Evropa opravili s sicer do nocoj nepremagljivim Bayerjem iz Leverkusna. Junak v italijanski zasedbi je bil strelec vseh treh zadetkov Ademola Lookman. To je bil sploh prvi evropski finale Bergamascov v zgodovini kluba.