Po porazu v Ljudskem vrtu konec slovenskih upov za nastop na SP

Maribor, 11. 10. 2021 16.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
T.Š., N.M.
52

Slovenska nogometna reprezentanca je bila pred težko preizkušnjo v skupini D v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo leta 2022. Potem ko je uspešno premagala Malto, jo je v Ljudskem vrtu čakal še težji izziv v obliki ruske reprezentance. Rusi so povedli z 0:2, uspešna sta bila Divejev in Džikija, izid je znižal Josip Iličić v 40. minuti. Poraz (1:2) v Ljudskem vrtu je dve tekmi pred koncem kvalifikacij pomenil tudi konec slovenskih upov za nastop na SP v Katarju.

Slovenija je v Mariboru izgubila proti Rusiji.
Slovenija je v Mariboru izgubila proti Rusiji. FOTO: Aljoša Kravanja

Varovanci slovenskega selektorja Matjaža Keka so nujno potrebovali zmago in tri točke, če so želeli ostati v boju za svetovno prvenstvo leta 2022 v Katarju. Ni se razpletlo po slovenskih željah, saj so v Ljudskem vrtu izgubili proti ruski reprezentanci z 1:2. Slovenijo do konca kvalifikacij sicer čakata še dve tekmi, gostovanje na Slovaškem 11. novembra in domača tekma s Ciprom 14. novembra, a upov o nastopu na SP je konec. Na lestvici skupine D je trenutno Rusija prva z 19 osvojenimi točkami, druga je Hrvaška, ki je zbrala 17 točk, Slovaška in Slovenija pa si delita tretje mesto z desetimi osvojenimi točkami.

Z Rusijo je Slovenija do tega dvoboja na šestih medsebojnih tekmah zabeležila dve zmagi, tri poraze in remi. Slovenci so sicer v kvalifikacijah za največja tekmovanja na domačih tleh dvakrat premagali Rusijo (leta 2001 in 2009), tokrat se ni izteklo po slovenskih načrtih.

Tekmo so sodili Portugalci Artur Dias, Rui Tavares in Paulo Soares. V začetno postavo Slovenije je Kek izbral naslednje igralce: Oblak, Balkovec, Mevlja, Bijol, Karničnik, Kurtić, Gnezda Čerin, Verbič, Lovrić, Iličić, Šporar. V uvodnih minutah so slovenski nogometaši krenili zelo odločno in so tekmece stisnili na njihovo polovico. Razigran je bil Josip Iličić, ki je v 10. minuti prodrl v kazenski prostor Rusije, a je bil ruski vratar Matvej Safonov hitrejši pri žogi.

V 12. minuti je ob posredovanje Jana Oblaka v kazenskem prostoru kazalo na enajstmetrovko za Ruse, a je glavni sodnik naknadno s pomočjo tehnologije VAR določil prosti strel za Slovence, Fedor Smolov je bil v prepovedanem položaju. V 15. minuti je sledila prva resna priložnost Slovenije, po podaji Jureta Balkovca s strani v kazenski prostor je z glavo žogo odbil Andraž Šporar, a je bil ruski vratar na pravem mestu.

Statistika tekme Slovenija-Rusija
Statistika tekme Slovenija-Rusija FOTO: Sofascore.com

V 19. minuti je zapretil Smolov, a je njegov strel odbil Oblak, ruski nogometaši so postajali vedno bolj nevarni. V 27. minuti je rumeni karton dobil Adam Gnezda Čerin, to je bil drugi rumeni karton za Slovenijo, že v 1. minuti je "porumenel" Šporar. Nato pa šok za navijače v Ljudskem vrtu, v 28. minuti so Rusi izvajali prosti strel iz strani, najvišji v skoku v kazenskem prostoru je bil Igor Divejev, ki je dosegel gol za rusko vodstvo. A slabih novic za slovenske navijače še ni bilo konec, saj je le štiri minute kasneje Oblak moral še enkrat po žogo v mrežo. Po gneči v kazenskem prostoru je Georgi Džikija prišel do žoge in atraktivno zadel s škarjicami, Oblak je bil nemočen.

Sledili sta dve zreli priložnosti Slovenije, obe Šporarjevi, a je bil ruski vratar vedno na pravem mestu. V zaključku prvega polčasa pa dobra novica za Slovenijo, Iličić je pokazal svoje mojstrstvo in z diagonalnim strelom premagal vratarja Safonova v 40. minuti za znižanje izida (1:2). V zaključku polčasa se je dvakrat izkazal Oblak, polčas pa se je končal z vodstvom Rusov.

V drugem polčasu je Kek v igro v 53. minuti poslal Benjamina Šeška, ki je zamenjal Kristijana Verbiča. V 64. minuti se je izkazal Oblak po strelu Bakajeva, v 72. minuti je Šporarja zamenjal Domen Črnigoj. V 75. minuti je Jasmin Kurtić dosegel gol, a ga je glavni sodnik s pomočjo tehnologije VAR razveljavil zaradi Kurtićevega nedovoljenega položaja. Slovenci so stopnjevali pritisk, a so se Rusi uspešno branili. V 77. minuti je rumeni karton dobil Jaka Bijol. Slovenci so nujno potrebovali gol za priključek, da bi lahko upali na uspešen razplet tekme.

V 86. minuti je sledila prva priložnost za Šeška, a je njegov udarec zletel mimo gola. V 86. minuti sta sledili še dve Kekovi menjavi, Žan Rogelj je zamenjal Žana Karničnika, Luka Zahovič je zamenjal Adama Gnezdo Čerina. Pritisk Slovenije v zaključku tekme ni prinesel uspeha, končalo se je z zmago Rusije, Slovenija pa je tako dokončno izgubila vse možnosti za nastop na svetovnem prvenstvu.

Statistika Josipa Iličića
Statistika Josipa Iličića FOTO: Sofascore.com

Remi Cipra in Malte in Hrvaške in Slovaške
V skupini H pa sta v Larnaki že končala dvoboj Ciper in Malta, ki se je končal z 2:2. Ciprčani so povedli že v šesti minuti, ko je s 15 metrov zadel Fotis Papoulis, v 53. minuti pa so po kotu Maltežani izenačili, z glavo je bil natančen Zach Muscat. Pozneje so gostje zadeli še vratnico, v 80. minuti pa so domači spet povedli, ko je iz bližine zadel Pieros Sotiriou. V zadnjih sekundah tekme je za točko Malte poskrbel Jurgen Degabriele.

Hrvati so v Osijeku s Slovaško le remizirali (2:2), tako da so na drugem mestu v skupini in za Rusi zaostajajo dve točki. Hrvati so dvakrat lovili slovaško prednost, najprej je na 1:1 izenačil Kramarić, na 2:2 pa Luka Modrić v 71. minuti.

Slovenija - Rusija 1:2 (1:2)
Iličić 40.; Divejev 28., Džikija 32.
Slovenija: Oblak, Balkovec, Mevlja, Bijol, Karničnik (od 86. Rogelj), Kurtić, Gnezda Čerin (od 86. Zahović), Lovrić, Verbič (od 52. Šeško), Iličić, Šporar (od 72. Črnigoj);
Rusija: Safonov, Kudrjašov, Džikija, Divejev (od 36. Osipenko), Sutormin, Kuzjajev, Barinov, Fomin (od 86. Jerohin), Z. Bakajev (od 86. Čistjakov), Al. Mirančuk (od 78. Zaharjan), Smolov (od 78. Zabolotnij);

Ciper - Malta 2:2 (1:0)
Papulis 7., Sotiriou 80.; Muscat 53., 98.

Hrvaška - Slovaška 2:2 (1:2)
Kramarić 25., Modrić 71; Schranz 20., Haraslin 45.