Rangers z dvema manj zdržali za napredovanje pri Jokiću, Kamplov Lepzig je imel veliko sreče

Leipzig, Sevilla, Ufa, 30. 08. 2018 17.51 |

Kapetan slovenske nogometne izbrane vrste Bojan Jokić je bil z Ufo blizu uvrstitvi v skupinski del Lige Evropa, toda na domači zelenici kljub dvema izključitvama v vrstah Glasgow Rangers ni uspel nadoknaditi zaostanka s Škotske (1:1). Rangers, ki so v prejšnjem krogu izločili Maribor, se pod taktirko Stevena Gerrarda tako po sezoni 2010/11 vračajo v skupinski del katerega od evropskih tekmovanj.

Jokić (na fotografiji) je z Ufo v kvalifikacijah za skupinski del izločil Domžale in k napredovanju prispeval tudi gol ob Kamniški Bistrici. FOTO: Aljoša Kravanja
Rekorderka tekmovanja Sevilla, prvakinja v letih 2006, 2007, 2014, 2015 in 2016, bo lahko naskakovala svoj šesti naslov, potem ko so Andaluzijci po minimalni zmagi v Olomucu nad Sigmo brez prejetega gola slavili tudi na domačem stadionu Ramona Sancheza Pizjuana (3:0). Že po manj kot pol ure je bilo 2:0, potem ko sta zadela Maxime Gonalons v 21. in Martin Nespor z avtogolom v 26. minuti, končni izid pa je v 76. minuti postavil Wissam Ben Yedder.

Ufa bi povratni obračun z Rangers težko začela slabše, saj so Glasgowčani povedli že pred iztekom prvih desetih minut. Ovie Ejaria je po slabem izbijanju obrambe rdečih zatresel mrežo ekipe Bojana Jokića s prekrasnim strelom v dolgi kot, toda Jokić je s soigralci znal odgovoriti in v 32. minuti so se vrnili v igro z golom Dmitrija Sjsueva. Domači privrženci nogometa so skupaj z njihovimi ljubljenci še dodatno "poleteli" pet minut kasneje, ko je Alfredo Morelos v nekaj sekundah zaradi protestiranja dobil dva rumena kartona in moral z igrišča. Toda ekipa slovitega Stevena Gerrarda je s kar dvema nogometašema manj na zelenici ubranila zmago s prve tekme, potem ko je bil v 66. minuti izključen še Jon Flanagan.

Več sreče kot v sredo "bratski" Salzburg je imel v četrtek RB Leipzig, ki si je v zadnjih sekundah izboril preboj v skupinski del Lige Evropa na račun čvrste ukrajinske Zorje (3:2). Po podaji Kevina Kampla so biki v sedmi minuti povedli prek Matheusa Cunhe, deset minut pred polčasom pa je izid izenačil Rafael Ratao. Po tem, ko je kmalu po začetku drugega dela igre zadel Artem Gordienko, se je zdelo, da je po remiju 0:0 v Ukrajini vse pripravljeno za veliko senzacijo, a je v 69. minuti za Nemce izenačil Jean-Kevin Augustin, nato pa je v zadnjem napadu rednega dela po igri z roko v kazenskem prostoru Zorje strel z bele pike izkoristil Emil Forsberg. Z bele pike so bili natančni tudi nogometaši danskega Koebenhavna, ki skupaj z italijansko Atalanto v več kot 210 minutah igre niso uspeli zabiti gola, zato so o potniku v skupinski del odločale enajstmetrovke: za ekipo odsotnega Josipa Iličića sta zgrešila Alejandro Gomez in Andreas Cornelius, gol Denisa Vavra pa je poskrbel za delirij v danski prestolnici.

Luksemburškemu Dudelangu, ki se je leta 2012 v Ljudskem vrtu takole meril z Mariborom, je uspel veliki met. FOTO: Damjan Žibert
Izpostaviti velja tudi zgodovinski preboj v skupinski del, ki je uspel luksemburškemu Dudelangu. Serijski državni prvaki, ki so od leta 2000 osvojili kar 14 naslovov, so poskrbeli za največji nogometni uspeh v zgodovini svoje države z že drugo zmago nad romunskim Clujem (3:2) in skupno zmago kar 5:2. Dva gola je v Romuniji za Dudelange, ki je vodil tudi že s 3:0, prispeval Danel Sinani.

Z dvema goloma izkušenega portugalskega branilca Pepeja je Bešiktaš brez večjih težav premagal beograjski Partizan, s katerim je na dvoboju dveh črno-belih remiziral na prvi tekmi (1:1), drugo pa dobil s 3:0. Nekdanji branilec Porta in madridskega Reala je najprej zadel v 37. minuti prvega, nato pa še v 69. minuti drugega polčasa, ko je postavil končni izid, tako da bodo v srbski prestolnici v tej sezoni na sporedu zgolj tekme Lige prvakov, seveda po zaslugi Partizanove največje tekmice Crvene zvezde. Favorizirani Zenit je imel z Miho Mevljo, ki je spet odigral vso tekmo, tudi v drugo veliko težav z norveškim Moldejem, a kljub porazu z 1:2 napredoval po zaslugi domače zmage z le golom več. Celtic je preprečil senzacijo in se v skupinskem delu pridružil mestnim tekmecem Rangers po zaslugi domače zmage nad litovsko Suduvo, ki so jo pokopali goli Leigha Griffithsa v 27., Calluma McGregorja v 52. in Kristofferja Ajerja v 61. minuti.

RB Leipzig* ‒ Zorja 3:2 (1:1) /0:0/
Cunha 7., Augustin 69., Forsberg 90./11-m; Ratao 35., Gordienko 48.
Kevin Kampl (Leipzig) je igral vso tekmo.

Apollon Limasol ‒ *Basel 1:0 (0:0) /2:3/
Kyriakou 53.

Cluj ‒ *Dudelange 2:3 (0:0) /0:2/
Tambe 85., Omrani 88.; Sinani 51., 54., Turpel 78.

Ludogorec* ‒ Torpedo Kutaisi 4:0 (2:0) /1:0/
Misidjan 6., Campanharo 38., 59., Wanderson 62.

Koebenhavn* ‒ Atalanta 0:0** (0:0) /0:0/
Josipa Iličića (Atalanta) ni bilo v ekipi.
** - po izvajanju enajstmetrovk

Bešiktaš* ‒ Partizan Beograd 3:0 (2:0) /1:1/
Pepe 37., 69., Özyakup 45.

Škendija ‒ *Rosenborg 0:2 (0:0) /1:3/
Hovland 67., Reginiussen 84.
Besart Ibraimi in Izair Emini (oba Škendija) sta v 20. in 49. minuti zapravila enajstmetrovki.

Broendby ‒ *Genk 2:4 (1:2) /2:5/
Wilczek 33., Larsson 58.; Malinovsky 14., Ndongala 33., Dewaest 66., Samata 87.

FCSB ‒ *Rapid Dunaj 2:1 (2:0) /1:3/