Celjanom sosedski derbi, Maribor po novi zmagi povečal točkovni naskok

Celje, 24. 11. 2018 16.28 |

Nogometaši Celja so v 17. krogu PLTS premagali velenjski Rudar z 2:0. Grofje so se z zmago vsaj začasno povzpeli na četrto mesto na lestvici, potem ko so v drugem polčasu dvakrat našli pot do mreže Velenjskega Rudarja, ki mu ob 70-letnici kluba ne gre po načrtih, saj je doživel že deseti poraz v sezoni in ostaja predzadnji. Podprvaki so v drugem polčasu le strli odpor zadnjeuvrščenih Krčanov (3:0).

Dušan Kosič
Dušan Kosič FOTO: Damjan Žibert
Prvi polčas celjsko-velenjskega obračuna ni postregel s posebej razburljivo predstavo. Posebej gosti so le redko prihajali do ugodnih položajev za strel, omeniti velja zgolj poskus Davida Hrubika iz 28. minute, ko je streljal z roba kazenskega prostora, Matjaž Rozman pa je bil dobro postavljen. Na drugi strani so Celjani nekaj več poskušali, a niti oni niso bili posebej nevarni za vrata gostov. V 21. minuti je s prostega strela z 20 metrov Rudi Požeg Vancaš za malo zgrešil cilj, v 23. je s prostega strela z desne strani poskusil Tadej Vidmajer, a Marko Pridigar ni imel težkega dela, v 45. minuti pa je bil še enkrat nenatančen Požeg Vancaš. Slednji je sprožil tudi v začetku drugega dela, toda Pridigar je žogo ukrotil. Velenjski vratar je dobro posredoval tudi takoj zatem po novem prostem strelu Požega Vancaša, pa čeprav je žoga zadela enega gostujočih igralcev in malce spremenila smer leta. V 56. minuti pa so Celjani le povedli. Lovro Cvek je lepo podal žogo za hrbet velenjske obrambe, kamor je stekel Požeg Vancaš in v boju ena na ena premagal Pridigarja. Za slovenskega reprezentanta je bil to deveti gol sezone, pred njim sta le Rok Kronaveter (Olimpija) in Rok Sirk (Mura) s po desetimi zadetki.

Le šest minut pozneje so izbranci Dušana Kosiča podvojili prednost, po podaji Daria Vizingerja z desne strani kazenskega prostora je iz bližine zadel Nino Pungaršek. V nadaljevanju so Celjani znali držati prednost, Velenjčani pa so le poredkoma ogrozili domača vrata, nekajkrat se je v ugodnem položaju znašel predvsem Dominik Radić. Na drugi strani je v 86. minuti novo lepo celjsko priložnost zapravil Tilen Pečnik, dvoboj z njim je dobil Pridigar.

Vijoličasti v nadaljevanju strli odpor Posavcev
Mariborčani, brez Dina Hotića, Martina Milca, Luke Uskokovića in tudi Jasmina Handanovića, ki je dobil nekaj počitka, so izkoristili spodrsljaj Ljubljančanov in proti Krškemu vpisali pričakovano zmago. Najbolj učinkovita ekipa lige (50 golov) je najmanj učinkoviti (12) tokrat dala tri gole. Maribor ima tako zdaj šest točk prednosti pred Olimpijo, Krško, ki je po odhodu Alena Šćulca igralo pod vodstvom začasnega trenerja Radovana Karanovića, pa je po devetem porazu prikovano na dno lestvice. Mariborčani so v prvem polčasu pričakovano prevladovali na terenu, toda pravih priložnosti si gostitelji niso priigrali, še najbolj nevarni so bili Felipe Santos v 11. minuti, ko je branil Marko Zalokar, Luka Zahović v 27., ko je z desne strani zgrešil, in Marko Šuler v 44., ko je z glavo streljal mimo. Vmes je nase nekajkrat opozoril tudi Jasmin Mešanović, a je bil tudi on neuspešen. Krčani so imeli eno samcato priložnost, a je bila ta še najlepša, ko je Ante Vukušić sam stekel proti vratom domačih, a preveč okleval s strelom, tako da ga je dohitel Šuler in ga blokiral.

Darko Milanič in Zlatko Zahović
Darko Milanič in Zlatko Zahović FOTO: Miro Majcen

Kmalu po začetku drugega dela je bil z nogo malce premalo natančen Saša Ivković, v 62. minuti pa je po novem Šulerjevem poskusu mreža še ostala nedotaknjena, že minuto pozneje pa ne več. Takrat je Mešanović z leve strani lepo podal do vtekajočega Zahovića, ki je nato prav tako z leve zadel z diagonalnim strelom. Za Zahovića je to osmi zadetek v sezoni, za Mešanovića pa četrta podaja. Le dve minuti pozneje je bilo že 2:0, potem ko je Marcos Tavares iz bližine dosegel svoj šesti gol sezone (146. v prvi ligi), podal pa mu je Santos malce z desne strani kazenskega prostora. V 77. minuti so vijolični še povečali prednost. Tavares je najprej z leve strani želel podati pred gol, a zadel drugo vratnico, od nje pa se je žoga odbila točno k Aleksu Pihlerju, ki jo je nato samo še potisnil v mrežo za končnih 3:0. Tik pred koncem tekme je še eno mariborsko priložnost zapravil Tavares, ko je žogo poslal čez gol.