"Ljudje me sprašujejo, ali nismo vedeli, da se bo to zgodilo. Ne, to je vedel samo en človek," je Dario Srna začel razlagati zgodbo, kako je skupaj s številnimi nogometaši in njihovimi družinami po začetku vojne zapuščal Kijev.
"Ko se je v četrtek ob 4.15 zjutraj vse začelo, sem se takoj zbudil in ugotovil, kaj se dogaja. Poklical sem dva prijatelja, hitro odšel v hotel in začeli smo akcijo zbiranja naših tujcev v klubu. Kmalu smo jih zbrali vse. Samo Brazilcev z družinami je bilo skoraj 50, številčni so bili tudi Italijani. V hotel je prišlo še nekaj tujcev Dinama iz Kijeva. Naslednji korak so bili klici na veleposlaništva. Ljudje z veleposlaništev so po svojih najboljših močeh pomagali, a niso našli načina, da bi naši igralci in trenerji zapustili državo," je nadaljeval Srna.
Nekdanji bočni branilec, ki je večino svoje kariere preživel pri Šahtarju iz Donecka, ni razmišljal, da bi Ukrajino zapustil sam: "Imel sem priložnost, da bi se usedel v avto in šel sam. A tako jaz kot naš italijanski strokovni štab smo to zavrnili, saj naših Brazilcev nismo želeli zapustiti. Ne bi mogel biti tisti, ki bi šel prvi in pustil zadaj vse igralce, njihove družine, otroke ... Naši Brazilci so fantje, stari 18, 19, 20 let, torej so še otroci. Moral sem ostati z njimi in najti rešitev."
Našel jo je v prvem možu Uefe. "Poklical sem predsednika Uefe Aleksandra Čeferina. Poznal sem ga in čutil, da je dober človek. Ko sem videl, da nimamo izhoda, sem se spomnil nanj. 'Predsednik, pomagajte nam, potrebujemo vas,' sem mu rekel in naenkrat sem zajokal. In Čeferin je takoj naredil vse, klical sredi noči in iskal rešitve. Za naše igralce in njihove družine se je zavzel kot za svoje otroke. Ne vem, koga točno je poklical in kaj je naredil, vendar smo bili v nenehnem stiku in zagotavljal je, da bo našel rešitev za vsako ceno," je razkril direktor Šahtarja.
Srni so dan po klicu s Čeferinom dejali, da bi bilo dobro, da bi čim prej zapustil Ukrajino, ker se bodo razmere samo še poslabšale. "Usedel sem se v avto in odpravil na Madžarsko. A Čeferin še ni rešil rešitve za naše tujce. Poklical sem ga in vprašal, kaj se dogaja, kdaj bova rešila to dramo. Nato mi je rekel, da ima rešitev, in obljubil, da bodo vsi igralci in njihove družine zagotovo zapustili Ukrajino. Z njegovo obljubo sem se usedel v avto in Čeferina povezal neposredno z našim Brazilcem Juniorjem Moraesom, ker dobro govori angleško. Približno 18 ur po tem, ko sem se odpravil na svojo 37-urno vožnjo, me je Čeferin obvestil, da je Brazilce z družinami namestil na vlak, ki jih bo odpeljal na varno. Približno deset ur kasneje mi je sporočil, da so tudi Italijanom zagotovili vlak, ki jih bo odpeljal do meje, tako da so v ponedeljek zjutraj končno prispeli domov."
Srna je razkril še, da so ukrajinski nogometaši Šahtarja ostali v domovini, a so raztreseni po državi pri svojih družinah. Za konec pa se je drugi po številu nastopov za hrvaško reprezentanco še enkrat zahvalil Čeferinu. "Njegov največji uspeh ni to, da se je iz majhne države prebil na čelo Uefe, ampak to, da je velik človek, ki je pokazal veličino, ko so ga ljudje v veliki drami najbolj potrebovali. Tega ne bomo nikoli pozabili ne jaz osebno ne Šahtar ne ukrajinska nogometna zveza. Uefa je neizmerno privilegirana, da ima Čeferina na čelu."
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.