De Gea in Lingard rešila Manchester United, Chelsea premagal Tottenham

London, 19. 09. 2021 16.54 |

Manchester United je v petem krogu angleške Premier lige kljub zaostanku v prvem polčasu v gosteh premagal West Ham United z rezultatom 1:2. Derbi kroga je s 3:0 v gosteh dobil Chelsea, ki je proti Tottenhamu še petič zabeležili enak rezultat kot Liverpool, s katerim sta zdaj skupaj na čelu prvenstvene razpredelnice.

West Ham je na domačem olimpijskem stadionu v Londonu povedel v 30. minuti preko Saida Benrahme. Alžirec je proti vratom Davida De Gee ustrelil zunaj kazenskega prostora gostov, žogo je preusmeril domači branilec Rafael Varane in vratar Uniteda je bil nemočen. Klub iz Manchestra ni obupal in zgolj pet minut pozneje je bil izid spet izenačen. Svoj četrti zadetek na tretji tekmi po vrnitvi v Manchester je dosegel kdo drug kot Cristiano Ronaldo. Bruno Fernandes je opravil odlično delo na levi strani Unitedovega napada in v kazenski prostor poslal popolno podajo, ki jo je hvaležno dočakal Ronaldo in ustrelil proti domačemu vratarju Lukaszu Fabianskemu. Poljak je njegov strel spretno uranil, odbito žogo pa je – tokrat v mrežo – poslal Portugalec.

Cristiano Ronaldo je po vrnitvi v dres rdečih vragov v odlični formi.
Cristiano Ronaldo je po vrnitvi v dres rdečih vragov v odlični formi. FOTO: AP

V drugem polčasu rešitelja Jesse Lingard in De Gea

Kmalu po začetku drugega polčasa je po novi podaji Fernandesa odlično priložnost našel Cristiano Ronaldo, ki je bil znova popolnoma osamljen pred domačim vratarjem. Fabianski je njegov strel tokrat bolj suvereno ubranil in Portugalcu preprečil veselje.

V 77. minuti se je Cristiano znova znašel v središču pozornosti. Po prodoru v kazenski prostor West Hama se je z nogo zaletel v koleno domačega igralca Vladimirja Coufala. Sodnik Martin Atkinson enajstmetrovke ni dosodil. Zanimivo pa je, da sodniki v sobi VAR po ponovnem pregledu posnetka Atkinsonu niso sporočili dvoma o njegovi odločitvi.

Vse je kazalo na neodločen končni izid, ko je v 89. minuti na sceno stopil 'tragični' junak sredinega poraza Uniteda proti Švicarskim Young Boysom v Ligi prvakov Jesse Lingard. Zadetek sta pripravila igralca, ki srečanja nista začela v prvi postavi kluba iz Manchestra. Anglež je na robu kazenskega prostora prejel podajo Nemanje Matića, a do zadetka ga je ločilo še veliko dela. Lingard se je pogumno pognal v osrčje kazenskega prostora in spretno ustrelil mimo branilca West Hama Kurta Zoume. Lingard, ki je lani kot posojen igralec igral za West Ham, se zadetka ni pretirano veselil.

Kljub poznemu zadetku je ostalo dovolj časa za dramo pred koncem srečanja. Andriy Yarmolenko je v 93. minuti v kazenski prostor gostov poskušal poslati visoko žogo. Žogo je z roko ustavil Luke Shaw. Tokrat si je glavni sodnik po opozorilu sodnikov iz sobe VAR le ogledal počasni posnetek dogodka in dosodil enajstmetrovko. Trener Londončanov David Moyes je takoj stopil v akcijo in v igro poslal 34-letnega Marka Nobla, ki je bil zadolžen za izvedbo najstrožje kazni. Očitno njegova desnica ni bila dovolj ogreta in njegov povprečni strel je De Gea ubranil brez težav.

Chelsea prepričljivo premagal Tottenham

Prvi polčas londonskega derbija se je končal brez golov, že na začetku drugega pa je po kotu Chelsea z glavo v vodstvo popeljal Tiago Silva, najstarejši igralec v angleški ligi, ki bo kmalu praznoval 37. rojstni dan. Ne dolgo zatem so gosti že vodili z 2:0, N'Golo Kante se je odločil za strel od daleč, žoga je na poti v mrežo zadela najprej Erica Dierja, nato pa še vratnico, svoj opot pa je zaključila v varnem zavetju mreže. Chelsea je imel še veliko priložnosti, ob koncu tekme je eno od njih izkoristil Antonio Rüdiger.