Hrvaška preživela škotski izziv in napredovala kot druga

London, Glasgow , 22. 06. 2021 20.36 |

V Londonu in Glasgowu smo spremljali zadnja obračuna skupine D na letošnjem evropskem prvenstvu. Anglija je v boju za prvo mesto ugnala Češko z 1:0, odločil je zadetek Raheema Sterlinga v 12. minuti. Na drugi, bistveno bolj pomembni tekmi pa so Hrvati na gostovanju v drugem polčasu le strli odpor žilavih Škotov in po zmagi s 3:1 skočili celo na drugo mesto. Tehtnico je na stran naših južnih sosedov prevesila mojstrovina Luke Modrića v 62. minuti.

Luka Modrić je bil junak obračuna med Škoti in Hrvati.
Luka Modrić je bil junak obračuna med Škoti in Hrvati. FOTO: AP

Škoti so obetavno začeli srečanje na domačem Hampden Parku. Imeli so nekaj polpriložnosti, ki pa jih niso znali kronati. Na drugi strani je hrvaška reprezentanca bogate izkušnje z največjih tekmovanj prvič unovčila v 12. minuti po lepi ekipni akciji. Po predložku je na oddaljenejši vratnici visoko skočil Ivan Perišić, žogo preusmeril na Nikolo Vlasića, ta pa jo je ravno dovolj močno in natančno udaril, da je uspel premagati Davida Marshalla. Deset minut kasneje bi bila lahko prednost gostov še višja, ko je prvič poskušal Luka Modrć, 36-letni čuvaj mreže pri Škotih pa je njegov strel z razdalje odbil čez gol.

V 24. minuti je imel John McGinn prvo veliko priložnost za Škote, ki so kljub prejetemu zadetku nadaljevali s pritiskom, a ta ni obrodil sadov. Pri strelu zvezdnika Aston Ville se je izkazal vratar Dominik Livaković. Hrvati so sicer imeli terensko premoč, a so bili manj nevarni, kar jih je kaznovalo tik pred koncem prvega dela. Callum McGregor je prišel do strela z roba kazenskega prostora in s strelom v vratarjev levi kot premagal Dinamovega Livakovića za izid polčasa, 1:1.

Luka Modrić je bil za izjemno predstavo nagrajen z zadetkom.
Luka Modrić je bil za izjemno predstavo nagrajen z zadetkom. FOTO: Sofascore.com

Takšen rezultat ni ustrezal ne eni ne drugi reprezentanci, zato smo v drugem delu spremljali podobno napadalen nogomet. Joško Gvardiol se je kot prvi opogumil v 50. minuti, a je bil Marshall na mestu in je njegov strel zaustavil. Na drugi strani je McGinn poslal nevaren predložek, žoga pa je za las šla mimo desne vratnice. To je bilo v 59. minuti, tri minute kasneje pa so Hrvati še drugič povedli. Po sijajni kombinaciji je do strela prišel Modrić, ki je v slogu velemojstrov z desnim zunanjim udarcem premagal nemočnega Marshalla za ekstazo na delu tribun, kjer so bili zbrani hrvaški navijači.

Škotska je v tistem trenutku potrebovala dva zadetka za napredovanje, a so bili Hrvati tisti, ki so narekovali ritem igre, za kar so bili zopet nagrajeni v 77. minuti. Modrić je podal iz kota, najvišji pa je bil Perišić, ki je dosegel svoj drugi zadetek na tem turnirju. Škoti so se tedaj znašli v izgubljenem položaju, poraz bi sicer lahko omilila Che Adamas v 80. minuti in Scott McKenna globoko v sodniškem podaljšku. Livaković je prvi strel ubranil, drugi pa je šel mimo njegovih vrat, tako da je ostalo pri izidu 3:1, po katerem so Hrvati končali na drugem mestu skupine D.

"Med polčasom sem nogometašem dejal, naj nadaljuje v istem ritmu. Po vodstvu z 1:0 smo začeli igrati slabše, Škotom smo dovolili povratek. A nismo se predali, verjeli smo, da lahko zmagamo, igrali smo mirno in zbrano. Bilo je samo vprašanje, kdaj bomo dosegli gol. Proti občinstvu ni bilo lahko, bili so tako srčni, a zmagali smo," je po tekmi povedal zadovoljni selektor hrvaške Zlatko Dalić.

Statistika Luka Shawa proti Češki, ki je bil najbolje ocenjeni nogometaš po algoritmu sofascore.com. FOTO: Sofascore.com

Boj za prvo mesto na Wembleyju
Dvomov o tem, ali bodo Angleži šli po drugo zmago ali bodo kalkulirali, saj bi v primeru drugega mesta v osmini finala dobili na papirju lažjega tekmeca, je bilo konec že kmalu po začetku srečanja. Reprezentanca treh levov je že na samem uvodu pritisnila Čehe na njihovo polovico. Raheem Sterling se je v drugi minuti znašel sam pred vratarjem Tomašem Vaclikom. Skušal ga je ugnati z lobom, kar mu je tudi dobro uspelo, a mu je veselje preprečila vratnica. Deset minut kasneje pa je nogometaš Cityja le prišel do zadetka. Anglija je dolgo pletla mrežo okrog čeških vrat, naposled je do predložka prišel Jack Grealish, Bukayo Saka je bil prenizek, zato pa je bil na drugi vratnici odlično postavljen Sterling, ki je tako vpisal drugi zadetek na tem turnirju.

V 26. minuti je imel sijajno priložnost, da se prvič vpiše med strelce, še Harry Kane. Napadalca Tottenhama je z globinsko podajo sijajno Harry Maguire, ki je po poškodbi prvič na tem Euru dobil priložnost v prvi postavi, Kane je v svojem slogu pretental enega od branilcev, sprožil z neposredne bližine, a se je izkazal Vaclik. Le dve minuti kasneje se je moral prvič tudi Jordan Pickford na drugi strani, ko je z razdalje sprožil Tomas Holeš, a je vratar Evertona z odlično parado odbil v kot. Vaclik je bil naslednjič na delu v 37. minuti. Po hitrem protinapadu je Shaw podajal z leve strani, žoga se je neugodno odbila, a je vratar Seville v zadnjem trenutku uspel posredovati. Do konca polčasa se izid ni več spreminjal.

V drugem delu se rezultat ni več spreminjal, tudi priložnosti pa ni bilo veliko. Na igrišče je na začetku nadaljevanja prvič na turnirju vstopil Jordan Henderson, ki še vedno ni stoodstotno nared, se pa je v 87. minuti uspel vpisati celo med strelce, a je bil njegov zadetek razveljavljen zaradi prepovedanega položaja. Malo pred tem je Gareth Southgate prve minute namenil tudi Jadonu Sanchu, ki je debitiral na velikih tekmovanjih. Zmaga Anglije pomeni potrditev prvega mesta, Čehi pa zavoljo štirih točk napredujejo, čeprav so zasedli tretje mesto.