Res je, da se nogometna prvenstva odločajo na igrišču, a na to, kako se odrežejo nogometaši, vplivajo tudi navijači. Glasno navijanje, navijaške pesmi, skakanje in razne koreografije lahko naredijo še tako dolgočasno tekmo zabavno. Pogosto pa nekateri posamezniki, nemalokrat tudi skupine 'navijačev', s pretepi, nešportnimi gestami, vzkliki in vsem, kar ne sodi ob (in na) nogometna igrišča, mečejo slabo luč na vse druge.
Uefa strogo kaznuje nogometne zveze, ki morajo zaradi kazni, ki jih 'prislužijo' navijači, globoko seči v žep. Na prvenstvu so po skupinskem delu ostale nekaznovane le tri reprezentance. To so bile Španija, Francija in Slovaška.
Največ bo morala plačati hrvaška nogometna zveza, več kot 220 tisoč evrov. Najbližje sta ji nogometni zvezi Albanije s 171 tisoč evri in Srbije, ki si je nabrala za dobrih 166 tisoč evrov glob. Nato sledi velika luknja in Turčija, katere navijači so turški nogometni zvezi 'prislužili' 95 tisoč evrov kazni. Medtem ko je bila večina kazni, izrečenih med turnirjem, zaradi metanja predmetov na igrišče, so bile številne ekipe kaznovane tudi zaradi uporabe pirotehnike, vključno z ognjemeti in baklami. Albanija in Srbija sta bili prav tako kaznovani zaradi "prenašanja sporočila, neprimernega za športni dogodek", kar je povezano z izobešanjem zastav, ki so se nanašale na mejno ozemlje teh držav.
Slovenija je v zgornji polovici, in sicer na 10. mestu. NZS bo plačala za več kot 51 tisoč evrov kazni. Slovenska nogometna zveza bo sicer za predstave naše reprezentance prejela kar 12,5 milijona evrov, kar bo z lahkoto pokrilo omenjen znesek. Uefa je vsem reprezentancam skupno izrekla za več kot 1,2 milijona evrov kazni. Večina kršitev je bilo metanje predmetov na igrišče ter uporaba prepovedanih snovi na stadionu.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.