Četrtfinalne tekme za razliko od dvobojev osmine finala, ko so izpadli svetovni prvaki Francozi, svetovni podprvaki Hrvati, evropski prvaki Portugalci in vedno močni Nemci, niso postregle s tako senzacionalnimi razpleti. Polfinalne vozovnice so si bolj ali manj izborili papirnati favoriti: Italija je v četrtfinalu izločila Belgijo, Španija po izvajanju 11-metrovk Švico, Danska je bila boljša od Češke, Anglija pa od najbolj presenetljive letošnje četrtfinalistke Ukrajine.
Italijani so v četrtfinalnem posladku v bavarski prestolnici na kolena položili visokoleteče Belgijce in si po zmagi z 2:1 izborili šesti polfinalni nastop na zaključnih turnirjih stare celine. "Azzurri" so se na nogometni Mont Blanc povzpeli na domačih tleh leta 1968, v Belgiji in na Nizozemskem leta 2000 pa so v finalu morali priznati premoč Francozom. Dvanajst let kasneje so bili na Poljskem in v Ukrajini od njih boljši Španci. Med štiri so se uvrstili tudi v Nemčiji 1988 in na letošnjem turnirju.
Italijani pod vodstvom Roberta Mancinija kažejo izjemne predstave. Po švedski zaušnici iz leta 2017, ko se prvič v svoji zgodovini niso prebili na svetovno prvenstvo v Rusiji 2018, je 56-letni italijanski strateg v svojem selektorskem mandatu sestavil izjemno homogeno in taktično nepredvidljivo ekipo, ki je že na 32. tekmah v nizu ni doživela poraza. V tej statistični prvini sta v vodstvu Brazilija in Španija. Južnoameriška izbrana vrsta je bila med letoma 1993 in 1996 neporažena na 35. zaporednih tekmah, identičen niz je imela tudi Španija v obdobju med letoma 2007 in 2009.
Italijani so v skupinskem delu odpihnili Turke in Švicarje ter zmagali s 3:0, prvo mesto pa potrdili po zmagi nad Valižani z 1:0. V osmini finala so v podaljšku na kolena položili Avstrijce z 2:1, v četrtfinalu pa z enakim izidom še Belgijce. V nadaljevanju turnirja ne bodo mogli računati na za Leonarda Spinazzolo, eden najboljših njihovih posameznikov si je na četrtfinalni tekmi strgal Ahilovo tetivo in ga čaka dolgotrajno zdravljenje.
Italijane v polfinalu čakajo veliki Španci, ki na letošnjem turnirju nastopajo brez nogometašev madridskega Reala. Španija se je pod vodstvom Luisa Enriqueja petič prebila v polfinale. Na sklepnih turnirjih na domačih tleh 1968, v Avstriji in Švici 2008 ter na Poljskem in v Ukrajini 2012 je pobrala smetano, v Franciji 1984 pa je v finalu klonila proti gostiteljici iz Francije.
Španci so si po "zaspanem skupinskem delu" in uvodnih remijih s Švedi in Poljaki napredovanje izborili šele po visoki zmagi nad Slovaki s 5:0. V osmini finala so bili po pravem trilerju v podaljšku boljši od Hrvatov s 5:3, v četrtfinalu pa so šele po izvajanju 11-metrovk izločili Švicarje s 3:1, potem ko se je tekma v rednem delu končala z 1:1.
Danska se je skozi šivankino uho prebila v izločilne boje. Po šoku na uvodni tekmi proti Finski in drami prvega zvezdnika Christiana Eriksena ter uvodnih porazih proti Finski z 0:1 in Belgiji z 1:2 je v nadaljevanju turnirja nanizala same zmage. V Koebenhavnu je na kolena položila Rusijo s 4:1, v osmini finala v Amsterdamu odpihnila Wales s 4:0, v četrtfinalu v Bakuju pa premagala še Češko z 2:1.
Senzacionalni evropski prvaki iz leta 1992, ko so na turnirju na Švedskem v zadnjem hipu nadomestili razpadajočo Jugoslavijo, so se četrtič prebili v polfinale. V Španiji 1964 so v polfinalu morali priznati premoč nekdanji Sovjetski zvezi, v Franciji 1984 so po izvajanju 11-metrovk klonili proti Španiji, na letošnjem turnirju pa jih v polfinalu čaka izjemno močna in motivirana Anglija.
Gostitelji najbolj pomembnih tekem na letošnjem turnirju so se prvič po letu 1996 prebili v polfinale. Izbranci Garetha Southgata želijo na letošnjem turnirju narediti korak naprej in izboljšati dosežek iz Italije 1968, ko so v svojem prvem polfinalu izgubili proti nekdanji Jugoslaviji, na drugem polfinalnem nastopu na domačih tleh 1996 pa po izvajanju 11-metrovk klonili proti kasnejšim zmagovalcem iz Nemčije.
Svetovni prvaki iz leta 1966 na letošnjem turnirju igrajo zelo racionalno. V skupinskem delu so Hrvate in Čehe premagali z 1:0, s Škoti pa so se razšli brez golov. V osmini finala so premagali Nemce z 2:0, najbolj učinkovito predstavo pa so prikazali v četrtfinalu, ko so v Rimu premagali Ukrajince s 4:0.
Špansko-italijanski obračun bo na kultnem angleškem stadionu na sporedu v torek, dansko-angleški pa v sredo, obe tekmi se bosta začeli ob 21. uri.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.