Mednarodna nogometna zveza (Fifa) je pod drobnogledom preiskovalcev in medijev. Kar enajst držav se poteguje za organizacijo dveh svetovnih prvenstev, 24 Fifinih članov pa bo svoje glasove oddalo 2. decembra v Zürichu. Anglija, Rusija in s skupnimi kandidaturami Belgija in Nizozemska ter Španija in Nizozemska se potegujejo za organizatorja svetovnega prvenstva leta 2018, Združene države Amerike, Avstralija, Japonska, Južna Koreja in Katar pa za svetovno prvenstvo 2022. Odločitev za gostitelja obeh velikih turnirjev pa bo prvič v zgodovini sočasna.
Pred dnevi je javnost šokirala novica, da sta člana izvršnega odbora Fife za svoje glasove želela podkupnino. Etična komisija Fife je Nigerijca Amosa Adamuja in Reynalda Temariija iz Tahitija že suspendirala, suspenz pa traja do 17. novembra, kar pomeni, da bosta 2. decembra že lahko volila. Kmalu zatem so se pojavile govorice, da je nekdanji glavni sekretar Fife Michel Zen-Ruffinen dejal, da bodo Španija in Portugalska ter Katar prejeli sedem od 24 glasov v znak spoštovanja s strani mednarodne nogometne zveze. Nazadnje pa so "udarili" še Rusi, ko so za Angleže dejali, da zaradi velike stopnje kriminala in uživanja alkohola niso primerni kandidati za organizatorja.
Kot kažejo zadnji dogodki, dogovarjanja, izsiljevanja in podkupovanja niso pri Fifi nič novega. Pri glasovanju in podeljevanju glasov za svetovno prvenstvo leta 2006 je predsednik Fife Sepp Blatter na vse načine želel turnir v Južni Afriki. Želje pa mu ni uresničil predsednik Nogometne zveze Oceanije Charlie Dempsey, ki se je glasovanja vzdržal, s tem pa zmago prepustil Nemčiji.
"Nihče iz evropskega in mednarodnega političnega vrha še ni izrazil želje po ureditvi spornih zadev pri Fifi. Nekaj je treba storiti," pa je zapisal Declan Hill, raziskovalni novinar iz Kanade.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.