Moskovska uspavanka Francije in Danske, Peru mundial zapušča s prestižno zmago proti Avstraliji

Moskva, 26. 06. 2018 15.52 |

Poslednji krog predtekmovanja v skupini C na SP v Rusiji ni postregel z dramatičnim razpletom. Francija in Danska, ki sta v Moskvi odigrala nogometno uspavanko brez doseženega gola, sta zanesljiva potnika v osmino finala, prestižna tekma med Avstralijo in Perujem pa je pripadla Južnoameričanom, ki se tako od mundiala poslavljajo z zmago (2:0).

Potrebnih je bilo sedemintrideset tekem in trinajst igralnih dni, da se je na enaindvajsetem svetovnem prvenstvu v Rusiji prva tekma končala z nepriljubljenim izidom 0:0. Brez golov se je končala tekma zadnjega kroga v skupini C med Francijo in Dansko. Francija bo v osmini finala igrala z drugouvrščeno ekipo iz skupine D, in sicer v soboto v Kazanu, Dansko pa čaka vodilna ekipa iz te skupine v nedeljo v Nižnjem Novgorodu. Glede na to, da je obema ekipama za napredovanje v osmino finala zadostoval remi, so gledalci na stadionu Lužniki v Moskvi videli bolj malo zanimivega nogometa. Podatek, da so poročevalci s tekme v prvih 45 minutah le dvakrat vzeli svinčnik v roke in si naredili zaznamka, zgovorno priča o poteku tekme. Prvič, ko je Danska zahtevala najstrožjo kazen po kontaktu med vratarjem Stevom Mandandajem in Christianom Eriksenom, ter drugič v 33. minuti, ko je Ousmane Dembele poskusil s strelom z roba kazenskega prosta, toda ne dovolj natančnim.

Francozi in Danci se v Moskvi niso ravno pretegnili ...
Francozi in Danci se v Moskvi niso ravno pretegnili ... FOTO: AP

Francija je imela v prvem polčasu 65 odstotkov časa žogo v svoji posesti, tudi v nadaljevanju pa se razmerje moči na igrišču ni bistveno spremenilo. Priložnosti so bile še redkejše; Danska je enkrat zagrozila z razdalje, pa še to zaradi neodločnega posredovanja francoskega vratarja, Francija pa je bila dvakrat nevarna preko Nabila Fekirja, ki je priložnost dobil v zadnjih dvajsetih minutah, ko je francoski strateg iz igre potegnil vsa svoja najmočnejša orožja. Fekir je v 70. minuti zadel mrežo, a z zunanje strani, v 82. minuti pa je njegov poskus ukrotil vratar Kasper Schmeichel.

Avstralci ostali brez osmine finala, Perujci z zmago iz Rusije
Avstralski nogometaši so bili pred tekmo še v igri za napredovanje v osmino finala, a bi nujno morali zmagati. Toda niso bili niti blizu slavja na dvoboju s simpatičnimi Perujci, ki se od Rusije poslavljajo s štirimi točkami. Namesto da bi bila Avstralija tista, ki bi narekovala ritem igre in bila konkretnejša, se je gledalcem v tem pogledu (še) bolj prikupil Peru, ki je s po enim zadetkom v vsakem polčasu prišel do častne zmage. Obe ekipi pa se poslavljata od Rusije. Perujci so v prvem polčasu Avstralcem hitro otežili delo, saj so povedli v 18. minuti. Takrat je Paolo Guerrero z leve strani lepo podal na rob kazenskega prostora, od koder je Andre Carrillo malce z desne strani z volejem žogo poslal v gol ob nasprotni vratnici. Carrillo je tako postal prvi Perujec z zadetkom na mundialih po Guillermu la Rosi, ki je proti Poljski zadel 22. junija 1982. Avstralci so sicer imeli rahlo pobudo, a do priložnosti prišli le v 27. minuti, ko je prodiral Tom Rogić in prišel do strela v kazenskem prostoru, toda Pedro Gallese je žogo odbil. V 34. minuti sta Christian Ramos in Anderson Santamaria Mathewu Leckieju preprečila čisti strel iz bližine, v 40. pa je bil z glavo nenatančen Trent Sainsbury.

Peru se od mundiala poslavlja s prestižno zmago proti Avstraliji.
Peru se od mundiala poslavlja s prestižno zmago proti Avstraliji. FOTO: AP

V 50. minuti so Perujci podvojili prednost, ko je Guerrero prišel do strela z devetih metrov in žogo poslal ob desni vratnici v mrežo. Žoga se je tudi nekoliko odbila od avstralskega branilca. Deset minut pozneje je na drugi strani žogo po poskusu Aziza Behicha z golove črte izbil eden perujskih branilcev, malce pozneje pa je neuspešno poskusil še izkušeni Tim Cahill. V 67. minuti je od daleč previsoko meril še Daniel Arzani, tako kot tudi v 83. Mile Jedinak s prostega strela.