Francozi le premagali urugvajski urok in se tudi s pomočjo vratarja Muslere uvrstili v polfinale

Nižnij Novgorod, 06. 07. 2018 17.55 |

Nogometna reprezentanca Francije je v prvem četrtfinalu SP v Rusiju z 2:0 premagala Urugvaj in se kot prva uvrstila v polfinale. Strelca zadetkov za galske peteline sta bila Raphael Varane in Antoine Griezmann. Francozi so sploh prvič na svetovnih prvenstvih premagali zasedbo Urugvaja.

Francija, svetovni prvak iz leta 1998, je v Nižnjem Novgorodu upravičila vlogo rahlega favorita in postala prva polfinalistka. S tem je nadaljevala tradicijo dobrih nastopov proti južnoameriškim ekipam, proti njim je na svetovnih prvenstvih ostala neporažena še desetič zapovrstjo, je pa v četrtem poskusu prvič na prvenstvih premagala Urugvaj, ki je zanjo tradicionalno zahteven tekmec.

Griezmann je po napaki Muslere vpisal drug zadetek za galske peteline.
Griezmann je po napaki Muslere vpisal drug zadetek za galske peteline. FOTO: AP

Ekipi sta doslej odigrali deset medsebojnih tekem, Francija je zmagala šele drugič. Tudi tokrat proti odlični obrambni ekipi ni imela lahkega dela, a je za razliko od tekmecev izkoristila svoje priložnosti in se veselila svoje pete uvrstitve v polfinale svetovnih prvenstev.

Tekma se je začela po pričakovanih notah. Urugvaj, ki je igral brez poškodovanega zvezdnika Edinsona Cavanija, se je pomaknil na svojo polovico, a hitro opozoril tekmece, da bodo morali biti v obrambi previdni in zbrani. V uvodnih minutah je nekajkrat nevarno prišel v kazenski prostor, toda manjkala je zadnja podaja, tako da prave priložnosti ni bilo.

Kylian Mbappe si je prislužil rumeni karton.
Kylian Mbappe si je prislužil rumeni karton. FOTO: AP

Podobno je bilo na drugi strani, toda Francozi so si v 16. minuti vendarle pripravili lepo priložnost. Oliver Giroud je bil najvišji v kazenskem prostoru, podal žogo do Kyliana Mbappeja, na katerega je urugvajska obramba pozabila, a se neoviran mladi francoski napadalec ni znašel, žogo je poslal čez gol.

Dolgo časa je kazalo, da bo to edina priložnost v prvem polčasu, toda ni bila, še več, v 40. minuti je padel tudi gol. Z desne strani je Antoine Griezmann izvedel prosti strel, v kazenskem prostoru je bil najvišji Raphael Varane, njegov strel z glavo je bil dovolj natančen, da je žoga končala v mreži. To je bil za južnoameriško ekipo šele drugi prejeti gol na prvenstvu.

Do odhoda v slačilnice se je podobna priložnost ponudila tudi Urugvajcem, iz prekinitve je do strela z glavo prišel Martin Caceres, toda izkazal se je francoski vratar Hugo Lloris, odbite žoge pa branilec Diego Godin ni znal spraviti v gol.

Ekipa Oscarja Tabareza je sicer do konca napadala, toda ni dosegla niti častnega gola. FOTO: AP

Od leta 1966 Urugvaj na svetovnih prvenstvih ni dobil nobene tekme, v kateri je prejel prvi zadetek, nazadnje mu je tak preobrat uspel ravno na tekmi proti Franciji. Toda tega tudi v Rusiji ni ponovil. "Tricolori", ki so se v nadaljevanju sicer malo bolj pomaknili v obrambo, so namreč v 61. minuti rešili tekmo, za kar ima veliko zaslug urugvajski vratar Fernando Muslera. Ta je po navidez nenevarnem strelu Griezmanna izpustil žogo, ki se je odkotalila za njegov hrbet.

SLIKA

SLIKA

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

17.51

Konec tekme v Nižnjem Novgorodu (2:0)

Zmago sta Francozom prinesla Rafael Varane in Antoine Griezmann po napaki vratarja Muslere.

93'

Zadnja menjava za Francijo

Antoinea Griezmanna je zamenjal Nabil Fekir. Nogometaš, ki se je znašel na radarju angleškega Liverpoola in madridskega Reala.

87'

Mbappe odhaja z igrišča

Priložnost je dobil Ousmane Dembele.

17.39

Francozi nazadnje v polfinalu pred 12 leti

Francozi se niso prebili v polfinale že vse od leta 2006. Takrat so prišli tudi v finale, kjer jih je po enajstmetrovkah ugnala Italija (5:3). Mnogi se finala spominjajo zaradi incidenta v katerega sta bila vpletena Zinedine Zidane in Marco Materazzi.