Slovencem za uvod na EP točka proti Kazahstanu

Groningen, 20. 01. 2022 18.13 |

T.Š., STA
15

Slovenska reprezentanca v futsalu je v nizozemskem Groningenu odigrala tekmo 1. kroga evropskega prvenstva. Prvi tekmec v skupini B je bil Kazahstan, tekmeca sta se razšla brez zmagovalca (4:4). Slovenci so bili večkrat v vodstvu, nazadnje s 4:2, a je tekmec do konca tekme izid izenačil. Z remijem sta se razšli tudi reprezentanci Italije in Finske (3:3).

Slovenska vrsta je dobro odprla svoje sedmo EP. Čeprav je uvodoma igrala proti favoritu skupine, ki je tako zadnje EP kot SP končal v polfinalu, je prišla do točke s predstavo, ki vzbuja upanje na preboj v izločilne boje, kar je glavni cilj slovenske vrste. Za to mora Slovenija v skupini osvojiti eno od prvih dveh mest. Danes pa je bila blizu celo trem točkam, saj je vodila že z dvema goloma razlike.

Uvod tekme je pričakovano minil v terenski pobudi favoriziranih Kazahstancev, ki pa pri strelih niso bili dovolj natančni. Vse bolj pa je nase začela opozarjati tudi slovenska vrsta, v osmi minuti je bila blizu zadetku, ko je Alen Fetić izvedel kot z desne strani, na drugi vratnici pa se je žoga od trebuha Mateja Fiderška odbila v okvir vrat, ki so ga Slovenci v prvem polčasu zadeli dvakrat.

Slovenija se je najprej pomerila s Kazahstanom.
Slovenija se je najprej pomerila s Kazahstanom. FOTO: Uefa.com

Tri minute pozneje pa so Slovenci tudi povedli, vratar gostov Leo Higuita, ki često sodeluje v samih napadih, je na sredini igrišča izgubil žogo, to pa je Denis Totošković nato poslal v prazno mrežo. Minuto zatem so Kazahstanci ostali brez Alberta Akbalikova, saj je ta dobil rdeči karton po trku z vratarjem Slovenije Nejcem Brzelakom.

Številčne prednosti nato Sloveniji ni uspelo unovčiti, čeprav je imela še kar nekaj priložnosti, med drugim je Teo Turk zgrešil povsem iz bližine. So pa tekmeci izenačili v 16. minuti, ko je z volejem zadel Douglas Junior. Toda v 23. minuti je Fideršek poskrbel za novo vodstvo Slovenije s še lepšim golom, ko je po kotu z desne strani žogo z volejem poslal pod stičišče prečke in vratnice kazahstanskih vrat. Toda tudi tokrat so Kazahstanci hitro izenačili, ko je z roba kazenskega prostora po tleh zadel Biržan Orazov.

V 31. minuti pa so Slovenci še tretjič na tekmi povedli, takrat je v napad povlekel Žiga Čeh, ki se je otresel Douglasa Juniorja in žogo mimo Higuite poslal v mrežo za 3:2. Še več, dve minuti pozneje je Turk po lepem preigravanju povišal na 4:2. Kazahstan se je v 36. minuti vrnil v igro, ko je zadel Žomart Tokajev, malce zatem so tekmeci zadeli še prečko, v 39. minuti pa so izenačili prek Douglasa Juniorja in prišli do točke.

V skupini B sta še reprezentanci Italije in Finske. V izločilne boje se uvrstita prvi dve reprezentanci iz vsake skupine.

Tomi Horvat, selektor Slovenije: "Po prvi tekmi na letošnjem evropskem prvenstvu nimam grenkega priokusa. Na igrišču smo pustili vse, kar imamo. Čestitam ekipi za fantastično tekmo proti odličnemu tekmecu. Ves čas sem verjel v to našo ekipo, vedel sem, da imamo kakovostne fante, ki znajo igrati vrhunski futsal. Maksimalno jim zaupam, danes so to le potrdili. V nadaljevanju tekme nisem mogel računati na Gašperja Vrhovca, ki ima težave z mišico. Sam je zahteval menjavo, ni zmogel naprej na tej ravni. S tem je pokazal odgovornost do ekipe. Pred nami so dnevi, ki jih moramo izkoristiti za dobro regeneracijo, s sabo imamo vrhunskega strokovnjaka s Hrvaške, ki bo opravil svoje delo. Potem sledi priprava na Italijo, da pridemo spet z identično intenziteto na tekmo."

Remi Italije in Finske
Na večerni tekmi iste skupine sta si "plen" razdelili tudi Italija in Finska. Končni izid tekme v Groningenu je bil 3:3. Za Italijo, ki vedno spada vsaj v širši krog favoritov, trenutno pa je v fazi prenove izbrane vrste, sta zadela Douglas Nicolodi v tretji ter Cainan De Matos v 30. in 39. minuti. Za Finsko pa sta bila uspešna Henri Alamikkotervo v prvi in 30. ter Panu Autio v 33. minuti. Italijani bodo naslednji tekmec Slovenije na tem EP, tekma bo v ponedeljek.