Fantastični Oblak spomnil na Handanovića in Sloveniji priigral napredovanje

Atene, 18. 11. 2020 18.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Slovenski reprezentanci je uspelo! V Atenah je zdržala vse nalete Grkov, ki so bili predvsem v drugem polčasu zelo nevarni, a je v polnem sijaju blestel Jan Oblak. Na koncu se je srečanje končalo z 0:0, kar pomeni, da se Slovenija po prvem mestu v svoji skupini seli v drugo kakovostno raven Lige narodov.

Sloveniji je v Atenah zadostovala točka, kar se je poznalo predvsem v drugem polčasu, ko se je četa Matjaža Keka vse manj posvečala napadu in vse bolj obrambi. V zadnjih minutah so Grki vršili hud pritisk, si pripravili nekaj zares zrelih priložnosti, a Slovenija je tokrat imela izjemnega Jana Oblaka. Vratar Atletica, ki je proti Kosovu manjkal zaradi poškodbe, je pokazal svojo najboljšo predstavo v reprezentančnem dresu, s katero je spomnil na bravure Samirja Handanovića v prejšnjem desetletju. Na koncu je to bilo dovolj za remi brez zadetkov, prvo mesto v skupini, napredovanje v drugo kakovostno raven Lige narodov in - če bo sreča v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo na naši strani - tudi že dodatne kvalifikacije za uvrstitev na mondial čez dve leti. Fantastičen konec izjemne druge sezone Lige narodov, ob kateri se polom iz prve zdi oddaljena preteklost.

Dve spremembi v začetni enajsterici
Oblak je bil znova nared za vseh 90 minut, potem ko je zaradi poškodbe tik pred zdajci izpadel iz načrtov Matjaža Keka za obračun proti Kosovu. Zadnja vrsta v primerjavi s tekmo v Stožicah pred nekaj dnevi je ostala nespremenjena, se pa je med enajsterico vrnil Jaka Bijol, ki je nadomestil Amedeja Vetriha. V sredini sta mu od prve minute pomagala strelec izenačujočega zadetka proti Kosovu Jasmin Kurtić in Sandi Lovrić, pred vrati Grkov pa so pretili Damjan Bohar, Josip Iličić in Haris Vučkić.

Grki takoj nevarni, Oblak pokazal, v katero smer bo šlo srečanje
Kot prvi je že v četrti minuti za domače zapretil Anastasios Bakasetas, ki je sprožil z razdalje, na srečo pa je njegov strel Jure Balkovec uspel preusmeriti v kot, tako da Oblaku ni bilo treba posredovati. Škofjeločan pa je bil prvič na preizkušnji že dobro minuto kasneje, ko je z neposredne bližine streljal Limnios, a je šla žoga naravnost v roke slovenskega vratarja. Kekova četa se je nato prebudila. Najprej je prosti strel izsilil Iličić, ki je nato nase prevzel strelsko odgovornost, a je nastreljal živi zid. Zvezdnik Atalante je drugič zapretil v 27. minuti, ko je z roba kazenskega prostora meril prek vrat. Obetavna je bila tudi lepa ekipna kombinacija, po kateri je z leve strani predložek poslal Bohar, a pred vrati Vlachodimosa ni bilo nikogar.

V 29. minuti pa smo videli dotlej največjo priložnost na tekmi. Grki so z leve strani poslali ostro podajo, ki jo je na drugi vratnici pričakal Fortounis. Zvezdnik Olympiakosa je že premagal Oblaka, a je na srečo na golovi črti posredoval Miha Blažič, tako da je ostalo pri 0:0. V zadnji tretjini prvega dela sta imeli obe ekipi še nekaj lepih akcij, po katerih bi lahko iztržili več, a sta mreži še naprej ostal nedotaknjeni.

Statistika Jana Oblaka na tekmi v Grčiji
Statistika Jana Oblaka na tekmi v Grčiji FOTO: Sofascore.com

Zaspan začetek drugega dela, nato pa ognjemet pred slovenskimi vrati
Tudi v nadaljevanju se je poznalo, da sta obe reprezentanci pod velikim rezultatskim imperativom, zato priložnosti ni bilo veliko, pa čeprav je bil tempo še naprej zelo visok. Za Slovenijo je kot prvi v drugem delu streljal Iličić, potem ko je žogo na nasprotnikovi polovici ukradel Lovrić, a "Jojo" ni uspel presenetiti zbranega Vlachomidosa. V 66. minuti je Bakasetas na drugi strani prav tako sprožil z razdalje, le da je bil strel bistveno bolj močan, Oblak je bil posledično na preizkušnji, a se je zopet izkazal in je s parado žogo odbil v kot. Kmalu zatem se je Kek odločil za prvo spremembo, malo vidnega Boharja je nadomestil Benjamin Verbič. V 72. minuti je še drugič na tekmi streljal Limnios, ko je Slovenija zaspala na sredini igrišča, tako da si je 22-letnik uspel priigrati dovolj prostora za neoviran strel, ki pa ga ni znal izkoristiti.

Kek je še drugič menjal v 77. minuti. Vetrih je zamenjal Bijola, v konici napada pa je namesto Vučkića vstopil Andraž Šporar. A tudi dvojna zamenjava ni prevesla težišča igre na drugo stran. V 78. minuti je Limnios z desne strani nesebično zaposlil Kourbelisa, ki pa je na srečo meril za las mimo leve Oblakove vratnice. Rezervist Vetrih je v 81. minuti nespametno izgubil žogo kakšnih 25 metrov pred svojimi vrati in nato še storil prekršek za prosti strel. Jasno je bilo, da bo Oblak še enkrat več na preizkušnji, Fortounis je streljal preko živega zidu, a znova nekoliko mimo leve slovenske vratnice. Tik zatem je s škarjicami atraktivno poskušal še rezervist pri domačih Pavlidis, a tudi tokrat se je izjemno izkazal Oblak.

Grki so v zadnjih desetih minutah vse moči usmerili v napad, Slovenija pa je še naprej visela. A v 90. minuti so domači zapravili žogo, Iličić je s podajo v prostor zaposlil vtekajočega Šporarja, Pantelisu Hatzidiakosu pa ni preostalo drugega, kot da stori prekršek za neposredni rdeči karton. To je bil zadnji dogodek, ki je poleg Oblakovih posredovanj prevesil jeziček na našo stran. Grki v desetih niso uspeli več organizirati nevarnejših napadov, Slovenija pa je brez težav zdržala za največji reprezentančni uspeh po uvrstitvi na svetovno prvenstvo v Južni Afriki.