Hammarby na prvi tekmi z Mariborčani do lepe prednosti

Stockholm, 22. 07. 2021 20.31 |

Slovenski nogometni klub Maribor je v drugem krogu kvalifikacij za nastop v novoustanovljeni konferenčni ligi na prvi tekmi proti švedskem Hammarbyju izgubil z 1:3 (0:0). V Stockholmu je pred 7800 gledalci za 1:1 za Mariborčane zadel Nino Žugelj (60.), vse tri zadetke za Hammarby pa je dosegel Astrit Selmani (55., 64., 87.).

Simon Rožman
Simon Rožman FOTO: Damjan Žibert

Na pretežno umetni travi v švedski prestolnici so domači ob glasni podpori s tribun silovito začeli tekmo. Vijoličastim v prvih minutah niso pustili dihati, že v peti minuti pa so se po zaslugi napake Aleksa Pihlerja znašli v izjemni priložnosti. Toda v dvoboju iz oči v oči z Ažbetom Jugom je Astrit Selmani žogo poslal mimo gola. V deveti minuti je moral znova posredovati Jug, ob strelu z glavo Akinkunmija Amooja je bil na pravem mestu. Ob novi prekinitvi so vijoličasti v obrambi znova "zaspali", osrednji branilec Aziz Ouattara pa je po podaji iz kota povsem sam z glavo poslal žogo mimo gola.

Gostje so se nato le nekoliko otresli pritiska. Prvi je v 19. minuti zapretil Nino Žugelj, ki pa mu precej z leve strani ni uspelo ogroziti Oliverja Dovina v švedskih vratih. Domači so mrežo Maribora zatresli v 31. minuti, a je stranski sodnik po podaji v sredino in Outtarovem strelu z glavo dvignil zastavico. V prejšnji sezoni osmouvrščeno moštvo švedskega prvenstva je še naprej pritiskalo na goste, naslednja lepa priložnost pa je pripadla Mariborčanom. Po podaji Blaža Vrhovca iz kota je najvišje skočil Ilija Martinović in žogo poslal za las mimo leve Dovinove vratnice.

Žugelj je nato ob koncu polčasa poskusil še dvakrat, a je bil nenatančen, podobno kot Gustav Ludwigson na drugi strani. Tudi drugi polčas so švedski pokalni zmagovalci začeli udarno. Vladimir Rodić je v 49. minuti močno sprožil z roba kazenskega prostora, a je žoga ob posredovanju mariborske obrambe za las zgrešila cilj.

Statistika tekme Hammarby – Maribor
Statistika tekme Hammarby – Maribor FOTO: Sofascore.com

V 55. minuti pa se je izid vendarle spremenil. Švedi so izpeljali hiter protinapad, ki ga je z lepim preigravanjem Martina Milca in diagonalnim strelom zanesljivo zaključil Selmani. Vodstvo ni trajalo dolgo, saj so 15-kratni državni prvaki hitro odgovorili. Po podaji Marka Alvirja z roba kazenskega prostora je bil v kazenskem prostoru najvišji Žugelj in natančno zadel z glavo. Zadetek slovenskih predstavnikov pa ni umiril domačih. Ti so v 64. minuti znova povedli. Glavnino dela je opravil Amoo, ki je lepo podal v prostor Ludwigsonu, ta je podal v sredino, nato pa Selmaniju z dveh metrov ni bilo težko zadeti.

V 78. in 85. minuti je rezervist Rok Kronaveter poskušal z razdalje, a ob obeh poskusih ni ogrel Dovinovih dlani. Kljub vsemu je imel tudi v zadnje pol ure več od igre švedski predstavnik, ki je v 86. prišel še do najstrožje kazni po Milčevem prekršku. Selmani je nato žogo še tretjič poslal v mrežo za končni izid, čeprav ni manjkalo veliko, da bi Jug strel ubranil. Povratna tekma bo čez teden dni v Ljudskem vrtu. Ob morebitnem napredovanju Maribora bo njegov tekmec v 3. krogu kvalifikacij bodisi srbski Čukarički bodisi azerbajdžanski Sumgait.

Hammarby – NK Maribor 3:1 (0:0)