Nogomet

Uvodni zmagi za Južno Korejo in Argentino

Port Elizabeth, 12. 06. 2010 15.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Južna Koreja je v prvem krogu predtekmovalne skupine B na svetovnem nogometnem prvenstvu v Južnoafriški republiki v Port Elizabethu premagala Grčijo z 2:0, Argentina pa je z 1:0 premagala reprezentanco Nigerije.

Južna Koreja je sanjsko začela svetovno prvenstvo v Južnoafriški republiki in v uvodni tekmi skupine B v Port Elizabethu zanesljivo ugnala Grčijo. Južna Koreja je že tretjič zapored svojo uvodno tekmo na svetovnih prvenstvih začela z zmago, Grčija pa tudi v svojem četrtem dvoboju – doslej je nastopila v ZDA leta 1994, kjer je izpadla po prvem delu tekmovanja – še ni dosegla gola.

Azijski nogometaši so bili v prvem polčasu absolutni gospodarji igrišča v Port Elizabethu. Z enostavno igro so povsem zasenčili blede Grke, temu pa je veliko pripomoglo tudi njihovo hitro vodstvo v sedmi minuti, ko se je po predložku Ki Sung-Yuenga z leve strani v tekmečevem kazenskem prostoru najbolje znašel Lee Jung-Soo in iz neposredne bližine dosegel najhitrejši južnokorejski gol na dosedanjih osmih svetovnih prvenstvih.

Kapetan Južne Koreje Park Ji-Sung je bil strelec drugega zadetka.
Kapetan Južne Koreje Park Ji-Sung je bil strelec drugega zadetka. FOTO: Reuters

Izbranci nemškega strokovnjaka na grški klopi Otta Rehhagla so imeli po golu jalovo terensko premoč, navkljub temu pa niso izpeljali nobene nevarne akcije. Na drugi strani so Korejci zaigrali zelo disciplinirano v obrambi in neprestano grozili iz nasprotnih napadov. Najbolj nevarnega so izpeljali v 28. minuti: po globinski podaji Park Ji-Sunga se je v idealni priložnosti znašel Park Chu-Young, njegov zaključni strel pa je z bravurozno obrambo zaustavil grški vratar Alexandros Tzorvas.

Druga polovica tekme se je začela na identičen način. Za Grke je bila spet usodna sedma minuta, ko je Lukas Vyntra naredil usodno napako v obrambi in "podaril" žogo Park Ji-Sungu, zvezni igralec Manchester Uniteda pa je darilo izkoristil in soigralce popeljal do vodstva z 2:0.

Po drugem prejetem golu je grška klop osvežila napad, namesto Giorgosa Samarasa in Angelosa Charisteasa sta v igro vstopila Pantelis Kapetanos in Dimitrios Salpingidis. "Nova kri" je precej poživila grško igro, nekajkrat je nevarno ogrela dlani južnokorejskega vratarja Jung Sung-Ryonga, tako želen gol, ki bi zanesljivo poživil tekmo, pa ni padel.

Argentinci premagali Nigerijo z golom Heinzeja

Argentina in Nigerija sta se na SP pomerili tretjič, statistika pa je tudi po tem dvoboju ostala povsem na strani Južnoameričanov. Leta 1994, takrat še zadnjič z Maradono v aktivni vlogi na igrišču, so Argentinci zmagali z 2:1, pred osmimi leti v Koreji pa z 1:0.

Izid je bil enak tudi na manjšem stadionu v Johannesburgu. Bistvo nogometne igre je 55.000 gledalcev na Ellis Parku videlo že v šesti minuti. Takrat se je po začetnem hudem pritisku Argentine - dvakrat je nevarno prodrl njihov najboljši mož Messi, a je vratar Vincent Enyeama napadalcu Barcelone nevaren strel ubranil, še pred tem pa je Messi lepo zaposlil Teveza, slednji pa ni bil natančen - Nigerija začasno ubranila. A Messijeva akcija se je končala z žogo v kotu, po katerem so Nigerijci povsem pozabili na Heinzeja. Ta je ostal sam v kazenskem prostoru in z glavo žogo poslal v mrežo tik ob vratnici.

Nadaljevanje je bilo v prid Argentini, ki pa ni bila več tako nevarna. Messi je še vedno sejal paniko med branilci Nigerije, toda po strelu v 18. minuti je žoga spet končala v kotu, v 38. pa se je izkazal vratar in s težavo ubranil. Vmes je neuspešno poskušal še Gonzalo Higuain. Povsem nenevarni niso bili niti Nigerijci, vratarja Sergia Romera sta ogrela Chinedu Obasi in Sani Kaita, toda bila sta nenatančna.

Argentina je nadaljevala v podobnem ritmu tudi v drugem polčasu. V 47. minuti se je Messi odločil za silovit strel, a je šla žoga tik ob vratnici, 15 minut pozneje pa so modro-beli izvedli hiter protinapad, po katerem pa Tevez Messijeve podaje ni dobro sprejel in priložnost je splavala po vodi. V zadnjih 20 minutah so do sape prišli tudi Nigerijci. Zelo nevaren je bil strel Taye Taiwa, žoga se je odkotalila tik ob vratnici, potem ko je bil Romero že prekratek. V 83. minuti pa je bil Kalu Uche sam v kazenskem prostoru, vendar je žogo na kakšnih 12 metrih slabo sprejel in jo z volejem poslal čez vrata.

Izida:

Južna Koreja - Grčija 2:0 (1:0)

Argentina - Nigerija 1:0 (1:0)

KOMENTARJI (38)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Resnica iskazica
13. 06. 2010 13.20
Resnica iskazica
13. 06. 2010 13.20
kje pa ste realovci zdaj da je mesi brez ineste in xavija slab??? včeraj je dokazal zakaj je številka 1 na svetu pa čeprav ni dal gola!!!
User485666
13. 06. 2010 12.43
in messi dokazal, da je v formi :D
User513369
13. 06. 2010 10.59
ČE BI IMEL PR ARGENTIN TAKGA GOLMANA KET GA MAJO PR NIGERIJI BI BLA ARGENTINA SV. PRVAK
prava resni.ca
13. 06. 2010 04.21
vsaka cast Enyeami da je nesu vn ziher gole Messiju
User399666
12. 06. 2010 23.45
Prva zanimljiva tekma od petih. zda - anglija,use ostalo uspavanka.
Albert.Einstein
12. 06. 2010 23.22
in svetovno je super! kaj vi mulci take (nekater) pišete!
Albert.Einstein
12. 06. 2010 23.21
Tonček Balonček utihni mulc mali!
fihner
12. 06. 2010 22.54
Eno smo že zmagal. Samo tako naprej, do konca!!!
Uporabnik511505
12. 06. 2010 22.48
Bravo Argentina! Nekaj napak je sicer blo, ampak te bodo itak popravl. Messi je bil s svojimi napadi res mož tekme, tko da mislm, da bo to prvenstvo za njih zelo obetavno. Jutr pa tekma slovenije z alžirijo. Komi čakam!
User458350
12. 06. 2010 20.51
Agentina bo prvak!
linnaa
12. 06. 2010 20.29
To Južna Koreja <3
User509661
12. 06. 2010 20.22
argentina sploh ni igrala slabo, nigerijski vratar je pa branil kot nor :D
User495823
12. 06. 2010 20.21
tedomedo Ceprov sem Messijev fan jest mislem da se prevec ozirajo na njega....morali bi bol kombinirat napade....kaj ce se messi poskoduje....kva bo pol....nc...ker se ne bodo zorganiziral
User427488
12. 06. 2010 19.57
Argentina ga lomi s svojim Messijem, saj so vsi samo gledali kje je on, da mu bodo podali. Boljše ekipe bodo Messija zaprle in kaj bo potem naredila argentinska ekipa? Nič.
User513493
12. 06. 2010 19.34
:eld0 sam ti si res ratu pravi poznavalec NOOT
User455214
12. 06. 2010 19.23
nekateri res ne morete iz svoje kože..kritike na druge reprezentance morajo takoj padati, samo slovensko se kuje v zvezde..argentina je dobro igrala, par napak so imeli samo to bojo popravili..drugače so nigerijci igrali zelo dobro zato ni bilo več kot 1-0
User448359
12. 06. 2010 19.13
za vse tiste ki bi radi tekme gledali na htv 2 pa jim nasa takoimenovana fovsija zatemni sliko naj napisejo tu pa se zmenimo....bom dal link ali pa na mail....
User399666
12. 06. 2010 18.59
Pogledu sem si tri tekme,med otvoritveno sem zaspav,med Uragvajjm in Francijo sem predčasno zamenju program,Nigerija - Argntina,po 15 minutah uspavnka,sm raj punce gledu na prizoriscu k so ble v minikah,mmm :)) svetovno je dovčas
User495612
12. 06. 2010 18.52
zelo slaba in nekvalitetna igra nasploh na SP-ju...možno, da zarad te nadmorske višine, klime itd. ...dans je Heinze že po petnajstih minutah komaj dihal, ko ga je kamera snemala...sam pomoje, da je to cena PREDOLGE in prenaporne sezone...če nekdo odigra cca. 60-70 tekem v sezoni ne more biti najbolj svež na SP-ju...sam poglejte kolko igralcev in to vrhunskih se je poškodovalo pred začetkom...preveč naporov je to za igralce...