V boju za organizacijo svetovnega nogometnega prvenstva leta 2022 je za zdaj največji pečat pustila kandidatura ambicioznih Katarcev, ki so pred tedni že predstavili krajši film, kako naj bi izgledali njihovi stadioni prihodnosti, sedaj pa so dokazali še, da lahko vse svoje slabosti še kako dobro obrnejo sebi v prid.
Kot je znano, Katar leži na izjemno vročem delu Bližnjega vzhoda, kjer se temperature zraka v poletnem času (takrat je praviloma na sporedu SP) gibljejo okrog 40 stopinj Celzija, a so bogati Arabci našli rešitev tudi za ta problem. Na tekmi katarskega državnega prvenstva med Al Saddom in Al Rayyanom so prvič preizkusili napredni sistem hlajenja stadiona, tribun in gledalcev, ki se je izkazal za izjemno uporabnega in funkcionalnega. Pri bogatem Al Saddu, ki v tem delu sveta velja za azijski Real Madrid, saj ima v svojih vitrinah več kot 300 lovorik in bogato finančno zaledje, so se odločili pomagati razviti izpopolnjen sistem hlajenja.
Kakšnih 100 metrov od stadiona je manjša elektrarna, ki na stadion, po podzemnih ceveh pošilja več kot 6000 ton ohlajene vode, ki se nato na stadionu pretvori v ohlajen zrak, ki ga nato nešteto ventilatorjev pošlje na igrišče. Ventilatorji pa so tudi pod prav vsakim sedežem na stadionu, ki ohranja temperaturo ozračja pri 19 stopinjah Celzija.
Sistem ohlajanja naj bi bil vreden približno 20 milijonov ameriških dolarjev, Katarci pa obljubljajo, da bi lahko sistem do leta 2022 izpopolnili do te mere, da bi bil povsem ekološko sprejemljiv, saj v ozračje ne bi izpuščal nikakršnih toplogrednih plinov. Zadnja pridobitev Arabcev bi lahko Katarju izjemno veliko pomagala v boju za organizacijo SP, saj se nobeno drugo prizorišče ne more pohvaliti s tako napredno tehnološko pridobitvijo.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.