'Jugoslovansko prekletstvo' spet oživelo, Slovenci brez točk iz Skopja

Skopje, 10. 10. 2019 20.26 |

Slovenska nogometna reprezentanca je izgubila tri pomembne točke v boju za nastop na evropskem prvenstvu in v Skopju položila orožje pred Severno Makedonijo (1:2). S to zmago so "risi" na lestvici ujeli in zaradi boljšega medsebojnega izkupička tudi prehiteli Slovence, ki so padli na četrto mesto zaradi zmage Avstrije nad Izraelom (3:1). Poljska s hat-trickom Roberta Lewandowskega v Latviji še utrdila prvo mesto (3:0).

Roman Bezjak (levo) je tudi v Skopju opravil veliko "umazanega" dela, a bil s soigralci v napadu večji del tekme nenevaren. FOTO: Damjan Žibert
Edina zmaga Slovenije na gostovanjih pri reprezentancah z območja bivše Jugoslavije ostaja lanska proti Črni gori, ko so Slovenci še pod vodstvom Tomaža Kavčiča na prijateljski tekmi slavili z 2:0. Prvič je slovenska reprezentanca pri eni od nekdaj "bratskih" republik gostovala leta 1994 ravno v Skopju, ko so bili Makedonci tako kot v četrtek zvečer boljši z 2:0. Sledilo je še devet neuspešnih poskusov do zmage v črnogorski Podgorici, za katero sta 2. junija lani pod taktirko selektorja Kavčiča zadela Roman Bezjak (enajstmetrovka) in Miha Zajc.

Slovenski nogometaši so v Skopje prišli odločeni, da nadgradijo septembrski zmagi proti Poljski in Izraelu, s katerima so se resno vključili v boj za preboj na Euro 2020. V boju za četrto zaporedno zmago pa so na Areni Todorja "Tošeta" Proeskega tudi pred več kot tisoč slovenskimi navijači morali priznati premoč gostiteljem, ki so znali unovčiti napake slovenske zvezne vrste oziroma obrambe. Slovenija je tako na šesti tekmi z Makedonci igrala ob zmagi in remiju doživela četrti poraz. To pomeni, da so se izbranci Igorja Angelovskega točkovno izenačili s Slovenci in jih zaradi boljšega izkupička iz medsebojnih dvobojev prehiteli.

Po zmagah Avstrije, s katero se bodo merili v nedeljo v Stožicah, in Poljske zdaj izbranci Matjaža Keka zaostajajo za dve oziroma štiri točke. Slovenski selektor je tekmo začel s pričakovano postavo, namesto rahlo poškodovanega kapetana Bojana Jokića (kapetanski trak je spet nosil Jan Oblak) je na levem bočnem branilskem položaju začel Jure Balkovec. Slovenska vrsta je bila v prvem polčasu malenkost bolj konkretna, čeprav sta obe vrsti dobro čuvali najnevarnejša orožja tekmeca.

TEKMA

Belgija se je z 9:0 znesla nad San Marinom in si kot prva že zagotovila vozovnico za Euro 2020. Poljaki so na krilih Roberta Lewandowskega v gosteh premagali Latvijo s 3:0. Zvezdniški napadalec je zadel trikrat. Avstrija je pred domačimi gledalci z 3:1 ugnala Izrael. Eran Zahavi je v 34. minuti Izrael povedel v vodstvo in dosegel svoj deseti gol v kvalifikacijah, v 41. minuti je za izenačenje poskrbel Valentino Lazaro. Za veselje domačih navijačev je v 56. minuti poskrbel Martin Hinteregger. Četrto avstrijsko zmago je v 88. minuti potrdil Marcel Sabitzer. Belgija je visoko z 9:0 odpravila San Marino. Vse dvome o zmagovalcu so Belgijci odpravili v prvem polčasu, ki so ga dobili s 6:0. Dva gola je v prvih 45 minutah zabil Romelu Lukaku. Dve podaji je prispeval Eden Hazard, Timothy Castagne pa je tekmo končal z golom in podajo. Hrvati so s 3:0 premagali Madžarsko ob povratku na splitski Poljud. Bruno Petković je zadel dvakrat. Rusija je s 4:0 odpravila Škotsko, dva gola je dal Artem Dzjuba. Nizozemska je ob koncu tekme strla Severno Irsko. Končni izid je bil 3:1, Nizozemska je zadnja gola dosegla v sodniškem dodatku drugega polčasa, ko sta zadela Luuk De Jong in Memphis Depay.

Razveljavljen zadetek Elmasa opozorilo, ki ga niso vzeli dovolj resno
Pri gostih je v sedmi minuti iz bližine z desne strani streljal Petar Stojanović, Stole Dimitrievski pa je žogo odbil v kot. V 18. minuti je nase prvič opozoril Napolijev Eljif Elmas, a njegov strel ni predstavljal nobenih težav za Oblaka, tako kot ne poskus Bobana Nikolova v 22. minuti. Vmes je bil nevarnejši Benjamin Verbič na drugi strani, tudi njegov strel z desne je ukrotil Dimitrievski. Že v sodniškem dodatku pa je završalo na tribunah stadiona, saj je Elmas premagal Oblaka, toda sodniki so naknadno upravičeno dosodili prepovedan položaj (med Oblakom in Elmasom je prek žoge skočil Nikolov), tako da je ostalo pri 0:0.

Toda izjemni Elmas je v 50. minuti spet zadel, takrat pa je to pomenilo vodstvo domačinov. Elmas in "večni" kapetan Goran Pandev sta z dvojno podajo izigrala slovensko obrambo, prvi pa je nato matiral še Oblaka. Le malce zatem je z glavo poskušal še Ilija Nestorovski, a je bil nenatančen. V 57. minuti so do strela prišli tudi Slovenci, Josip Iličić je sprožil z roba kazenskega prostora, a je Dimitrievski žogo ujel. Iličić je sprožil od daleč tudi v 67. minuti, takrat se je izkazal vratar domačih. Takoj zatem pa so gostitelji podvojili prednost, ko je Elmas po podaji Arijana Ademija pobegnil slovenski obrambi in prišel sam pred Oblaka ter ga ukanil za 2:0.

Domači so nevarno zagrozili tudi v 78. minuti, ko je le za malce po preigravanju ob Mihu Mevlji z zavitim strelom na oddaljenejšo vratnico zgrešil Nestorovsk. Že v sodniškem dodatku pa si je Slovenija po prekršku nad rezervistom Miho Zajcem priigrala najstrožjo kazen, to pa je zanesljivo unovčil Iličić, ki je za končnih 1:2 v napačno smer poslal Dimitrievskega. Slovenci so imeli na voljo še kakšno minuto za izenačenje, a niso več sestavili nobenega napada.