Maribor klonil proti Rosenborgu, pred povratnim obračunom v težki situaciji

Maribor, 07. 08. 2019 20.09 |

V okviru prvih tekem tretjega kroga kvalifikacij za Ligo prvakov je Maribor v Ljudskem vrtu gostil norveški Rosenborg. Po obetavnem prvem polčasu, ko so imeli vijoličasti srečanje pod nadzorom, so v nadaljevanju gostje stopili na plin in dosegli kar tri zadetke, kar pred povratnim srečanjem slovenske prvake postavlja v izjemno težek položaj.

Mariborčani skušajo nadgraditi uspeh iz prejšnjega tedna, ko so izločili švedski AIK. FOTO: Aljoša Kravanja

V dobro zapolnjenem Ljudskem vrtu so po začetnem pritisku nogometašev Rosenborga Mariborčani uspeli vzpostaviti ravnovesje na terenu. V 10. minuti je bil nevaren Dino Hotić, a je bil njegov poskus blokiran. Že v 14. minuti je bil gostujoči strateg Eirik Horneland prisiljen v menjavo. Poškodovanega Toreja Reginiussena je zamenjal Gustav Valsvik. Maribor je bil znova nevaren v 21. minuti, a je bil Rok Kronaveter premalo natančen. Norvežani so pretili po prekinitvah, a vse do 34. minute, ko je Alexander Soderlund stresel vratnico, vrata domačega vratarja Kenana Pirića niso ogrozili. Najnevarnejši so gostje bili v 42. minuti, ko se je Birger Meling po lepi dvojni podaji sam znašel pred Pirićem, a je v zadnjem trenutku Špiro Peričić z drsečim startom preprečil najhujše. Najlepšo priložnost prvega polčasa pa si je po preigravanju na robu kazenskega prostora pripravil Andrej Kotnik, a je njegov strel za las zgrešil zgornjo vratnico.

Če se je prvi polčas končal po mariborskih željah, pa to ne more veljati za nadaljevanje. Po prekršku Aleksa Pihlerja so gostje prišli do nevarnega prostega strela, tega pa je na žalost zbranih v Ljudskem vrtu z močnim in natančnim strelom v vodstvo z 0:1 pretvoril Soderlund. Nedolgo zatem se je v nevarni situaciji znašel še Babajide David Akintola, a je bil pri zaključku premalo natančen. Slovenski prvaki se kljub zaostanku niso predali. Že v 55. minuti je znova nevarno poskušal Kronaveter, a je dobro posredoval Hansen. Če je bil prvi polčas podoben šahovski partiji, pa se je dogajanje na zelenici v drugem polčasu povsem razživelo. V 62. minuti je mariborskim navijačem znova zastal dih, a je Pirić ukrotil nevaren strel Mikeja Jensena. Iz prostega strela, ki je sledil v nadaljevanju akcije, pa so gostje povečali svojo prednost. Prvi predložek Gjermunda Asena je mariborska obramba sicer blokirala, a je v drugem poskusu 28-letni vezni igralec na oddaljenejši vratnici našel osamljenega Soderlunda, ki mu iz neposredne bližine ni bilo težko povečati vodstva.

Dva zadetka v eni minuti

Kanček upanja pred povratnim srečanjem je Mariboru ponudil zadetek Marcosa Tavaresa, ki je v 70. minuti po natančnem strelu s 25 metrov znižal na 1:2. Gledalci se še niso prenehali veseliti, ko je sledil hladen tuš. Že v naslednjem napadu je Rosenborg namreč znova zadel. Nezbranost domače obrambe je izkoristil Akintola, ki je prodrl po desnem krilu, podal žogo v kazenski prostor, ta pa je tudi z nekaj sreče po strelu Jensena našla pot v mrežo. Mariborčani so bili v zaključku srečanja nevarni še preko Kronavtera v 77. in Peričića v 79. minuti, a tako želenega drugega zadetka niso dosegli. V 85. minuti je bil Kronaveter zadnjič nevaren, a je njegov strel švignil mimo leve vratnice.

Povratno srečanje nogometaše Maribora čaka prihodnji torek, ko bodo ob 19.00 na stadionu Lerkendal lovili mesto v playoffu kvalifikacij letošnje Lige prvakov, obenem pa bi si s tem že zagotovili evropske nastope v sezoni 2019/20. Maribor v zadnje dejanje letošnjih kvalifikacij za najmočnejše klubsko tekmovanje vodi zmaga s tremi zadetki razlike ali katera koli zmaga z dvema zadetkoma, če dosežejo več kot tri zadetke.

Maribor: Pirić; Milec, Ivković, Peričić, Viler; Pihler, Vrhovec; Hotič (od 64. Požeg Vancaš), Kronaveter, Kotnik (od 85. Kramarič); Tavares

Rosenborg: Hansen; Meling, Hovland, Reginiussen (od 14. Valsvik), Hedenstad; Asen (od 80. Trondsen), Lundemo, Jensen; Adegbenro, Soderlund (od 68. Helland), Akintola

Tekma

Porto in Olympiakos do lepe prednosti
V Krasnodarju sta se merila tamkajšnji ruski prvoligaš in portugalski Porto. Strelci na tekmi niso bili kaj prida razpoloženi in kazalo je, da se bo srečanje končalo brez zadetkov. Nato pa je na sceno stopil gostujoči vezist Sergio Oliveira in s sijajno izvedenim prostim strelom Portu zagotovil lepo popotnico pred povratno tekmo na stadionu Dragao.

Podobno uspešni so bili nogometaši Olympiakosa, ki so na gostovanju minimalno ugnali carigrajski Basaksehir. Edini zadetek je v 53. minuti zabil Giorgos Masouras.

LASK šokiral Basel
Domačini so v dvoboj proti avstrijskemu LASK-u vstopili kot veliki favoriti, a tega na travnati zelenici niso upravičili. Gostje so vodili že z 2 : 0, zadetek upanja pa je za domačine v 87. minuti zabil Luca Zuffi.

Istočasno sta se merila še romunski Cluj in škotski Celtic. Čeprav so domačini prvi na srečanju zabili – v 28. minuti je bil natančen Mario Rondon –, jim vodstva ni uspelo dolgo zadržati. Le nekaj minut kasneje je rezultat tekme postavil James Forrest.