Angleži boljši od Belgije, spopad Mbappe-Ronaldo razočaral, hat-trick Haalanda

Zagreb, London, Oslo, 11. 10. 2020 19.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Na nedeljskih tekmah Lige narodov je prvi zvezdniški obračun dneva v Londonu med Anglijo in Belgijo kljub zgodnjemu zaostanku pripadel domačinom (2:1). Brez golov na obračunih Poljakov in Italijanov v Varšavi ter na dvoboju svetovnih prvakov Francozov in Portugalcev v Parizu.

Prizor z obračuna na Wembleyju, kjer se je Declan Rice (spodaj) spopadel z robustnim Romelu Lukakujem, ki se je vrnil v nekoč že domači London v dresu reprezentance Belgije. FOTO: AP

Na najelitnejši ravni Lige narodov, tako imenovani ligi A, je v skupini 1 Bosna in Hercegovina doma gostila Nizozemsko. "Zmaji", ki bodo po neuspehu v dodatnih kvalifikacijah in izpadu proti Severni Irski po izvajanju najstrožjih kazni končali sodelovanje s slovitim selektorjem Dušanom Bajevićem, so svoje privržence razveselili vsaj z vzpodbudno predstavo in remijem brez golov proti eni najmočnejših zasedb stare celine. Bajević se bo od vroče klopi tudi uradno poslovil na gostovanju v Varšavi sredi prihodnjega tedna.

V skupini 2 je bil na sporedu zvezdniški obračun Anglije in Belgije, ki so ga na Wembleyju dobili domači "trije levi" (2:1).  Ob povratku v nekoč že domači London je nekdanji napadalec Chelseaja, Evertona in Manchester Uniteda Romelu Lukaku z enajstih metrov v 16. minuti zanesljivo zadel za vodstvo belgijskih "rdečih vragov", potem ko je najstrožjo kazen trenutni član milanskega Interja tudi izsilil v dvoboju z Ericom Dierjem. Še pred koncem polčasa so Angleži izenačili, ko je nemški sodnik Tobias Stieler ob podaji iz kota po vlečenju Thomasa Meunierja za roko kapetana Jordana Hendersona vnovič pokazal na belo piko, Marcus Rashford pa je strel z enajstih metrov v 39. minuti morda izvedel še bolj zanesljivo kot njegov nekdanji soigralec iz Manchestra. Zmago domačim je v 64. minuti prinesla naveza nekdanjih mestnih tekmecev, potem ko je bivši član Tottenhama Kieran Trippier, ki si zdaj kruh služi pri madridskem Atleticu, z glavo zaposlil Masona Mounta v kazenskem prostoru, vezist Chelseaja pa je tudi s pomočjo odboja od bloka v visokem loku zatresel mrežo gostov.

Hrvati v tretjem poskusu do prvih točk, hat-trick Haalanda in povratek Makedoncev
V skupini 3 so do prve zmage prišli svetovni podprvaki Hrvati, ki so bili doma boljši od Švedske. Nikola Vlašić je po dobre pol ure igre na zagrebškem stadionu Maksimir zaključil lepo akcijo, ki sta jo s prodorom in podajo pripravila Ivan Perišić oziroma Josip Brekalo. Švedi so izenačili v 66. minuti, ko so Skandinavci prav tako zelo domiselno in nesebično kombinirali v hrvaškem kazenskem prostoru, po podaji Emila Forsberga na oddaljenejšo vratnico pa je imel lahko delo Marcus Berg. Zaključni udarec v deževnem Zagrebu je vseeno pripadel "kockastim", potem ko je Perišić po dolgi žogi v 84. minuti dobil dvoboj z branilcem in ostal povsem sam v kazenskem prostoru, v sredini pa spet opazil bolje postavljenega soigralca, tokrat Andreja Kramarića, ki je mirno zatresel mrežo.

Izmed tekem v "šibkejših" skupinah velja brez dvoma izpostaviti hat-trick norveškega zvezdnika Erlinga Haalanda, ki je s soigralci doma proti Romuniji v ligi B uspel vsaj malce zabrisati boleč spomin na nedavni poraz proti Srbiji v dodatnih kvalifikacijah. To je prvi hat-trick člana Borussie Dortmund v dresu z državnim grbom, v katerem je zdaj zabil že navdušujočih šest golov na ravno toliko tekmah.

Veliko zadetkov so videli tudi privrženci nogometa v Estoniji, kjer je na obračunu lige C gostovala Severna Makedonija. Ta je bila po velikem uspehu in uvrstitvi v finale dodatnih kvalifikacij za nastop na Euru 2020, doma je premagala Kosovo (2:1), na pragu poraza, čeprav je od tretje minute vodila po avtogolu Martena Kuuska. Estonci so z goloma Rauna Sappinena v prvem oziroma drugem polčasu uprizorili preobrat, ko pa je enajstmetrovko v 67. minuti zapravil še Aleksandar Trajkovski in je že manj kot deset minut kasneje z bele pike na drugi strani zadel Frank Liivak,  so bili Makedonci že povsem na tleh. A se niso predali, že v enem naslednjih napadov je izid znižal "večni" kapetan Goran Pandev, ki je vstopil s klopi, Gjoko Zajkov pa je v 88. minuti postavil končni izid 3:3.

Mbappe (levo) pozdravlja Cristiana Ronalda po zadnjem žvižgu glavnega sodnika v Parizu. FOTO: AP

Mreže v Varšavi in Parizu mirovale
Veliko so ljubitelji nogometa v skupini 1 elitne lige A pričakovali od obračuna Poljske in Italije, a golov ni bilo, tako da je skupina še naprej izjemno izenačena, saj zadnjo BiH in prvo Italijo ločijo vsega tri točke. Zdrs Belgijcev v Londonu so v skupini 2 izkoristili Danci, ki so visoko ugnali Islandijo. Tudi otočani so imeli v zadnjih dneh seveda "večje" cilje, dodatne kvalifikacije za Euro 2020, v katerih so se po zmagi nad Romunijo (2:1) prebili do finala. Danci so povedli tik pred koncem prvega polčasa, ko je lastno mrežo zatresel Runar Mar Sigurjonsson, po uri igre pa je bilo vsega konec, saj je takoj po začetku nadaljevanja domačega vratarja premagal Christian Eriksen, v 61. minuti pa je zadel še Robert Skov.

Morda najtežje pričakovani dvoboj večera v Parizu prav tako ni postregel z zadetki. Kylian Mbappe je imel z rojaki več od igre kot njegov vzornik Cristiano Ronaldo in Portugalci, ki so spet prikazali zaskrbljujoče slabo produkcijo v napadu in prvič v okvir vrt domačih pomerili šele v drugi polovici drugega polčasa. Nato je po prostem strelu mrežo "galskih petelinov" uspel zatresti veteran Pepe, a je bil njegov zadetek upravičeno razveljavljen zaradi prepovedanega položaja. Zadnje dejanje tekme je globoko v sodnikovem podaljšku pripadlo Ronaldu, ki ga je po prodoru zaposlil Francisco Trincao, močan strel portugalskega zvezdnika pa je domači vratar Hugo Lloris spel odbiti na svoji bližnji vratnici.

Srbija po porazu z Madžari ostaja pri vsega točki, remi Rusov in Turkov v Moskvi
V ligi B so s zmage nad finalisti dodatnih kvalifikacij Severnimi Irci v Belfastu razveselili Avstrijci, tekmo skupine 1 je v 42. minuti odločil Michael Gregoritsch (0:1) in rojake izstrelil do prvega mesta na lestvici. Slovaška je v skupini 2 ostala pri vsega točki po treh krogih, saj jo je tokrat v Glasgowu premagala Škotska (1:0), še ena finalistka dodatnih kvalifikacij, medtem ko so Čehi v neposrednem spopadu z nedavno poraženimi Izraelci ubranili drugo mesto in slavili lepo zmago na gostovanju (1:2).

Srbi, ki so domačo nogometno javnost navdušili z zmago v Oslu in prebojem v finale dodatnih kvalifikacij, kjer jih čakajo ravno Škoti, so tokrat doma klonili proti sosedom Madžarom (0:1). Za drugo zmago Madžarov je v 20. minuti poskrbel napadalec Norbert Konyves, medtem ko vrh lestvice v tej skupini pripada Rusom, ki so sicer oddali prvi točki ob domačem remiju s Turčijo (1:1). Na stadionu moskovskega Dinama so domači povedli v 28. minuti prek Antona Mirančuka, nato pa je v 62. minuti končni izid postavil Kenan Karaman.