Španci osmešili Nemce s kar 6:0, Portugalci slavili v Splitu

Split, Sevilla, 17. 11. 2020 22.38 |

Španska nogometna reprezentanca je z neverjetnim izidom, 6:0, premagala Nemčijo na zadnji tekmi Lige narodov in osvojila prvo mesto v skupini, ki prinaša uvrstitev na zaključni turnir. Hrvaška se je izpadu v nižji rang tekmovanja ognila kljub porazu v Splitu proti Portugalski (2:3), saj so Francozi doma premagali Švedsko (4:2).

Rodrigo Hernandez (desno) med dvobojem z Leonom Goretzko v Sevilli.
Rodrigo Hernandez (desno) med dvobojem z Leonom Goretzko v Sevilli. FOTO: AP
Tekmo v Sevilli je predčasno končal kapetan Španije in domačin iz bližnjega Camasa, Sergio Ramos, ki se je prijel za zadnjo stegensko mišico. Real Madrid je tako v enem večeru morda ostal kar brez dveh standardnih srednjih branilcev, saj je obračun s Švedsko predčasno s poškodbo sklenil tudi Raphaël Varane.

V elitni ligi A je bilo v skupini 3 glede potnika na zaključni turnir vse odločeno že pred tekmama zadnjega kroga. Branilci naslova Portugalci so po sobotnem porazu s Francozi (0:1) že ostali brez možnosti za napredovanje, tako da so lahko veliko bolj sproščeno odigrali obračun s Hrvaško v Splitu. Na stadionu Poljud so aktualni svetovni podprvaki tudi mrzlično pogledovali proti obračunu Francozov in Švedov v Parizu, kjer pa so "galski petelini" kljub občasnim napetim trenutkom storili dovolj za zmago, ki je v B-ligo deložirala Skandinavce, Hrvate pa ohranila med elito.

Francozi so v Parizu zaostali že po enem prvih napadov, ko je zadel Viktor Claesson, nato pa je v 16. minuti izenačil Olivier Giroud, popoln preobrat pa je svetovnim prvakom iz Rusije uspel v 36. minuti, ko je zadel še eden izmed junakov minulega mundiala Benjamin Pavard. Giroud se je v 59. minuti razveselil že svojega drugega zadetka, a so gostje prek Robina Quiasona v 88. minuti spet zapretili za vsaj točko, ki bi jim prinesla obstanek v elitni ligi. Toda v enem zadnjih napadov sodnikovega podaljška je vse dvome o napadalcu razrešil Kingsley Coman.

Statistika tekme Španija - Nemčija.
Statistika tekme Španija - Nemčija. FOTO: Sofascore.com

Oliver razjezil Hrvate
Hrvatom je tako odleglo, saj proti Portugalcem niso uspeli rešiti precej klavrne druge sezone v Ligi narodov, ki bi se kmalu končala s selitvijo v nižji rang tekmovanja. "Kockasti" so sicer povedli po zaslugi Matea Kovačića v 29. minuti, potem ko je vezist Chelseaja po obrambi Ruija Patricia portugalskega vratarja uspel matirati v drugem poskusu z neposredne bližine. Domači so dobro pazili na Cristiana Ronalda, nato pa je po prekršku nad zvezdnikom Juventusa z drugim rumenim kartonom moral igrišče zapustiti Marko Rog. Že minuto kasneje, v 52. minuti, je sledilo izenačenje, ko je Dominik Livaković uspel odbiti poskus s prostega strela Ronalda, Ruben Semedo pa je lepo zaposlil osamljenega soimenjaka Rubena Diasa za 1:1. Veliko pripomb so imeli Hrvati, tokrat veliko bolj upravičeno, ob vodilnem zadetku Portugalcev, ki ga je po podaji Dioga Jote dosegel Joao Felix, čeprav si je Jota ob ustavljanju žoge pomagal z roko, a angleški sodnik Michael Oliver ni zapiskal, Felix pa je z natančnim strelom ukanil Livakovića.

Pod odličen zadetek se je že v enem naslednjih napadov podpisal Kovačić, ki je do tega večera dosegel le en zadetek v dresu z državnim grbom, tokrat pa je s pomočjo vratnice po podaji Nikole Vlašića zadel z roba kazenskega prostora. A zadnji udarec na tekmi je vendarle pripadel Portugalcem, ko je po podaji iz kota nerodno posredoval Livaković, Dias pa je izkoristil ponujeno in zatresel prazno mrežo za končnih 3:2.

Hat-trick Torresa za najvišji poraz Nemčije v zadnjih 89 letih
V skupini 4 je bila na sporedu le ena tekma, v andaluzijski prestolnici pa so se Španci dobesedno poigrali z Nemci. Izbranci Luisa Enriqueja so takoj zagospodarili na igrišču stadiona La Cartuja: v prvem polčasu so mrežo nemškega vratarja Manuela Neurja zatresli Alvaro Morata (17.), Ferran Torres (33.) in Rodri (38.), v drugem polčasu pa je še dva gola dosegel Torres (55., 71.) za svoj hat-trick, enega pa Mikel Oyarzabal (89.).

To je najvišji poraz Nemčije na dosedanjih medsebojnih tekmah proti Španiji in najvišji v zadnjih 89 letih. Nazadnje je tako visok poraz Nemčija doživela 24. maja 1931 proti Avstriji. Druga tekma v tej skupini med Švico in Ukrajino v Luzernu je bila odpovedana zaradi številnih okužb z novim koronavirusom v taboru gostujoče zasedbe. Odločitev o reprezentanci, ki bo obstala v elitni ligi A oziroma nazadovala v ligo B, bo sprejela komisija za nadzor, etiko in disciplino pri Evropski nogometni zvezi.

Statistika Ferrana Torresa na tekmi Španija - Nemčija.