Liga Evropa

Finski prvak klonil v Stožicah, Olimpija na krilih Abassa do zmage

Ljubljana, 09. 08. 2018 21.31 |

Ljubljanska Olimpija si je s trojčkom zadetkov zagotovila lepo popotnico pred gostovanjem na Finskem. V domačih Stožicah je po dveh zadetkih Issaha Abassa in enajstmetrovki Roka Kronavetra vknjižili pomembno zmago proti HJK Helsinki v tretjem krogu kvalifikacij za evropsko ligo (3:0).

Zmaji, pod vodstvom trenerja Aleksandra Linte so z odliko opravili nalogo pred domačimi navijači. Že v samem začetku tekme so prevzeli pobudo na zelenici, vendar ob nenatančnih zaključkih niso uspeli zatresti mreže gostujočega vratarja Maksima Rudakova. Uvodne minute so sicer skušali izkoristiti tudi gostje, najbolj nevaren je bil Evans Mensah, ki je že v prvi minuti po napaki domače obrambe streljal iz bližine, vendar se je izkazal domači vratar Aljaž Ivačič.

Abass je vpisal kar dva zadetka za Ljubljančane.
Abass je vpisal kar dva zadetka za Ljubljančane. FOTO: Aljoša Kravanja
V barvah zmajev je veliko mero zagnanosti pokazal Matic Črnic, ki pa je streljal mimo gola, nič kaj bolj uspešen ni bil pri svoji nameri niti Rok Kronaveter. Še najbliže zadetku so bili Ljubljančani v 17. minuti, ko je Daniel Avramovski, ki se je kar nekoliko presenetljivo pojavil v začetni postavi, z roba kazenskega prostora zadel vratnico. Tudi strel Nika Kapuna z roba kazenskega prostora ni našel poti v mrežo gostov. Sreča pa se je domačim le nasmehnila v 38. minuti. Gostujoča obramba je bila prepočasna in Črnic je prišel do strela s 'škarjicami', kar pa mu ni uspelo, zato pa se je žoga odbila do Issaha Abassa, slednji pa je sprožil močan strel proti oddaljenemu kotu gostujočih vrat. Ljubljančani so svoje vodstvo še povišali v drugem polčasu, ko je po prekršku Hanna Patronena nad Kapunom, sodnik pokazal na belo točko.

Zanesljiv je bil Kronaveter, ki je usmeril strel proti levi vratnici. V 59. minuti so Ljubljančani uspeli sestaviti nov učinkovit napad na vrata gostov, ki je obrodil sadove in Abass je po preigravanju še povišal vodstvo Olimpije. Po menjavi Ganca se je igra umirila, ob ostrem posredovanju pa si je v 83. minuti rdeči karton prislužil Črnic. Zmaji so tako vse do konca morali zdržati z igralcem manj. V sodnikovem podaljšku se je tako Fincem ponudila lepa priložnost za zmanjšanje zaostanka, vendar se je v vratih izkazal požrtvovalni Ivačič in ostalo je pri rezultatu 3:0. Zmaji so si s tremi zadetki zagotovili lepo prednost pred povratnim obračunom v Helsinkih.

Zmaji so kljub zmagi prepričani, da njihova naloga še zdaleč ni končana.
Zmaji so kljub zmagi prepričani, da njihova naloga še zdaleč ni končana. FOTO: Aljoša Kravanja

"Veseli me, da se je tekma tako končala. Veseli me, da smo zmagali, da nismo prejeli gola in da smo igrali dobro. Nismo igrali dobro skozi celotno tekmo, ampak to niti ni mogoče. Čestitam fantom in mislim, da je zmaga povsem zaslužena. Prednost je velika, ampak zadetki menjajo tok tekme. Če hitro prejmeš zadetek, postane napeto. Tako da je daleč od tega, da je vse končano," je po koncu tekme povedal Linta.

Olimpija - HJK Helsinki 3:0 (1:0)