Liga Evropa

FOTO in VIDEO: Dortmund pozdravil Kloppa, Liverpool domov s pomembnim golom v gosteh

Dortmund, 07. 04. 2016 20.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
J.K./Ž.L.
8

Ljubezen med Jürgnom Kloppom in Borussio Dortmund je za 90 minut ugasnila, na prvi tekmi četrtfinala Lige Evropa pa se je priljubljeni strateg "domov" vrnil z remijem (1:1). Povedli so Angleži, Dortmund pa je na koncu lovil zmago, a ni uspel zadati prvega letošnjega poraza rdečim v Evropi.

Dortmund je precej dobra ekipa in vsi so lahko videli, da smo imeli svoje trenutke in tekmo bi lahko tudi dobili. S precejšnjo gotovostjo lahko trdim, da je veliko ljudi mislilo, da bomo izgubili z 2:0, 3:0 ali 4:0. Toda v nekaterih trenutkih smo "imeli" Dortmund in okoli našega gola smo bili odlični. Divock je bil kot narejen za to tekmo s prostorom, ki ga lahko ustvari in zaradi načina, na katerega lahko zadrži žogo. Sprejem je bil prijeten. Veliko ljudi je govorilo o tem, ko pa sem prišel na zelenico, je bil aplavz spoštljiv in to je lepo. Tako tudi mora biti. Jürgen Klopp, trener Liverpoola

Le eno ime je bilo že dolgo pred prvim sodnikovim žvižgom v mislih glavnih akterjev prve tekme četrtfinala Lige Evropa. Prvo dejanje obračuna Borussie Dortmund in Liverpoola je vključevalo dortmundski povratek Jürgna Kloppa, prvega po tem, ko je nemški trener pred manj kot letom dni zapustil revirje. Kljub novemu vodstvu, nasledil ga je Thomas Tuchel, je Dortmund še vedno zelo "njegov", njegov nekdanji varovanec Mats Hummels je bil po manjši poškodbi nared, čeprav je izpustil zadnjo ligaško tekmo z Werderjem. Strelci skupno 75 golov v tekoči sezoni Pierre-Emerick Aubameyang, Marco Reus in Henrikh Mkhitarjan so od prve minute grozili vratom rdečih, pri katerih je Klopp v konici napada zaupal 20-letnemu Divocku Origiju, na klopi pa je bil poleg Daniela Sturridgea tudi ozdraveli Roberto Firmino. Iz grl okoli 66 tisoč navijačev je pred začetkom tekme zagrmela himna You'll Never Walk Alone, ki so jo za svojo že konec 60. let prejšnjega stoletja vzeli tudi pri črno-rumenih. Spektakularen uvod se je nato umaknil precej zadržanemu začetku tekme, v katerem je Liverpool čakal na Dortmundčane, ki se v prvih desetih minutah niso resneje približali doseganju zadetka. Simon Mignolet si je celo privoščil samozavestno preigravanje Aubameyanga, ki ga je skušal zapreti pri izbijanju žoge.

Reusu se je po slabem prostem strelu Gonzala Castra s strani na robu kazenskega prostora ponudila ena redkih priložnosti, toda njegov polvolej iz 15. minute ni prestrašil Mignoleta. Veliko bolj vroče je bilo dve minuti kasneje, ko se je Liverpool z zadnjimi močmi ubranil po pobegu Marcela Schmelzerja po levem boku, nemški reprezentant je po diagonalni podaji lepo vrnil žogo v sredino, kjer pa je strel Mkhitarjana blokiral Mamadou Sakho. Dober odgovor Liverpoola je sledil s prostega strela Jamesa Milnerja, po katerem je Dejan Lovren na robu prepovedanega položaja močno meril z glavo, Roman Weidenfeller pa je žogo v dveh poskusih zadržal, a ob lovljenju okroglega usnja resno trčil s hrvaškim reprezentantom. Po krajšem premoru je izkušeni Nemec vseeno lahko nadaljeval s tekmo. Precej nevidni Aubameyang je v 30. minuti prosti strel z ugodnega položaja poslal v Origija, ki je bil najvišji v živem zidu, žoga pa je ob dobro postavljenem Mignoletu švignila mimo vrat v kot. Borussia je nadaljevala z manjšim pritiskom, Aubameyangu se je po napaki gostov odprlo veliko prostora na levi strani že v naslednjem napadu, toda obramba Liverpoola je v zadnjem hipu izbila njegovo podajo pred osamljenim Reusom. Sledil je samostojni prodor Mkhitarjana v 34. minuti, Armenec je prišel do roba kazenskega prostora, a je preslabo udaril po žogi.

Dortmundsko občinstvo je zelo toplo pozdravilo Kloppa pred tekmo in po njej, nemški trener pa se pri dajanju navodil liverpoolskim varovancem ni prav nič zadrževal. FOTO: AP
V četrtfinalu se lahko zgodi, da si ne zaslužiš zmage in tako je bilo. Točno to smo od Liverpoola pričakovali. Toda pričakovali smo, da bomo boljši, svobodnejši pri naših podajah, ritmu, ... Sposobni smo zabiti tudi gole v gosteh. Ni nas strah in nismo preveč razočarani. Nocoj nismo prikazali naše najboljše predstave in za zmago jo potrebuješ. Bili smo že na veliko krajih, zabili in zmagali. Polčas je in igralci so samozavestni. Veselimo se tekme na Anfieldu. Thomas Tuchel, trener Borussie Dortmund

Po tem, ko je Mignolet zlahka ujel še en povprečen poskus Aubameyanga, je na drugi strani sledil hladen tuš. Milner je dobil skok po dolgi visoki žogi in jo podaljšal do Origija, ta pa si je lepo pripravil strel ob Lukaszu Piszczeku in s pomočjo rahlega odboja od Poljaka zabil mimo Weidenfellerja. Nathaniel Clyne bi lahko že čez tri minute povišal naskok gostov, toda po lepi dvojni podaji in prodoru v kazenski prostor je z okoli 15 metrov meril v blok. Aubameyang je imel v kar štiriminutnem sodnikovem podaljšku na nogi morda celo priložnost polčasa, a ga je v padcu vnovič blokiral Lovren. BVB je zapretil še enkrat, po visoki žogi na drugo vratnico pa je strel Reusa z glavo padel čez prečko. V izjemnem zaključku polčasa je Erik Durm izgubil žogo na Liverpoolovi polovici, Origi pa je po hitrem protinapadu prišel sam pred Weidenfellerja, ki pa ga je daleč iz svojih vrat pogumno ustavil. Tako Tuchel kot Klopp sta pred drugim polčasom opravila menjavi v zvezni vrsti, Durm je morda tudi zaradi močnega udarca v glavo ob začetku zadnje akcije prvega polčasa ostal v slačilnici, zamenjal pa ga je nekdanji član Liverpoola Nuri Sahin. Klopp je Jordana Hendersona zamenjal z Joejem Allenom.

Drugih 45 minut bi se težko začelo bolje za domače, ki so nemudoma izenačili. Mkhitarjan je po uigrani akciji iz kota podajal z roba kazenskega prostora in lepo našel Hummelsa, ki je ob veliko nižjem Lallani zlahka streljal z glavo in zadel kljub posredovanju Mignoleta. Sledil je odličen niz akcij Liverpoola in vsaj dve priložnosti, po katerih bi rdeči praktično morali povesti še drugič v četrtkovem večeru. Weidenfeller je po odbijanju žoge in prodoru Coutinha ustavil kar dva strela Brazilca, enega pri tleh in enega v telo ter ohranil Dortmund v igri. Reus je imel v 59. minuti lepo priložnost za prvo domače vodstvo, toda njegov poskus s prostega strela je Mignolet zadržal. Pet minut kasneje je Hummels s prekrasno podajo našel vtekajočega Castra, ta pa Reusa, enega izmed zadetkov sezone pa je še pred strelom Nemca z dobrim posredovanjem preprečil Sakho. Dortmundski pritisk ni privedel do kakšne resnejše priložnosti, trenerja sta v 76. oziroma 77. minuti nato opravila celo serijo menjav, pri domačih je priložnost namesto nerazpoloženega Aubameyanga dobil tudi mladi ameriški napadalec hrvaških korenin Christian Pulisic. Mignolet je moral v 81. minuti dobro posredovati po strelu Castra znotraj kazenskega prostora. Sturridge je dobil priložnost za igro šele dve minuti kasneje. Toda predvsem Angleži so se na videz zadovoljili z remijem pred povratno tekmo na Anfieldu, kjer bo moral Dortmund nujno zadeti, da bo ostal v igri za polfinale.