Liga Evropa

O zmagovalcu Lige Evropa odločila šele 'vratarska' serija 11-m: slavje za rumeno podmornico

Gdansk, 26. 05. 2021 22.13 |

Palček iz Španije, nogometni klub Villarreal, je senzacionalen zmagovalec Lige Evropa, potem ko je v finalu sklatil ustanovnega superligaša, zasedbo Manchester Uniteda. Redni del tekme ter podaljšek sta se zaključila z izidom 1:1, zmagovalca pa je odločila šele enajsta serija streljanja enajstmetrovk. Kot prvi je strel z bele točke zgrešil šele vratar rdečih vragov David de Gea oz. Villarrealov čuvaj mreže Geronimo Rulli. Ta je pred tem matiral prav De Geo, ki mu je strel ubranil.

Villarreal se je tako dokopal sploh do svoje prve (evropske) lovorike, s čimer je velikanu evropskega nogometa pokazal, da lahko tudi brez Superlige osvajajo evropska tekmovanja. Rumeno podmornico iz Vila-reala vodi v Ligi Evropa izjemno trofejni trener Unai Emery, za katerega je to še četrti naslov v tem tekmovanju. V zadnjih desetih sezonah je sicer to tekmovanje nekako že kar rezervirano za španske ekipe, saj je bil to že sedmi uspeh v zadnjih desetih letih za španske predstavnike. Tudi lani se je trofeje veselil španski predstavnik, in sicer Sevilla. Lovorika Lige Evropa (to tekmovanje si boste v prihodnji sezoni lahko ogledali na Kanalu A in VOYO) za Villarreal pomeni, da bo avtomatsko uvrščen v Ligo prvakov.

Prekaljeni trenerski maček Unai Emery, ki zelo dobro ve, kaj pomeni nastopati v finalu Lige Evropa, saj je bil zanj to že peti nastop v finalu, je znova sestavil odlično taktiko proti favorizirani ekipi iz Manchestra. Čeprav je ta obračun v Gdansku začela precej siloviteje, je prvi zadel Villarreal. Gerard Moreno je v 29. minuti tekme po podaji Danija Pareja s prostega strela povedel Špance v vodstvo, ki so ga zadržali vse do konca polčasa. V drugem polčasu je zbranost v obrambi Villarreala precej popustila, rdeči vragi so to kaznovali z golom Edinsona Cavanija v 55. minuti. Urugvajec je bil ob pravem času na pravem mestu, po fliperju v kazenskem prostoru pa mu ni bilo težko zadeti za izenačenje. V nadaljevanju rednega dela so si varovanci Oleja Gunnarja-Solskjaerja priigrali veliko priložnosti za zadetek, a ostali brez njega. Niti v podaljšku – pobudo so prevzeli Španci – nismo videli kdove kakšnega poskusa na eni ali drugi strani, je pa bilo nekaj polemike zaradi igre z roko v kazenskem prostoru Manchester Uniteda. Zmagovalca so naposled dale enajstmetrovke, na katere so se tako v enem kot v drugem taboru odlično pripravili. Zgrešil je šele vratar David de Gea v enajsti seriji, bolje rečeno pa Geronimo Rulli – ta je malce pred tem matiral prav De Geo, ki mu je strel s krasno parado uspelo ubraniti. Villarreal se je tako proti evropskemu velikanu veselil svoje sploh prve evropske lovorike. Z zmago so Španci Angležem preprečili evropski dvojček – jasno je namreč že, da se bo v Ligi prvakov veselila angleška zasedba.