Atalantin sanjski večer v Ligi prvakov: prvenec Iličića in zmaga s 4:1

Milano, 19. 02. 2020 17.27 |

J.B./T.Š.
22

Atalanta je na prvi tekmi osmine finala Lige prvakov dosegla visoko zmago. S 4:1 je bila boljša od Valencie, ki ima tako pred povratnim srečanjem zelo zahtevno izhodišče. Eden od junakov srečanja je bil slovenski reprezentant Josip iličić, ki je v 42. minuti zabil drugi zadetek svoje ekipe.

Vrhunci tekme Atalanta - Valencia

Srečanje so bolje odprli domačini, ki so prvič zapretili v četrti minuti. Prosti strel iz precej ugodnega položaja je izvedel Alejandro Gomez, a je njegov poizkus švignil čez okvir vrat. Kmalu zatem je prvič na sceno stopil Josip Iličić. 32-letnik je sijajno zaposlil Maria Pašalića, Hrvatu pa z neposredne bližine ni uspelo premagati Jaumeja Domenecha, ki si za posredovanje zasluži vse pohvale. Atalanta je še naprej pritiskala, za kar je bila prvič nagrajena v 16. minuti. Kapetan Gomez je s podajo v osrčje kazenskega prostora lepo zaposlil Hansa Hateboerja, Nizozemec pa je moral za svoj prvenec v Ligi prvakov žogo le potisniti v mrežo gostov.

V 21. minuti bi na semaforju kaj lahko pisalo 2:0, Iličić je bil znova v vlogi asistenta, a se je Robert Gosens pri strelu bolj kot natančnosti posvetil moči, tako da je njegov udarec zatresel zunanji del mreže. Valencia je še naprej delovala zaspano, v 30. minuti pa je za trenutek 'zaspala' tudi domača obramba. Gostje so hitro izvedli prosti strel, česar domači niso pričakovali, v sijajni priložnosti pa se je kar naenkrat znašel Ferran Torres, ki je zatresel okvir vrat. Druga velika priložnost se je gostom ponudila štiri minute pozneje, ko je Goncalo Guedes prodrl po levi strani napada, Portugalčev strel pa je šinil mimo okvirja vrat Pierluigija Gollinija.

Trenutek genialnosti
V 42. minuti je v vsem sijaju zablestel Iličić, ki je z roba kazenskega prostora s svojo slabšo, desno nogo poslal pravi projektil v desni zgornji kot vratarja Domenecha. To je bil 32-letnikov prvenec v najelitnejšem evropskem klubskem tekmovanju. Z rezultatom 2:0 sta ekipi odšli na polčas.

Drugi del se za nogometaše 'boginje' ne bi mogel začeti bolje. V 57. minuti je fantastičen zadetek dosegel Remo Freuler. Švicar je z roba kazenskega prostora poslal zavrtinčeno žogo na daljšo Domenechovo vratnico, ki je bil še tretjič na tekmi brez pravih možnosti za posredovanje. Le štiri minute pozneje pa je San Siro eksplodiral še četrtič. Strelec prvega zadetka Hateboer je stekel sam proti gostujočim vratom in natančno zabil za povišanje prednosti. Pri zadetku spet ne moremo iti mimo Josipa Iličića, ki je Hateboerju nesebično prepustil žogo po Pašalićevi podaji.

Trener gostov Albert Celades je na tej točki očitno videl dovolj, saj se je nemudoma odločil za zamenjavo. Nerazpoloženega Guedesa je zamenjal Denis Čerišev, ki je v svoji prvi akciji poskrbel za znižanje in zadetek upanja za goste. Rus je izkoristil nepazljivost Joseja Luisa Palomina, ki je žogo pred lastnimi vrati podaril tekmecu. Do konca srečanja sta imeli obe ekipi še kar nekaj zrelih priložnosti, a jima jih ni uspelo izkoristiti. Tik po zadetku za 4:1 je Čerišev še drugič nevarno zapretil, a se je s posredovanjem proslavil Gollini. Na drugi strani je sijajno možnost za peti, morda že odločilni zadetek zapravil rezervist Ruslan Malinovskij, ki je po podaji Duvana Zapate žogo poslal visoko prek vrat.

Atalanta bo na Mestalli branila visoko prednost, a netopirjem lahko optimizem vliva predvsem zadnjih 25 minut, ko bi lahko prišli do še kakšnega zadetka. Carlos Soler je pred prvim srečanjem zagotavljal, da se bo potnik med osem najboljših odločal na povratni tekmi, in če bo želel, da bo res tako, bo moral 10. marca s soigralci uprizoriti zares vrhunsko predstavo. V nasprotnem primeru se bo nenadejana Atalantina evropska pravljica nadaljevala še za vsaj dve tekmi.

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

22.51

Konec obračuna!

Atalanta je prišla do visoke zmage s 4:1, kar ji pred povratnim obračunom omogoča sijajno izhodišče.

90'

Še štiri minute sodnikovega podaljška

Konec je rednega dela na San Siru.

88'

Malinovskij imel žogo za petardo

Ruslan Malinovskij je imel po vstopu na igrišče sijajno priložnost, asistiral mu je Duvan Zapata, a je Ukrajinec sprožil čez vrata.

86'

Bo Valencii uspelo znižati?

Zadnje minute so popolnoma v znamenju Valencie, ki je blizu zadetku za 4:2. Bo netopirjem uspelo?