Chelsea pošteno napolnil mrežo Juventusa in naredil velik korak k prvemu mestu

London, 23. 11. 2021 20.34 |

Nina Mihalič, Marko Gašparin, Jakob Batič
17

Nogometaši Chelseaja so v 5. krogu skupinskega dela Lige prvakov na domačem Stamford Bridgu premagali zasedbo Juventusa s 4:0 in tako naredili velik korak k prvemu mestu v skupini H. Obe ekipi sta si po današnji tekmi že zagotovili napredovanje v osmino finala.

Trevoh Chalobah za 1:0 na tekmi Chelsea - Juventus

Trener londonske zasedbe Thomas Tuchel je imel pred tekmo kar nekaj skrbi zaradi poškodovanih nogometašev (Havertz, Kovačić), a ima pri Chelseaju tako zelo širok kader, da je vseeno imel precej možnosti izbire za prvo enajsterico. Na klopi sta obsedela tudi Mason Mount in načeti Romelu Lukaku, ki še ni povsem saniral poškodbe gležnja, zaradi katere je izpustil zadnjih šest tekem modrih. Prednost pred Mountom je v napadu dobil maroški ofenzivni vezist Hakim Ziyech

Reece James, Adrien Rabiot in Alex Sandro
Reece James, Adrien Rabiot in Alex Sandro FOTO: AP

Na drugi strani je trener Juventusa Massimiliano Allegri na klopi znova pustil švedskega napadalnega vezista Dejana Kuluševskega, ki pod taktirko prekaljenega italijanskega mačka ne uživa toliko zaupanja, kot ga je pod nekdanjim strategom Stare dame Andreom Pirlom. V napadu sta tekmo začela Alvaro Morata in Federico Chiesa, Paulo Dybala, ki se vrača po poškodbi, pa je obsedel na klopi za rezerviste.

Prvemu nevarnejšemu poizkusu so bili gledalci na stadionu Stamford Bridge priča v deveti minuti, ko je po podaji s kota do strela z glavo prišel mladi branilec domače zasedbe Trevoh Chalobah. A 22-letnik je bil pri strelu iz kar ugodnega položaja precej nenatančen, tako da je ostalo brez večje nevarnosti za vrata Juventusa. Še nekoliko bolj nevarno je bilo pred vrati Juventusa v 15. minuti, ko je Ben Chilwell podajal z leve strani, a nato žoga ni prišla do nobenega od domačih nogometašev, situacijo sta uspela rešiti eden od Juvetovih branilcev in vratar Wojcieh Szczesny, ki je žogo odbil. Sledil je zvit poskus Reeca Jamesa s prostega strela, a je bil Szczesny v 24. minuti dovolj dobro postavljen, da je žogo uspel odbiti.

Če je Chalobah bil v deveti minuti nenatančen, pa je bil precej bolj uspešen v 25. minuti, ko je z neposredne bližine po akciji s kota matiral tokrat povsem nemočnega poljskega vratarja med vratnicama Juventusa. Gostje so ob zadetku domačinov protestirali, češ da je šlo pri golu za prekršek (Jorginha) in igro z roko (Antonia Rüdigerja), toda sodniki po posredovanju VAR-a zadetka niso razveljavili. Juventus bi lahko ekspresno izenačil že v naslednji akciji, a je domači branilec Thiago Silva s spektakularnim drsečim startom preprečil veselje italijanski zasedbi, potem ko je Edouarda Mendyja krasno lobal Alvaro Morata

Alvaro Morata
Alvaro Morata FOTO: AP

V 37. minuti je silovito in natančno znova meril Reece James, a je njegov poskus z desne strani z desnico ubranil danes razpoloženi Szczesny. Trener domačih Thomas Tuchel je moral menjati že v isti minuti, najverjetneje je zaradi poškodbe na klop moral eden najboljših defenzivnih vezistov na svetu N'Golo Kante, zamenjal ga je 25-letni angleški vezist Ruben Loftus-Cheek. Do polčasa ni bilo več pretirano pestrega dogajanja, na odmor so tako bolj zadovoljni odšli modri, in sicer z vodstvom z 1:0.

Najboljši posameznik tekme Chelsea - Juventus
Najboljši posameznik tekme Chelsea - Juventus FOTO: Sofascore.com

Chelsea je kljub vodstvu – v dvoboju je bila pomembna tudi gol razlika za končno prvo mesto v skupini – drugi polčas odprl silovito. Priložnosti so kar deževale, v 53. minuti pa je z glavo po podaji s prostega strela lepo sprožil Silva, toda danes osredotočeni Szczesny je zaustavil tudi ta nevaren poskus modre zasedbe. A dobri dve minuti pozneje je bil tudi Poljak nemočen. Reece James se je s projektilom z desnico podpisal pod drugi zadetek Chelseaja. Ko se prah po drugem zadetku domače zasedbe sploh še ni polegel, je že sledila nova klofuta Juventusovi obrambi. Krasno preigravanje Loftus-Cheeka v kazenskem prostoru Stare dame je v gol pretvoril Callum Hudson-Odoi, ki je le dokončal delo in zabil v nebranjeni del mreže. Po tretjem prejetem golu je reagiral tudi Allegri, v igro je poslal argentinskega napadalca Paula Dybalo, iz igre pa potegnil Rodriga Bentancurja. V zaključku tekme je ritem igre upadel, oba stratega sta se odločila za precejšnje število menjav. Allegri je poleg Dybale v igro poslal še Moisa Keana in Arthurja, na drugi strani se je Tuchel odločil za osvežitev s Cesarjem Azpilicueto, Timom Wernerjem, Masonom Mountom in Saulom Niguezom. V 83. minuti je Juventus le prišel do svojega prvega strela v okvir vrat. Silovito je sprožil Weston McKennie, toda Mendy je bil na mestu in žogo prek prečke poslal v kot. Štiri minute pozneje je do krasne priložnosti prišel tudi Ziyech, toda po strelu Maročana z levico se je znova z vrhunskim posredovanjem izkazal Szczesny. A ta bo seveda zaradi prejetih golov danes prejel slabo oceno, čeprav je svoje delo pravzaprav opravil zelo spodobno. Veselico na Stamford Bridgu je zaključil tokratni rezervist Timo Werner, ki je natančno podajo Ziyecha z neposredne bližine pretvoril v končnih 4:0. Chelsea je z zmago tako storil velik korak k prvemu mestu v skupini H. Po petih krogih ima enako število točko kot Juventus (12), toda zaseda prvo mesto zaradi boljše gol razlike na medsebojnih obračunih s Staro damo.