Barcelona pod vodstvom Pepa Guardiole je v sezoni 2009/2010 branila naslov evropskega prvaka. V polfinale proti Interju je vstopila v vlogi favorita. V skladu z napovedmi je prvi obračun na Giuseppe Meazzi tudi začela, Pedro je v 19. minuti poskrbel za vodstvo Blaugrane, katere delnice so, še posebej zaradi pravila gola v gosteh, še narasle.
A Inter je imel pripravljen odgovor. Wesley Sneijder, Maicon in Diego Milito so med 30. in 61. minuto poskrbeli za popoln preobrat in odlično izhodišče črno-modrih pred povratnim srečanjem v katalonski prestolnici.

Jose Mourinho se je odločil za nespremenjeno enajsterico, a se je na ogrevanju poškodoval Goran Pandev. Nadomestil ga je zdajšnji trener Parme Cristian Chivu, ki je bil po osnovni izobrazbi bočni branilec. Jasno je bilo, da se bo Inter bolj kot ne posvečal zgolj branjenju priigrane prednosti.
Nogometaše je ob prihodu na igrišče pričakala koreografija čez celoten stadion v barvah katalonske zastave in napis "remuntada" (preobrat po katalonsko, op. a.). "Mislim, da jih je to postavilo pod še večji pritisk, saj so vsi pričakovali, da jim bo uspel preobrat," se je nekaj let po legendarnem obračunu spominjal Interjev kapetan Javier Zanetti.

Barca je vnovič začela silovito, prvi priložnosti je zapravil Pedro, ki je v obeh primerih meril mimo vrat Julia Cesarja. Nato pa je v 28. minuti prišlo do incidenta, ki je najbolj zaznamoval obračun. Thiago Motta je na nasprotnikovi polovici želel zagraditi žogo in je pri tem z dlanjo nekoliko zadel Sergia Busquetsa.
Ta je udarec močno potenciral, se nemudoma vrgel na tla in nato skrivaj pogledal proti sodniku Franku De Bleeckereju. Belgijec je njegovemu pretvarjanju nasedel, saj je vezistu Interja nemudoma pokazal pot pod prho.
"Prvo tekmo smo odigrali sijajno, lahko bi zmagali s še višjo razliko. Na Camp Nou smo zato prišli z željo po nadziranju tekme. Ko je bil Motta izključen, se je vse spremenilo. Številni se bojijo govoriti o tem, jaz se ne. Sodniške odločitve so vedno ključne za potek tekme," je odločitev komentiral Mourinho.

Zanimivo, da se ni takoj odločil za prvo od treh dovoljenih zamenjav. Odločitev se mu je obrestovala, saj so njegovi varovanci ob silnih mukah zdržali do odmora. Najbližje golu za Barco je bil Lionel Messi, čigar zavit strel je sijajno ubranil Julio Cesar. Dvakrat je neuspešno poskušal tudi Zlatan Ibrahimović, ki je poleti 2009 prišel prav iz Interja v zamenjavi za Samuela Eto'oja.
Kamerunec je v drugem polčasu po sili potreb večino časa igral kar na položaju levega bočnega branilca. Inter pa se je še naprej z vsemi močmi branil, pogosto je bilo vseh devet nogometašev v belih dresih za žogo.
Posledično Barcelona niti ni imela veliko priložnosti. Yaya Toure in Pedro sta sprožila z velike razdalje, oba daleč mimo Cesarjevih vrat. Mimo je z glavo po odlični podaji Messija meril tudi rezervist Bojan Krkić, ki je po dobri uri igre nadomestil razglašenega Ibrahimovića.

Veliko težav sta Barceloni povzročala Diego Milito in Wesley Sneijder, ki sta neumorno garala v prvi liniji obrambe in nato odlično zadrževala žoge, da so se lahko njuni soigralci v obrambi vsaj malo odpočili.
Ko je že kazalo, da bo brezhibna Interjeva obramba zdržala celo brez prejetega zadetka, je Gerard Pique v 84. minuti iz svojega žepa potegnil potezo, ki se je ne bi sramovali niti najboljši napadalci. Po podaji Xavija Hernandeza se je v Interjevem kazenskem prostoru sijajno obrnil okoli svoje osi, pretental Cesarja in Ivana Cordobo ter žogo zgolj še potisnil v prazno mrežo.
Camp Nou je znova oživel. Še en zadetek bi Barcelono peljal v finale, a je Inter zdržal do konca. Barcelona je sicer preko Krkića prišla do zadetka, a je bil ta razveljavljen, ker je Yaya Toure pred tem igral z roko. Inter se je po dolgih 38 letih spet prebil v finale, kjer je z 2:0 suvereno ugnal Bayern München. Oba gola je prispeval Milito. Za nameček so črno-modri v tisti sezoni osvojili tudi italijansko prvenstvo in pokal.
"Za igranje proti Barceloni v desetih potrebuješ heroje. Od vsakega moraš izvleči največ. Način, kako sem organiziral ekipo, je bil briljanten. Branili smo se z vsem, kar smo imeli. Branili smo se s srcem in dušo," se je več let po velikem uspehu v BBC-jevem dokumentarcu Kako osvojiti Ligo prvakov (How to win the Champions League) spominjal Mourinho.
Portugalski strateg, ki je po sezoni prevzel vodenje madridskega Reala, je na obeh obračunih z Barcelono dokončno upravičil nadimek "The Special One". Odlično je nevtraliziral tedaj najboljšega nogometaša na svetu Lionela Messija, ki ne v Milanu ne v Barceloni ni prišel do izraza. Kot senca mu je vestno sledil njegov rojak Zanetti.
"Pred prvim obračunom mi je Mourinho dal vedeti, da bom igral na levi strani obrambe in vseskozi pokrival Messija," se je spominjal Zanetti, ki je večino svoje kariere preživel na desnem bočnem položaju. "Poznal sem ga iz reprezentance in vedel sem, da je najboljši na svetu. Povsod, kamor je šel, sem mu sledil. Vedno sem ob sebi imel še vsaj dva soigralca, ki sta mi pomagala. Tako smo mu onemogočili, da je delal razliko."

Po koncu drame na Camp Nouu pa je sledil še trenutek, ki je in bo ostal zasidran v srcih navijačev Interja. Mourinho je zmagoslavno z dvignjeno desnico pritekel na igrišče, Barcelona pa je, da bi onemogočila slavje tekmeca, ravno takrat vključila škropilnike za zalivanje igrišča. "Ni mi bilo mar, to je bil najslajši poraz moje kariere," se je smejalo Mourinhu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.