Liga prvakov

Porto dvakrat šokiral blede Torinčane, Chiesa poskrbel za pomemben gol Juveta v gosteh

Porto, 17. 02. 2021 21.00 |

Jan Krstovski, Marko Gašparin
73

Nogometaši Porta so na kultnem stadionu Dragao na prvi tekmi osmine finala Lige prvakov premagali zasedbo Juventusa z 2:1 in si priigrali lepo popotnico za povratno tekmo. Porto je po dveh napakah italijanske obrambe vodil že z 2:0, nato pa je končni izid v 82. minuti tekme postavil Federico Chiesa. S tem je poskrbel za sila pomemben zadetek Juveta v gosteh.

Vrhunci tekme Porto - Juventus 2:1

Juventus je tekmo s Portom v osmini finala Lige prvakov začel z nevsakdanjim napadom. Cristiano Ronaldo namreč na tekmah najelitnejšega evropskega tekmovanja od prve minute še nikoli ni igral s švedskim reprezentantom Dejanom Kuluševskim, a se je mladi trener Andrea Pirlo vseeno odločil za to možnost.

Tekma se je za domačine začela sanjsko, precej manj pa za goste iz Torina. Ti so si rezultatski zaostanek zakuhali kar sami, in sicer s poigravanjem v obrambi ob izteku prve minute tekme. Ob nadvse nespretnem oz. milo rečeno slabem vračanju žoge urugvajskega vezista Rodriga Bentancurja je svojo priložnost začutil Mehdi Taremi. Ta je pritisnil na vratarja Wojciecha Szczesnyja, ki je skušal žogo odbiti, a zadel le Iranca, od katerega se je nato žoga odbila v Juventusovo mrežo. Taremi je sicer v zadnjem času v odlični formi: to je še četrta zaporedna tekma, na kateri se je iranski napadalec vpisal med strelce.

Novo poigravanje v na samem začetku nič kaj zanesljivi Juvetovi obrambi bi kaj kmalu spet obrodilo domače sadove v 23. minuti, ko je z razdalje po slabem razčiščevanju poljskega vratarja poskusil Sergio Oliveira. Na srečo Juventusove obrambe je eden od branilcev uspel podstaviti telo ob strelu z roba kazenskega prostora, tako da se je žoga odbila 'le' v kot. Nove težave za Juventus so prišle v 35. minuti, ko je zaradi poškodbe predčasno moral z zelenice poveljnik Juventusove obrambe Giorgio Chellini. Tega je nadomestil 22-letni turški branilec Merih Demiral, kapetanski trak pa si je nadel Alex Sandro. Prva nevarnejša akcija Juventusa je prišla v 42. minuti, ko je s škarjicami poskusil 25-letni vezist Adrien Rabiot, a se je z obrambo izkazal argentinski vratar v vratih Porta Agustin Marchesin. Kasneje je sicer glavni sodnik signaliziral tudi prepovedani položaj Ronalda, ki da je ob strelu Francoza vplival na igro, tako da zadetek tako ali tako ne bi veljal.

Drugi polčas se je začel podobno kot prvi: Porto je izkoristil nedisciplinirano obrambo Juventusa, ki se očitno še ni zavedala, da se je polčas začel. Bočni branilec Porta Wilson Manafa se je po desni strani sprehodil mimo Juvetove obrambe, delo pa je dokončal malijski napadalec Moussa Marega. Ta je s strelom s kakšnih 10 metrov ukanil Szczesnyja, na semaforju Dragaa je tako v 46. minute pisalo že 2:0.

Juventus se je nato le prebudil, končno sta sledili obetavnejši priložnosti, v eni sami minuti je bil najprej s podajo nevaren Federico Chiesa, Kuluševski je žogo želel podaljšati, a je žogo še pravi čas v kot odbil Otaviom, nato pa je sledil še poskus Sandra z glavo, a je obramba Porta zdržala in uspela odbiti žogo iz kazenskega prostora. Hitro pa so domači zmaji prišli do nove nevarne priložnosti. Oliveira si je v 52. minuti namreč priboril dovolj prostora za strel, poskusil, a se je tokrat s krasno obrambo izkazal poljski vratar v vratih stare dame. V 65. minuti se je za strel z velike razdalje odločil nesrečnik s prvega polčasa Betancur, a je njegov poskus letel za las prek Portove prečke, tudi sicer pa se je zdel Marchesin na žogi. V 68. minuti pa je znova udaril Porto. Jesus Corona je pokazal, koliko nogometnega znanja premore, si v kazenskem prostoru sam priigral izvrstno priložnost, nato pa s škarjicami raztegnil Szczesnyja, ki je žogo odbil v kot. Sodniki so sicer nato pokazali, da je šlo pri Portovi akciji za prepovedani položaj. Tri minute pozneje pa je do lepe priložnosti z roba kazenskega prostora po podaji Ronalda prišel Chiesa, a je (tudi) ob Pepejevem bloku vratar Marchesin še uspel žogo odbiti v polje. V 77. minuti se je zdelo, da ima Juventus najlepšo priložnost, ko je z leve strani poskusil osamljeni rezervist Alvaro Morata, a je ta nastreljal vratarja Marchesina, kasneje pa se je izkazalo, da je bil Španec tako ali tako v prepovedanem položaju. Nato pa je povsem zalomilo Portovi obrambi. Najprej je luknjo v domači obrambi s podajo izkoristil Rabiot, ki je zaposlil Chieso, ta pa je s krasnim strelom z desne strani matiral danes sicer zbranega Marchesina in znižal zaostanek Juventusa na 1:2.

Minuto pozneje je imel priložnost še Morata, toda tudi tokrat je Španec bil v prepovedanem položaju, za nameček mu je danes zanesljivi argentinski vratar strel ubranil. V sodnikovem dodatku je v kazenskem prostoru Porta padel danes nevidni Ronaldo, ki je iskal enajstmetrovko, toda piščalka glavnega sodnika Carlosa del Cerra Grandeja je ostala nema. Tako je ostalo pri zmagi Porta z 2:1 in lepem kapitalu Portugalcev pred povratno tekmo v Torinu.

Liga prvakov, osmina finala, prva tekma:
Porto ‒ Juventus 2:1 (1:0)
Taremi 2., Marega 46.; Chiesa 82.

Postavi:
Porto: Marchesin; Manafa, Mbemba, Pepe, Sanusi; Corona (Ndiaye/90+1.), Uribe, Oliveira (Conceicao/90+1.), Otavio (Luis Diaz/57.); Marega (Grujić/66.), Taremi.

Juventus: Szczesny; Danilo, Chiellini (Demiral/35.), De Ligt, Alex Sandro; Chiesa, Rabiot, Bentancur, McKennie (Morata/63.); Kuluševski (Ramsey/77.), Ronaldo.

Statistika tekme Porto - Juventus.
Statistika tekme Porto - Juventus. FOTO: Sofascore.com

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

23.05

Lahko noč!

Cristiano Ronaldo se nocoj ni uspel vpisati v statistiko s kakšnim golom ali podajo, zato pa lahko z Juventusom zadovoljen zapušča Porto, saj je italijanski prvak po zaslugi Federica Chiese dosegel gol, ki bi lahko na povratnem obračunu Torinčanom prinesel še zelo veliko. Do takrat vas lepo pozdravljam. Z vami sem bil Jan Krstovski.

22.59

Sledi še analiza tekme v našem studiu. Gost je nekdanji vezist Porta Miran Pavlin. Nekdanji član "zlate generacije" slovenske reprezentance meni, da je glavni sodnik Del Cerro Grande storil prav, ko v 94. minuti ni zapiskal za enajstmetrovko po dvoboju Zaiduja in Ronalda.