Liga prvakov

Porto napadal, Liverpool pa zadeval za zanesljiv preboj v polfinale Lige prvakov

Porto, 17. 04. 2019 21.24 |

Nogometaši Liverpoola so s skupnim izidom 6 : 1 zanesljivo napredovali med štiri najboljša moštva na stari celini. Čeprav je večji del povratnega četrtfinalnega obračuna na domačem stadionu Dragao Porto napadal in bil podjetnejši tekmec, pa so redsi v pravih trenutkih zadevali in si posledično po zaključnem žvižgu glavnega sodnika Dannyja Makkelieja priigrali polfinalna obračuna z Barcelono.

• Zadetek Sadia Maneja za vodstvo Liverpoola v Portu (0:1)
    02:28
    Zadetek Sadia Maneja za vodstvo Liverpoola v Portu (0:1)
    Zadetek Virgila Van Dijka za 1:4

Nogometaši Liverpoola so v povratni četrtfinalni dvoboj Lige prvakov na stadionu Dragao proti Portu vstopili z dvema zadetkoma prednosti s prve tekme na Anfieldu, ko sta za 'redse' v polno merila Naby Keita in Roberto Firmino.

Slednji je tokratni obračun na vročem gostovanju začel s klopi za rezervne nogometaše, strateg Liverpoola Jürgen Klopp pa je v začetno enajsterico v primerjavi s prvo tekmo uvrstil štiri nove nogometaše; od uvodnega sodnikovega žvižga so priložnost za igro dobili Divock Origi, Andy Robertson, Joël Matip in Georginio Wijnaldum. Toda od uvodnega žvižga glavnega sodnika, Nizozemca Dannyja Makkelieja, so bili gostje v precej podrejenem položaju, saj so 'zmaji' kontinuirano napadali prek Jesusa Corone na levi strani in osrednjega napadalca Mousse Marege. Slednji je do svoje prve konkretnejše priložnosti na tekmi prišel že v 7. minuti, ko je s približno 12 metrov meril iz obrata, a je bil čuvaj mreže Liverpoola Alisson Becker na pravem mestu. Le tri minute pozneje je bil vnovič v vlogi podajalca z leve strani Corona, toda odlični osrednji branilec gostov Virgil Van Dijk je v zadnjem trenutku z glavo žogo odbil v kot.

ČASOVNICA

V 15. minuti je Porto izvedel novo akcijo po nevarnejši levi strani, kjer je bil tako kot v uvodnih dveh primerih – da, uganili ste – najbolj dejaven Corona, ki je poslal visok predložek v gostujoči kazenski prostor, kjer sta nekoliko 'zaspala' oba osrednja branilca Van Dijk in Joël Matip, do zaključnega strela pa je znova prišel Marega, ki je bil nenatančen in tako je nova velika priložnost za vodstvo domačih splavala po vodi. V obdobju popolne prevlade nogometašev v črtastih modro-belih dresih so na veliko žalost domačih na nasprotni strani udarili gostje, ki so prek spretnega Sadija Maneja prišli do srečnega vodstva z 0 : 1. Prejeti zadetek je pošteno 'pristrigel krila' varovancem Sergia Conceicaa, ki so potrebovali naslednjih 20 minut, da so znova prišli do priložnosti za dosego zadetka. V izdihljajih prvega dela igre je namreč v gostujočem kazenskem prostoru preigraval Marega, tam pa je Andyja Robertsona žoga zadela v roko, a je piščalka Makkelieja ostala nema.

Liverpool neusmiljeno zadeval
Tudi vstop v drugi del igre ni bil nič drugačen od prvega. Domači so nadaljevali z napadi prek razpoloženega dvojca Corona – Marega, gostje pa so s potrpežljivo in rutinirano igro na sredini igrišča brez večjih težav nadzorovali potek dogodkov na zelenici stadiona Dragao.

Marega je v 51. minuti poizkušal z glavo, a sta se v zadnjem trenutku odlično odzvala branilca gostov, ki sta napadalcu Porta onemogočila neoviran strel z neposredne bližine. Liverpool je v 20. minuti nadaljevanja izvedel lepo akcijo v dveh potezah; Trent Alexander-Arnold je s svoje igralne polovice z desne strani poslal natančno globinsko podajo po sredini, ki jo je lepo spremljal hitronogi Mohamed Salah, kateremu z neposredne bližine ni bilo težko premagati nemočnega Ikerja Casillasa za zvišanje vodstva na 2 : 0 in dokončno potrditev uvrstitve med štiri najboljša moštva na stari celini. A le dve minuti zatem je do najsvetlejšega trenutka na srečanju povsem zasluženo prišla tudi domača ekipa, ki je imela kot z leve strani, najvišje pa je skočil Eder Militao, ki je znižal zaostanek Porta (1 : 2). Sane bi lahko v 71. minuti povišal vodstvo redsov na 3 : 1, a je bil pri zaključnem strelu z neposredne bližine nenatančen.

Nogometaši Liverpoola so se z rutinirano in taktično disciplinirano igro zasluženo razveselili uvrstitve v polfinale najelitnejšega nogometnega klubskega tekmovanja, kjer jih čaka poslastica z Barcelono. FOTO: AP

V razmaku vsega šestih minut – natančneje med 77. in 83. minuto – sta Roberto Firmino in Virgil Van Dijk kljub vsemu potrdila, da med moštvoma vseeno obstaja kar precejšnja razlika v kakovosti. Oba zadetka sta bila dosežena z glavo, pri četrtem je kot 'vmesni' podajalec sodeloval tudi Mane. Tako so rdeči iz mesta Beatlov s skupnim izidom 6 : 1 zanesljivo napredovali v polfinale Lige prvakov, kjer jih čakata spektakularna obračuna z Barcelono.

Liga prvakov, četrtfinale, povratna tekma, izid:

Porto – Liverpool 1 : 4 (0 : 1)/ 0 : 2 (izid s prve tekme)
Mane 26., Salah 66., Firmino 77., Van Dijk 84.; Militao 68.

POSTAVI

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

90'

Konec tekme

Liverpool je s skupnih 6:1 brez večjih težav napredoval v polfinale elitne lige prvakov, kjer ga čaka dvoboj z Messijevo Barcelono, ki je večer pred tem izločila Manchester United.

83'

Van Dijk povišal na 4:1

Strel s kota je izvedel Henderson, na prvi vratnici je z glavo žogo podaljšal razpoloženi Mane, na drugi vratnici pa je bil pripravljen Virgil Van Dijk, ki je povišal vodstvo Liverpoola na 4:1.

77'

Firmino povišal na 3:1

Jordan Henderson je v 77. minuti poslal natančen predložek v kazenski prostor Porta, kjer je najvišje skočil Roberto Firmino, ki je povišal vodstvo Liverpoola na 3:1.

71'

Sane zapravil izjemno priložnost

Sadio Mane se je v 71. minuti znašel sam pred Casillasom, a je bil pri zaključnem strelu nezbran in zgrešil cilj. Ostalo je pri vodstvu Liverpoola z 2:1.

68'

Militao znižal na 1:2

Do svetlega trenutka na tekmi so zasluženo prišli tudi nogometaši Porta, ki so v 68. minuti izvedli kot z leve strani, najvišje pa je v kazenskem prostoru gostov skočil Eder Militao, ki je znižal zaostanek domačih na 1:2.